Wybór monitora komputerowego – typ, konstrukcja funkcje

Wybór monitora komputerowego

Wybór odpowiedniego monitora komputerowego nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, ile czynników należy przeanalizować. Monitor powinien być przecież dopasowany konkretnie do wymagań i zastosowań – czego innego będzie potrzebował gracz, a inne funkcje będą miały znaczenie dla grafika.

PYTANIE 1: Matryca TN, VA, PLS czy IPS?

Każdy typ matrycy ma nieco inną charakterystykę. Ze względu na szybkość matryce TN znakomicie sprawdzą się w monitorach dla graczy, jednak nie sprawdzą się w pracy grafików. W sprzęcie jednak coraz częściej stosuje się matryce VA, IPS, i PLS. Różnice między nimi zdają się jednak już zacierać i w praktyce jakość wyświetlanego obrazu w równym stopniu zależy od klasy produktu i zastosowanej elektroniki sterującej. Obecnie jednak w większości najbardziej zaawansowanych monitorów najczęściej stosuje się panele IPS, PLS oraz ich warianty.

PYTANIE 2: Jak istotna jest ergonomia?

Ergonomia pracy to czynnik szalenie istotny, jednak wciąż lekceważony. Wybierając monitor, koniecznie należy zwrócić uwagę na opcje regulacji jego położenia i funkcje sprzyjające ochronie wzroku przed światłem niebieskim czy migotaniem.

PYTANIE 3: Czy warto wybrać monitor 4K?

Jeśli pozwala na to komputer będący źródłem obrazu, to jak najbardziej. Monitory 4K oferują niespotykaną dotąd precyzję i szczegółowość obrazu. Oprócz tego jest to ogromna przestrzeń robocza, więc w odpowiednim rozmiarze mogą stanowić zamiennik kilku monitorów. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio wydajnym sprzętem, zapewnią również bajeczną jakość obrazu w grach wideo.

PYTANIE 4: Co daje zakrzywienie?

Zakrzywienie ekranu pozwala użytkownikowi jeszcze bardziej wtopić się w świat wirtualnej rozgrywki. Przy odpowiednio dużym i szerokim ekranie obraz wydaje się niemal otaczać użytkownika swoją głębią. Oprócz tego zakrzywiony ekran znakomicie sie prezentuje i zabieg ten ma również wymiar designerski.

PYTANIE 5: Im większy monitor, tym lepszy?

Duży monitor daje komfort pracy. Pozwala wyświetlić więcej informacji i korzystać z kilku okien jednocześnie. Jeśli jednak nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca i siedzimy za blisko ekranu, użytkowanie go może być kłopotliwe. Dlatego warto wybierać duże monitory, ale też dopasowane do możliwości.

PYTANIE 6: Czy warto korzystać z kilku monitorów?

Konfiguracje wielomonitorowe docenią wszyscy użytkownicy wykorzystujący wielozadaniowość. Znacząco ułatwiają one używanie kilku programów. Doceniają je np. graficy, którzy mogą na oddzielnych ekranach wydzielić przestrzeń roboczą, a na innych paski narzędziowe czy wykorzystywane w pracy managery plików. Oprócz tego kilka monitorów wykorzystać można w grach.

PYTANIE 7: Ekrany ultrapanoramiczne zamiast tradycyjnych?

Monitory ultrapanoramiczne to kolejny z trendów na rynku. Proporcje 21:9 znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach. Popularne 29-calowe wyświetlacze o tej proporcji pozwalają zamieścić na ekranie trzy pełne strony A4, co znacznie ułatwia np. pracę z tekstem. Ze względu na swoją szerokość mogą również stanowić zastępstwo dla rozwiązań wielomonitorowych. Także gracze nie powinni mieć obaw, gdyż wszystkie nowe gry w pełni obsługują rozdzielczości ultrapanoramiczne i pozwolą na wykorzystanie tego sprzętu.

PYTANIE 8: Co dają rozwiązania gamingowe?

Rozwiązania stosowane w monitorach dla graczy są przede wszystkim nastawione na zapewnienie maksymalnego komfortu rozgrywki. Dotyczy to zwłaszcza płynności wyświetlanego obrazu, braku opóźnień czy artefaktów. Wprawnym graczom w rozgrywce sieciowej daje to nie lada przewagę.

PYTANIE 9: Co z martwymi pikselami?

Występowanie martwych pikseli to jedna z wad ekranów LCD. Dotyczyła ona głownie początków tej techniki wyświetlania obrazu. Obecnie martwe piksele występują bardzo rzadko, a niektórzy producenci oferują gwarancję, że one nie wystąpią.

2016-10-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket