Wybór kolumn głośnikowych – typ, konstrukcja, funkcje

Wybór kolumn głośnikowych –

PYTANIE 1

Kolumny podłogowe czy podstawkowe?

Z reguły im większe pomieszczenie trzeba nagłośnić, tym większe kolumny głośnikowe (pod względem mocy i wymiarów) będą potrzebne. Jeżeli kolumny będą niewystarczające, wówczas, aby uzyskać odpowiednio głośny sygnał, będą musiały pracować na granicy swoich możliwości, co z pewnością wpłynie na pogorszenie jakości dźwięku, a w konsekwencji może doprowadzić nawet do ich uszkodzenia. W niewielkich pomieszczeniach mogą wystarczyć kolumny podstawkowe, a w dużych – do systemów stereo lub jako kolumny frontowe zestawu wielokanałowego – najlepiej jest stosować solidne konstrukcje podłogowe.

 

PYTANIE 2

Konstrukcje naścienne czy do zabudowy?

Modele naścienne i do zabudowy to konstrukcje, które dobrze sprawdzą się tam, gdzie nie ma miejsca na rozstawienie klasycznych kolumn głośnikowych – ani podłogowych, ani podstawkowych. Montaż modeli naściennych jest jednak znacznie prostszy i mniej inwazyjny od instalacji kolumn do zabudowy. Zarówno jedne, jak i drugie można skutecznie ukryć w dobrze zaaranżowanym pomieszczeniu. Niektóre modele naścienne mogą mieć maskownice z wybranym przez użytkownika nadrukiem. Taka kolumna będzie wyglądała jak zawieszony na ścianie obraz. Z kolei wśród modeli do zabudowy są dostępne konstrukcje z metalowymi maskownicami, które można pomalować na dowolny kolor, np. identyczny z kolorem ściany albo sufitu.

 

PYTANIE 3

Jakie konstrukcje do systemu multiroom?

W systemach multiroom zamiast klasycznych kolumn podłogowych lub podstawkowych wykorzystuje się często konstrukcje montowane w ścianie lub suficie. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda estetycznie, ale pozwala także zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Jedną ze stref w domowym systemie multiroom audio może stanowić taras, altana, przydomowy ogród, a nawet basen. Producenci kolumn głośnikowych mają w ofercie modele przystosowane do instalacji w tego typu lokalizacjach. Są one odporne na wilgoć i zmieniające się warunki atmosferyczne. Głośniki instalowane w strefach multiroom na zewnątrz pomieszczeń mogą mieć różne, często nietypowe kształty obudowy, np. stylizowane na donice albo skały.

 

PYTANIE 4

Czy subwoofer jest niezbędny?

Subwoofer w systemie audio odpowiada za przetwarzanie najniższego pasma częstotliwości. W systemach stereofonicznych, jeśli wykorzystywane są wysokiej klasy kolumny podłogowe, subwoofer może nie być konieczny. Znacznie większe znaczenie ma on w systemach kina domowego, w których odpowiedzialny jest przede wszystkim za przetwarzanie niskotonowych efektów dźwiękowych, np. różnego rodzaju dźwięków eksplozji, wybuchów. W tego typu zastosowaniach subwoofer przetwarza więc często nienaturalne, niekiedy nawet celowo wzmocnione niskotonowe sygnały, które mają spotęgować emocje u widza.

 

PYTANIE 5

Czy warto stosować drogie kable głośnikowe?

Jeśli w systemie audio wykorzystujemy bardzo dobrej jakości komponenty (włączając w to kolumny głośnikowe), wówczas z pewnością warto. Do systemu audio za kilkaset złotych nie ma jednak konieczności kupowania hi-endowych kabli głośnikowych, ponieważ one i tak nie będą w stanie zmienić i poprawić brzmienia tanich kolumn, jakie znajdują się w takim zestawie. System audio, nawet ten najdroższy, może poprawnie funkcjonować z wykorzystaniem tanich kabli głośnikowych o mniej zaawansowanych technicznie konstrukcjach. Jeśli jednak chcemy wydobyć z niego pełnię możliwości brzmieniowych, warto rozważyć zakup droższego okablowania.

 

PYTANIE 6

Czy dobre kolumny muszą być drogie?

Wśród kolumn dostępnych na rynku mamy modele zarówno za kilkaset, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy jednak warto wydać dużą kwotę za parę czy też większy zestaw kolumn? Najczęściej jest tak, że cena kolumny idzie w parze z jakością jej brzmienia i wykonania. W droższych modelach wykorzystywane są bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne, materiały i podzespoły. Większa cena zakupu dla klienta końcowego wynika często ze zwiększonych kosztów produkcji danej konstrukcji. Zestaw dwóch kolumn bardzo dobrej jakości do systemu stereo może być więc nawet droższy od kiepskiego zestawu kolumn do systemu kina domowego 5.1- czy nawet 7.1-kanałowego.

 

PYTANIE 7

Czy parametry techniczne są istotne?

Mogłoby się wydawać, że konstrukcja kolumny i jej parametry techniczne to najważniejsze elementy, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę przy zakupie kolumn głośnikowych. Nie jest to do końca tak oczywiste, ponieważ te cechy nie zawsze odzwierciedlają faktyczne końcowe brzmienie kolumny, a producenci mogą stosować różnorodne, nie do końca określone warunki pomiarowe. Wiele zależy od samego pomieszczenia odsłuchowego, jego akustyki i kubatury. Dwie kolumny o takim samym paśmie przenoszenia, lecz różnych producentów mogą zabrzmieć zupełnie inaczej. Oczywiście, warto zwrócić uwagę np. na pasmo przenoszenia kolumn czy ich moc, ale dla ostatecznego brzmienia systemu audio istotne znaczenie ma to, w jakim pomieszczeniu i we współpracy z jakim sprzętem audio ma współpracować dany zestaw kolumn głośnikowych.

 

PYTANIE 8

Czy testy odsłuchowe są konieczne?

Wybierając kolumny głośnikowe, możemy sugerować się papierową specyfikacją techniczną czy też opiniami innych użytkowników. Pamiętajmy jednak, że przy ocenie brzmienia różnorodnych systemów audio istotne znaczenie mają osobnicze właściwości słuchu, jak również upodobania użytkownika. Jeden będzie wolał zestaw kolumn, które brzmią nieco bardziej basowo, a inny woli bardziej klarowne brzmienie, o mniej wyeksponowanych niskich tonach. Jeden jest w stanie wychwycić wszelkie niuanse brzmieniowe w drogim systemie audio, a inny nie. Nie zawsze będzie więc konieczność zakupu drogiego zestawu kolumn, zwłaszcza jeśli nie widzimy istotnej różnicy w jakości brzmienia w porównaniu z innym, nawet znacznie tańszym.

 

PYTANIE 9

Dlaczego te same kolumny głośnikowe nie brzmią tak dobrze w domu jak w salonie sprzedaży?

Powodów zaistnienia takiej sytuacji może być kilka. Przede wszystkim wpływ ma akustyka pomieszczenia odsłuchowego. W każdym pomieszczeniu fale akustyczne rozchodzą się nieco inaczej. Wpływ ma na to nie tylko konstrukcja ścian, podłóg czy sufitu, ale także umeblowanie pomieszczenia. Profesjonalnie przygotowane sale odsłuchowe mają najczęściej odpowiednio zaprojektowaną i zaaranżowaną przestrzeń, aby akustyka wnętrza była jak najlepsza dla danego zastosowania, np. odsłuchów stereofonicznych. Należy pamiętać, aby adaptację akustyczną, jeśli już podejmiemy się takowej, rozpoczynać wówczas, kiedy znane będzie już miejsce, w którym rozstawiony zostanie system audio. Późniejsza zmiana rozstawienia systemu audio, np. na ścianę boczną, zmieni sposób rozchodzenia się fal odbitych w pomieszczeniu, a tym samym spowoduje zmianę brzmienia dźwięku docierającego do użytkownika.

 

PYTANIE 10

Które kolumny głośnikowe warto polecić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która firma mająca w ofercie kolumny głośnikowe jest najlepsza lub który z jej modeli jest najlepszy. Wśród kolumn głośnikowych do systemów audio możemy więc natknąć się na takie, które będą podobne do siebie pod względem wzornictwa lub parametrów technicznych. Które zatem będą najlepsze? Odpowiedź brzmi: takie, które najlepiej spełnią potrzeby i oczekiwania użytkownika. Ważne jest, aby kolumny były dopasowane do danego systemu audio, np. stereofonicznego, surround lub multiroom.

2016-10-02
typ , konstrukcja , funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket