Aktualizacje są bardzo ważne

Aktualizacje są bardzo ważne

Samochodowa nawigacja GPS jest skuteczna dopóty, dopóki jej mapy są wciąż aktualne. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, sprawdźmy, na jak długo przewidziana jest dla niego nieodpłatna aktualizacja map.

Może ona być np. roczna lub dwuletnia, choć niektórzy producenci oferują tzw. dożywotnią darmową aktualizację map dla wybranych urządzeń. Zdarzają się ponadto oferty ograniczone ilościowo, np. użytkownik po zakupie uzyskuje prawo do dwóch bezpłatnych aktualizacji map. Jest to niezwykle istotny element, ponieważ po upływie terminu darmowych aktualizacji będziemy musieli odpłatnie pobierać aktualizacje, jeżeli nie chcemy ryzykować, że gdzieś w trasie trafimy na drogę, której już albo jeszcze nie ma uwzględnionej w naszej nawigacji. Producenci udostępniają zwykle około czterech aktualizacji map rocznie (średnio co kwartał), choć niektórzy czynią to nawet częściej. Wszystko zależy od umowy, jaka została zawarta między producentem samego urządzenia a dostawcą map.

Aktualizacji map nie należy mylić z aktualizacją oprogramowania. Aktualizacja map to odświeżenie danych kartograficznych. W wypadku oprogramowania chodzi o udoskonalenie samej aplikacji nawigacyjnej. Aktualizacja taka pojawia się wówczas, gdy jest to konieczne, np. aby wprowadzić nowe funkcje czy usunąć wykryte błędy w działaniu urządzenia.

Dostępność nowych map i oprogramowania urządzenia można sprawdzać na stronach producentów nawigacji lub dostawcy map. Po pobraniu odpowiednich plików z Internetu, aby zaktualizować mapy, może być konieczne zainstalowanie na komputerze odpowiedniej aplikacji zarządzającej nawigacją. Szczegółowe informacje dotyczące procesu aktualizacji powinny być zawarte w instrukcji obsługi urządzenia lub na stronie producenta.

Nawet jeśli mamy najnowszą wersję map, to nigdy do końca nie wiadomo, co tak naprawdę może wydarzyć się na trasie. Dlatego też nie należy w stu procentach sugerować się wskazaniami nawigacji. Co prawda, są one niezwykle przydatne, ale to kierowca ostatecznie decyduje i odpowiada za to, którędy i z jaką prędkością porusza się w drodze do celu.

2016-09-08
aktualizacje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket