Funkcje, systemy, udogodnienia

Funkcje, systemy,

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją także rozwiązania wyjątkowe, nigdzie indziej niespotykane.

Istnieje przy tym wiele opinii. Jedni uważają, że zmywarka jest tym bardziej funkcjonalna, im jest prostsza. Inni z kolei twierdzą, że wszechstronna zmywarka powinna być wyposażona w szeroki wachlarz możliwości, i to my, użytkownicy, powinniśmy decydować, z jakich opcji oraz systemów i kiedy korzystamy. Prawda, jak zawsze, leży pośrodku. Na pewno warto się wszystkim udogodnieniom i rozwiązaniom przyjrzeć, aby mieć świadomość, co może nam się przydać, a co nie.

1. Funkcje podstawowe, czyli jakie?

W poprzednim rozdziale omówiliśmy ważniejsze programy zmywania. I należy odróżnić je od opcji dodatkowych czy wspomagających zmywanie i obsługę zmywarki. Obecnie do podstawowych funkcji w zmywarkach, spotykanych niemal w każdym modelu, zaliczyć należy wskaźnik włączenia urządzenia, wskaźniki programów (różne formy), braku soli oraz nabłyszczacza. I o ile mowa o „podstawowych” modelach, w praktyce potrafi ą one znacznie więcej. Mycie jest skuteczne i nie wymaga od użytkownika czasochłonnego ustawiania wszelkich funkcji dodatkowych. Wystarczy wybrać program i tyle.

2. Zmywanie klasy premium

Zmywarki z wyższej półki wyposażone są w wiele udogodnień i funkcji, które wspomagają i poprawiają komfort użytkowania. Mogą na przykład automatycznie dobrać pobór wody czy długość cyklu dzięki czujnikom zabrudzenia. Oczywiście, to tylko jeden z przykładów. Przyjrzymy się zatem ciekawym funkcjom, systemom i rozwiązaniom spotykanym w zmywarkach.

a) Automatyczny dobór parametrów, czyli czujnik zabrudzenia

a) Automatyczny dobór parametrów,

– rozwiązanie to polega na zastosowaniu czujnika mierzącego przepływ wody. Czujnik zabrudzenia lub czystości wody (istnieje różnorodne nazewnictwo) automatycznie dobiera wszelkie parametry, zwłaszcza ilość wody, temperaturę i czas zmywania. To również komfortowe rozwiązanie z punktu widzenia oszczędności. Przykładami mogą być tu m.in. Auto- Flex z rozwiązaniem SensorControl marki Electrolux, Smart Sensor marki Candy, Sensorlogic marki AEG, AquaSensor marek Bosch, Siemens i Gaggenau, Aquatest marki Smeg, FuzzyLogic marki Concept, AquaLogic marki Teka, a także program Auto marki Franke.

b) Oświetlenie wnętrza

b) Oświetlenie

– to nie tylko stylistyczny detal urządzenia. To bardzo praktyczna funkcja, która pozwala zobaczyć to, czego „gołym okiem” nie widać. Po otwarciu drzwi światło zmywarki zapala się i widzimy każdy szczegół w komorze. Dojrzymy, czy sztućce są czyste czy trzeba włączyć cykl mycia ponownie. Dostrzeżemy także, czy sama komora zmywarki jest stosunkowo wolna od zabrudzeń. Oświetlenie komory spotykane jest w najbardziej zaawansowanych modelach na rynku. Mowa o funkcji BilliantLight marki Miele, emotionLight marki Siemens, a także w modelach fi rm Electrolux, Amica czy Samsung.

c) Mycie strefowe

– rozwiązanie daje możliwość mycia naczyń przy niepełnym załadunku (np. tylko w górnym koszu). Dzięki niemu możemy myć naczynia oszczędnie bez obawy, że zmywarka zużyje tyle samo wody jak przy pełnym załadunku. Rozwiązanie dostępne jest m.in. w modelach marki Amica oraz Whirlpool (Multizone).

d) Połowa załadunku

– to bardzo podobne rozwiązanie, które rozpoznaje rodzaj załadunku i dostosowuje do niego zużycie wody oraz energii elektrycznej. Funkcja dostępna w produktach np. marek Miele, Bosch (HalfLoad), Whirlpool, Beko, Samsung oraz Teka.

e) Strefa intensywna

– rozwiązanie to polega na zwiększeniu ciśnienia wody i temperatury zmywania, najczęściej w dolnym koszu. Dzięki tej funkcji czyszczone najniżej naczynia, np. garnki czy patelnie, będą idealnie czyste, a włożone w górnym koszu kieliszki –bezpiecznie myte. Rozwiązanie spotykane w produktach m.in. marek Bosch, Siemens (intensiveZone), AEG (ProZone; ProBoost do zwiększenia ciśnienia wody w całej komorze), Beko (AquaFlex), Candy czy Samsung (Zone Booster).

f) Zmywanie kilkupoziomowe, tzw. 3D

f) Zmywanie kilkupoziomowe,

– zastosowanie kilku poziomów mycia pozwala szybciej i skuteczniej rozprowadzić wodę i skrócić w wielu sytuacjach całkowity czas zmywania. Przykładami mogą być m.in. systemy Aqua Spray marki Amica, SatelliteSprayArm i FlexiSpray marki Electrolux, Twist System marki Gorenje, AquaIntense marki Beko, ProClean Satellite marki AEG czy DuoPower marki Bosch.

3. Z energią i wodą za pan brat

Oszczędność to bardzo ważny aspekt działania urządzenia (w rozdziale o oszczędzaniu opisaliśmy szczegółowo, jak zmywać ekonomicznie). Jednak nawyki i zasady stosowania się do „ekoreguł” dadzą połowiczne rezultaty. Równie oszczędnie radzą sobie z tym specjalne systemy. Mowa m.in. o funkcjach, dzięki którym zmywarka pobiera o połowę mniej wody czy energii elektrycznej. Warto przyjrzeć się wobec tego takim rozwiązaniom jak EcoStart marki Miele, które zmywa w najbardziej ekonomicznych parametrach, program Economy w zmywarkach fi rmy Concept, Öko Plus marki AEG, a także rozwiązaniom solarnym. Do nich zaliczyć należy funkcje SolarEnergy marki Miele oraz Solar Prepared Thermo fi rmy AEG. Dzięki nim zmywarka wykorzystuje wodę podgrzaną przez energię odnawialną, aby zmniejszyć zużycie energii nawet o 60 proc. Jeszcze lepszy efekt oszczędzania uzyskamy, jeśli zakupimy urządzenie z funkcją samoczynnego wyłączenia się po cyklu zmywania. Warto też zwracać uwagę na modele z możliwością przyłączenia do ciepłej wody.

4. W trosce o zdrowie

Coraz większa liczba zaawansowanych technicznie zmywarek ma rozwiązania prozdrowotne (z ang. health care). Zwykle są one stworzone z myślą o małych dzieciach, przy których wyparzanie butelek czy miseczek jest niezmiernie ważne. Co istotne, o ile funkcje te są bardzo praktyczne, o tyle lekarze alergolodzy sugerują, aby korzystać z tych opcji co jakiś czas, nie stale. Jak się okazuje, codzienne wyjaławianie pojemników czy butelek dla dzieci sprzyja, niestety, alergiom. Funkcje te często łączone z opcjami parowymi (o czym dalej), świetnie się także sprawdzą w wypadku wyparzania starych, dawno nieużywanych naczyń czy tych mocno wcześniej zabrudzonych lub potrzebujących większej higieny (np. zastawy stołowej po sezonie zimowym). Warto pamiętać, że program ten często może być wykorzystany do umycia i wyparzenia samej zmywarki. Raz na jakiś czas warto go więc aktywować, o ile oczywiście zmywarka ma taką opcję.

5. Komfort otwierania drzwi

5. Komfort

Ciekawostką może być także fakt, że drzwi urządzenia nie muszą otwierać się jedynie za pomocą uchwytu. Na rynku są modele z ciekawymi rozwiązaniami, które pozwalają otworzyć drzwi m.in. dzięki delikatnemu stuknięciu we front urządzenia (np. Knock2open marki Miele). Podobnie ma się rzecz z zamykaniem ich. Innowacją jest także otwieranie drzwi zmywarki dotykowo. Producenci, którzy rezygnują z uchwytów na rzecz spójnej i bardzo jednolitej powierzchni drzwi urządzenia, muszą rozwiązać problem ich otwierania. Gaggenau swego czasu wykorzystało otwieranie i zamykanie dotykowe. Bosch z kolei zapewnia komfortowe ułatwienie otwierania i zamykania drzwi dzięki rozwiązaniu easyLock. Wystarczy delikatnie docisnąć drzwi, a mechanizm domknie je samoczynnie. Podobnie działa rozwiązanie marki Miele – ComfortClose.

6. Zabezpieczenie szkła

6. Zabezpieczenie

Każdy klient i użytkownik zmywarki pewnie choć raz zastanawiał się, czy pęknięty kieliszek wyciągnięty z komory przewrócił się i zbił czy po prostu pękł pod wpływem wysokiej temperatury. Niestety, takie sytuacje niekiedy zdarzają się – może niepowszechnie, ale nadal stresują wielu użytkowników maszyn myjących. Jednak producenci zapewniają, że takich sytuacji w nowoczesnym sprzęcie można uniknąć, chociażby za sprawą stosowanych systemów ochrony szkła. Z technicznej strony zmywarka myje naczynia w niskiej temperaturze i płucze co jakiś czas letnią wodą (bez szoków temperatury). Drugim zabezpieczeniem szkła jest ochrona przeciwkorozyjna. Producenci stosują także systemy, które analizują na bieżąco twardość wody i utrzymują ją na optymalnym dla naczyń poziomie. Rozwiązania takie dostępne są w zaawansowanych modelach, np. w produktach marek Beko (GlassShield), Miele (Perfect GlassCare), Electrolux (w serii RealLife) czy AEG (serii ProClean).

7. Czas to pieniądz

Zmywarki są także urządzeniami, które mogą umyć naczynia w bardzo krótkim czasie. Rekordziści umożliwiają wyjęcie czystych naczyń już po kilkunastu minutach (bez suszenia). Standardowo jednak czas potrzebny na szybkie umycie i wysuszenie naczyń zabiera minimum 30–60 min. (normalnie ponad 180 min.). Producenci sygnalizują, że aktywacja programu lub funkcji skracającej czas trwania programu zaoszczędzi nawet 60 proc. czasu zmywania. Funkcja typu „skróć czas zmywania” dostępna jest w zmywarkach np. marek Bosch (VarioSpeed Plus), Siemens (varioSpeed Plus), AEG (Time Saver), Whirlpool (Wash and Dry In 1 hour oraz Program Szybki), Beko (Fast+ oraz Quick & Clean), Gorenje (SpeedWash), Samsung (Clean and Dry in 1 hour i Speed Booster) oraz Teka (Szybki).

8. Para w zmywarce

Zastosowanie pary wodnej w zmywarkach nie powinno nikogo dziwić. Jeśli parę da się efektywnie wykorzystać w pralkach, suszarkach, piekarnikach czy czyścikach parowych, to czemu nie zrobić tego w zmywarce? Zwłaszcza, że ma ona doskonałe właściwości myjące i odkażające. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza bród i zabrudzenia, a dodatkowo odkaża naczynia. Para wodna usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ciekawe i ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Na rynku jest bardzo mało zmywarek z funkcją pary. Obecnie takie rozwiązania spotkać można tylko w ofercie kilku producentów.

9. Timer, czyli zmywanie niekoniecznie nocą

Powszechnie, nie wiedzieć czemu, przyjęło się twierdzić, że timer, a więc opcja opóźnionego startu, jest głownie po to, aby zmywać w nocy, korzystając z tańszych taryf energetycznych. Bez wątpienia można do tego celu użyć timera, ale można wykorzystać go także na wiele innych, praktycznych sposobów. Można na przykład ustawić zmywanie na rano (ciepłe, pachnące naczynia), można dla komfortu i bezpieczeństwa włączyć urządzenia z opóźnieniem, aby koniec zmywania wypadł akurat na nasz powrót z pracy, kiedy boimy się (czy po prostu nie lubimy) zostawiać włączonych urządzeń, kiedy wychodzimy do pracy. Jak widać, zastosowań funkcji opóźnienia czasowego może być wiele.

2016-11-02
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket