Niezbędne akcesoria do gier

Niezbędne

Rynek akcesoriów gamingowych w ostatnich latach bardzo się rozwinął i zmienił. Jakiś czas temu kojarzyliśmy go przede wszystkim z komputerami. Dziś obejmuje on telefony, tablety, a przede wszystkim konsole, w tym te mobilne. Zakup sprzętu to dopiero początek. Odpowiednie akcesoria znacznie uprzyjemnią nam rozgrywkę. (Fot. Silicon Power)

Charakterystyczną cechą wszystkich urządzeń do gier jest zapewnienie jak najszybszej transmisji sygnału. Ma to znaczenie głównie w zabawie sieciowej. Gdy rywalizujemy z innymi graczami, to minimalizując opóźnienia, zapewniamy sobie jak największą przewagę nad innymi.

Dyski SSD do gier

Dziś podstawowym nośnikiem gier są dyski SSD. Dostępne są w relatywnie przystępnych cenach, a przy tym oferują dużą wydajność. Wykorzystanie protokołu NVMe oraz magistrali PCIe sprawia, że kompatybilne z nimi dyski na M.2 są znacznie szybsze niż SATA. Obecnie w większości dostępne na rynku komputery wykorzystują standard PCIe 3x4 oraz PCIe 4x4. W przypadku PCIe 3x4 port dysku wykorzystuje 4 linie magistrali PCIe 3.0. Każda linia zapewnia przepustowość na poziomie 7,877 Gbit/s (984,6 MB/s), a więc w wersji PCIe 3x4 gwarantuje transfer do 3,93 GB/s. To bardzo duża wydajność, która spełni oczekiwania większości użytkowników, w tym graczy. Najnowszą generację interfejsu stanowi PCIe 5.0. W tym przypadku pojedyncza linia PCIe 5.0 oferuje dwukrotnie większą przepustowość niż poprzednik, czyli 3938 MB/s. To czterokrotny wzrost względem standardu w wersji 3.0. PCIe 5.0 znajduje zastosowanie również dyskach M.2. W przypadku skorzystania ze złącza w wersji PCIe 5x4 możliwe będzie więc uzyskanie szybkości odczytu i zapisu sekwencyjnego nawet do niemal 16 GB/s.

niezbedne-akcesoria-do-gier-3

SILICON POWER US75 2TB; AOC AGM600B; IBOX Aurora K-5

SSD do konsoli

Konsole nowej generacji mają możliwość łatwego powiększenia dostępnej pamięci. W PlayStation 5 umieszczono po prostu złącze typu M.2, podobne do tego, które znajdziemy w laptopach czy komputerach stacjonarnych. Po usunięciu górnej pokrywy dostępne jest gniazdo rozszerzeń. Nośnik musi obsługiwać standard PCIe 4x4, a jego pojemność powinna wynosić od 250 GB do 4 TB. Obsługiwane są dyski w rozmiarach: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110. Zalecana prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 5500 MB/s, co zapewni pełną kompatybilność z przyszłymi grami na PS5. Ten sposób rozbudowy pamięci, choć wymaga podstawowych umiejętności technicznych, jest dużą zaletą, ponieważ pozwala wybrać nośniki różnych producentów i o różnej pojemności, dokładnie dopasowane do wymagań użytkownika, a dodatkowo w przystępnych cenach, zwłaszcza w obecnych czasach nadpodaży pamięci flash. Dyski SSD, które osiągają prędkość odczytu poniżej 5500 MB/s, również działają z PS5, pod warunkiem obsługi standardu PCIe 4x4. Jednak podczas inicjacji takiego nośnika pojawi się komunikat informujący o wydajności odbiegającej od zalecanej i konieczności przeniesienia gry do pamięci konsoli w razie wystąpienia problemów z jej działaniem.

Microsoft we współpracy z firmą Seagate zaprezentował karty Storage Expansion Card. Ich największą zaletą jest łatwa instalacja. Wystarczy włożyć nośnik do slotu konsoli i po kilku chwilach jest gotowy do pracy. W razie potrzeby kartę można wyjąć i zabrać, np. do znajomych, i podłączyć do innej konsoli. Pojemność karty, w zależności od wariantu, to 512 GB lub 1 i 2 TB. Jako alternatywa dla konsol Microsoftu dostępne są również nośniki WD Black C50 Expansion Card for Xbox. W przypadku obu konsol można alternatywnie stosować nośniki zewnętrzne, np. dyski twarde. Pozwalają one na uruchamianie gier z poprzednich generacji, np. PS4 i Xbox One, w ramach kompatybilności wstecznej.

Rośnie popularność przenośnych konsol, takich jak Steam Deck czy Lenovo Legion Go. Jeśli wbudowana pamięć nam nie wystarcza, możemy ją powiększyć za pomocą kart microSD. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również wymiana dysku na większy. Urządzenia te wykorzystują nośniki M.2 w formacie 2230 oraz 2242. Oznacza to, że po zdjęciu obudowy dysk można łatwo zastąpić innym. Występują one w wariantach pojemnościowych do 2 TB. Użycie dysków w większych formatach może wymagać modyfikacji konsoli.

niezbedne-akcesoria-do-gier-5

Wydajny dysk SSD doskonale sprawdzi się w konsoli czy komputerze gamingowym. (Fot. Silicon Power)

Klawiatury dla graczy

Podstawowym akcesorium jest, oczywiście, klawiatura gamingowa. Na rynku znajdziemy modele membranowe oraz z przełącznikami mechanicznymi, które są szczególnie cenione przez graczy, jednak nie zawsze będą lepszym wyborem. Klawiatury membranowe są relatywnie tanie, podstawowe modele do gier zakupimy w kwocie znacznie poniżej 100 zł. Oprócz tego są dosyć wytrzymałe (ok. 10 mln kliknięć), a dzięki funkcji antighostingu klawisze nie blokują się, gdy wciskamy ich kilka jednocześnie lub z dużą szybkością. Klawiatury membranowe występują również w wersjach z niskim profilem i przełącznikami nożycowymi, które cechują się mniejszą głośnością, co dla wielu osób będzie zaletą.

W grach klawiatury mechaniczne cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na szybkość reakcji oraz możliwość dopasowania typu przełączników do naszych wymagań i upodobań. Na rynku dostępne są przełączniki różnych producentów ze stosownymi oznaczeniami kolorystycznymi, które wskazują na ich typ pracy. Na przykład przełączniki z oznaczeniami Red lub Black uznawane są za stosunkowo ciche, mające liniową charakterystykę, a Blue i Brown mają wyczuwalne kliknięcie, czyli moment aktywacji klawisza. Oprócz głośności różne typy przełączników charakteryzują się odmiennym czasem reakcji, oporem na wciśnięcie czy szybkością działania. Tak duża wszechstronność sprawia, że z łatwością możemy dobrać je do naszych potrzeb i upodobań. Popularne marki przełączników to stosowane w tańszych klawiaturach Outemu i Gateron, Kailh w modelach średniopółkowych oraz Cherry MX, używane w najbardziej zaawansowanych modelach. Klawiatury mechaniczne odznaczają się bardzo dużą trwałością, która wynosi nawet 40 mln kliknięć w przypadku budżetowych modeli, a w tych najdroższych sięga 100 mln. Ich bardziej zaawansowaną wersją są modele z przełącznikami optomechanicznymi, które wykorzystują także wiązkę światła podczerwonego, które pozwala na uzyskanie jeszcze krótszego czasu reakcji. Klawiatura gamingowa nie może się obyć jeszcze bez kilku innych funkcji. Z pewnością bardzo ważne jest podświetlenie klawiszy. W najprostszych modelach stosuje się jednokolorowe podświetlenie z kilkustopniową regulacją intensywności, podczas gdy w bardziej zaawansowanych dostępne są opcje jego konfiguracji, np. zmiana koloru w określonych strefach. Oprócz tego warto wybrać model odporny na zalanie. Nieraz podczas intensywnej gry w okolicy może nam rozlać się szklanka napoju. Czyszczenie takiej klawiatury będzie znacznie łatwiejsze.

niezbedne-akcesoria-do-gier-7

SILICON POWER A60 2TB; CREATIVE Zen Hybrid Pro SXFI; SILICON POWER UD85 500GB

Gamingowe myszki

Dobra mysz dla gracza nie musi kosztować fortuny. Na rynku już w cenie ok. 100 zł znajdziemy modele, które wyróżniają się bardzo dobrą jakością. Podstawowym wyposażeniem każdej myszy gamingowej jest sensor o dużej rozdzielczości z możliwością jej regulacji. W zależności od modelu tryby rozdzielczości mogą być predefiniowane, bez możliwości zmiany, lub w pełni konfigurowalne w bardziej zaawansowanych urządzeniach. Dzięki temu możemy szybko dopasować czułość sensora podczas gry do akurat wykonywanych czynności. Warto zdecydować się na mysz o rozdzielczości przynajmniej 6400 dpi. Ważna jest także obecność dodatkowych przycisków. Oprócz klikanej rolki, na boku powinny znajdować się przynajmniej dwa przyciski funkcyjne, które możemy przypisać do najczęściej użytkowanych czynności. W przypadku myszy obecność podświetlenia to kwestia czysto estetyczna i nie ma ono dużych walorów użytkowych. Jeśli cenimy sobie swobodę i przeszkadza nam przewód, warto zdecydować się na mysz bezprzewodową. W modelach gamingowych opóźnienia są porównywalne ze sprzętami przewodowymi, dlatego nie pogarsza to komfortu rozgrywki. Model bezprzewodowy będzie szczególnie przydatny, jeśli korzystamy z laptopa.

niezbedne-akcesoria-do-gier-9

NUBIA RedMagic Cyberpods; CREATIVE Blaster Katana V2X; SILICON POWER A80 1TB

Słuchawki do gier

W praktyce dobre słuchawki dla gracza to sprzęt praktycznie niezbędny i podstawowy, zwłaszcza jeśli myślimy o dobrych wynikach w potyczkach sieciowych. Największe znaczenie mają dwa czynniki: jakość mikrofonu oraz pozycjonowanie dźwięku. Oczywiście, możemy wykorzystać dodatkowy mikrofon zewnętrzny, ale znacznie wygodniejszy będzie zestaw słuchawkowy. Mikrofon powinien zapewniać jak najlepszą jakość dźwięku, co ma znaczenie podczas komunikacji z innymi graczami w zespole. Przydatne będą rozwiązania redukujące szum powstały od odgłosów ulicy czy otoczenia stanowiska komputerowego, np. pracującego w upalne dni wentylatora. Pozycjonowanie dźwięku to nic innego jak możliwość ustalenia źródła odgłosu. Wbrew pozorom nie tylko sprzęt wielokanałowy, ale i dobre stereofoniczne słuchawki dla graczy pozwalają uzyskać efekt przestrzenny. Skuteczne pozycjonowanie dźwięku jest niezbędne przede wszystkim w sieciowych strzelaninach. Dzięki niemu usłyszymy np. kroki przeciwnika, skąd dobiegają strzały czy źródła wybuchu. Nic nas więc nie zaskoczy podczas gry.

Ważnym czynnikiem jest także komfort użytkowania. Większość słuchawek dla graczy to modele wokółuszne. Nauszniki powinny być więc wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów, bardzo dobrze, jeśli możliwa jest ich wymiana na nowe, gdy się zużyją. Słuchawki gamingowe mają zazwyczaj konstrukcję zamkniętą. Dlatego zapewniają bardzo dobrą izolację od dźwięków otoczenia. Oczywiście, podczas długich sesji z grami dokuczliwy może być brak wentylacji. Jednak z drugiej strony, nawet od najlepszych gier warto zrobić raz na jakiś czas krótką przerwę. W kwestii wizualnej słuchawki dla graczy wyróżniają się raczej krzykliwą i nowoczesną stylistyką. Często są także wyposażone w podświetlenie LED ze sterowaniem kolorami, które, jeśli nam nie odpowiada, można także wyłączyć.

Z kablem czy bez kabla?

Opóźnienia to wróg każdego gracza, dlatego w obawie przed nimi wielu rezygnuje z zakupu słuchawek bezprzewodowych, jak się jednak okazuje – niesłusznie. W wypadku sprzętu bezprzewodowego przede wszystkim powinniśmy stawiać na produkty uznanych marek i jak najlepszej jakości. W zestawie zazwyczaj dołączony jest adapter do portu USB. Nierzadko jest on kompatybilny nie tylko z pecetami, ale i konsolami. Do gier możemy także wykorzystać słuchawki Bluetooth, jednak pamiętajmy, że większość modeli była projektowana przede wszystkim z myślą o słuchaniu muzyki, a w tym nie przeszkadzają niewielkie opóźnienia.

Przewodowe słuchawki dla graczy to świetny wybór zarówno dla osób wymagających, jak i tych z ograniczonym budżetem. Już w kwocie do 200 zł znajdziemy modele, które zapewnią bardzo dobry dźwięk i izolację. Z kolei najdroższe modele spełnią oczekiwania użytkowników wyposażonych w zaawansowane karty dźwiękowe oraz zapewnią bardzo dobre efekty przestrzenne nie tylko w grach, ale i filmach oraz świetną jakość muzyki.

2024-11-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket