Jaki klimatyzator wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać?

Wybór odpowiedniego klimatyzatora nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę rodzaje urządzeń dostępnych na rynku. Poniżej zamieszcamy odpowiedzi na 10 najbardziej popularnych pytań.

PYTANIE 1 Czy wybrać klimatyzator z funkcją grzania?

Podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczenia lub mieszkania. W miastach, gdzie praktycznie każdy dom ma ogrzewanie miejskie, funkcja grzania jest zbędna. Tam, gdzie sami musimy zadbać o ogrzewanie domu, warto skorzystać z funkcji grzania, najlepiej przy pomocy wbudowanej pompy ciepła, która pobiera ciepło z powietrza nawet przy temperaturze do -20 °C.

PYTANIE 2 Jak dobrać wydajność klimatyzatora?

Pierwszym krokiem jest określenie powierzchni, a dokładniej kubatury pomieszczenia, które mamy schłodzić. Na stronach producentów są kalkulatory do obliczenia potrzebnej wydajności klimatyzatora. Jednak najlepiej wezwać instalatora, który uwzględni więcej czynników, takich jak położenie mieszkania (np. poddasze), wielkość okien, nasłonecznienie i inne. Ustali także optymalne położenie jednostki wewnętrznej.

PYTANIE 3 Czy instalować klimatyzator samemu?

W wypadku klimatyzatorów typu split, gdzie wymagane jest połączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną, konieczne jest korzystanie z firmy instalatorskiej, która daje gwarancję poprawnej instalacji. Samemu można zainstalować klimatyzator przenośny.

PYTANIE 4 Czy jednostkę zewnętrzną można zamontować na elewacji budynku?

Najczęściej jednostkę zewnętrzną w bloku mieszkalnym montuje się na balkonie. Czasami korzystnie jest montować ją na elewacji budynku, ze względu na krótsze połączenia z jednostką wewnętrzną. Wtedy wymagana jest zgoda administracji budynku.

PYTANIE 5 Jak instaluje się klimatyzator przenośny?

Razem z klimatyzatorem jest dostarczana elastyczna karbowana rura z tworzywa o średnicy ok. 12 cm i 1,5 m długości, która odprowadza gorące powietrze na zewnątrz. Optymalnie jest, gdy pod futryną okna można wykonać szczelinę dostosowaną do wąskiej końcówki łączącej rurę z oknem. Innym sposobem jest wykorzystanie lufcika w oknie, ale należy się liczyć z tym, że zewnętrze powietrze będzie dostawać się do wnętrza, co pogorszy sprawność klimatyzacji. Trzeci sposób to wykorzystanie kanału wentylacyjnego w kominku, np. w domku letniskowym.

PYTANIE 6 Jakie są problemy przy instalowaniu klimatyzacji w bloku?

Pierwszym jest uzyskanie zgody na instalację jednostki zewnętrznej na elewacji budynku (przy instalacji na balkonie nie jest wymagana). Przy bliskości balkonu sąsiada należy się liczyć się z tym, że jej hałas może przeszkadzać innym lokatorom. Dopuszczalna normą głośność wynosi 45 dB(A) na granicy okien sąsiadów.

Konieczne będzie przewiercenie ściany w celu doprowadzania przewodów łączących obie jednostki. Także konieczne jest położenie rur w pokoju, co wiąże się z kuciem ścian, więc najlepiej instalować klimatyzację w czasie remontu lub zdecydować się na zastosowanie ekranów.

PYTANIE 7 Jakie są zalety klimatyzatorów inwerterowych?

Dla użytkownika największymi zaletami są szybsze osiągnięcie temperatury chłodzenia oraz cichsza praca jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W urządzeniach inwerterowych, dzięki zmianie wydajności urządzenia w zależności od zapotrzebowania w danej chwili, różnica między temperaturą powietrza w pomieszczeniu i temperaturą zadaną może wynosić ±0,5 °C. Dzięki optymalnej pracy sprężarki jej trwałość jest znacznie większa w obu trybach pracy. Klimatyzatory inwerterowe są znacznie oszczędniejsze w porównaniu z klimatyzatorami On/Off, zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, także sprężarka będzie dłużej pracować.

PYTANIE 8 Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną w pokoju?

Wybierając miejsce montażu, warto ustalić, jak rozchodzi się powietrze w pokoju. Należy unikać montowania klimatyzatorów naściennych we wnękach i nad szafami, co zaburza optymalne rozchodzenie się powietrza. Unikać należy umieszczania ich nad łóżkiem, ze względu na dokuczliwość szumu klimatyzatora i możliwość przeziębienia organizmu. Jednostki przypodłogowej, podobnie jak kaloryferów, nie należy zasłaniać kanapą.

PYTANIE 9 Czy klimatyzator można czyścić samemu?

Od czystości filtrów montowanych w jednostkach wewnętrznych zależeć będzie jakość powietrza, którym będziemy oddychali. Filtry mogą być jednorazowe, które wymieniamy, lub takie, które wystarczy umyć pod bieżącą wodą ze środkiem myjącym.

PYTANIE 10 Jaka jest rola filtrów?

Integralnym podzespołem klimatyzatora jest filtr. Warto dobrać odpowiedni w miejscach o dużym zapyleniu, szczególnie w miastach. Oprócz kurzu, pyłków, można usuwać nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy, a nawet alergeny, bakterie czy wirusy. W klimatyzatorze może być instalowanych do czterech filtrów.

2016-09-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket