Rozwiązania funkcjonalne w pralkach i pralkosuszarkach

Rozwiązania funkcjonalne

Pralki oraz pralkosuszarki mają efektywnie oczyścić i wysuszyć naszą odzież. Warto, by robiły to nie tylko najlepiej, ale i w sposób jak najbardziej komfortowy, praktyczny i zarazem bezpieczny dla użytkownika.

Wybierając czy polecając daną pralkę bądź pralkosuszarkę, warto zwrócić uwagę na jej walory użytkowe oraz ciekawe rozwiązania i funkcje, które umilą i usprawnią pracę z tymi urządzeniami i oszczędzą jakże ważną dla wszystkich energię i czas. Warto także zwracać uwagę na rozwiązania proekologiczne i te związane z bezpieczeństwem naszym i naszych pociech.

Rozwiązania eko(logiczne)

Zacznijmy od tego, co dziś jest nie tylko ważne, ale i modne. Minimalizowanie zużycia energii elektrycznej czy wody to dziś priorytet. Producenci prześcigają się więc w pomysłach, jak jeszcze bardziej zmniejszać zużycie energii czy wody. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy jedynie nacisnąć zielony guzik, aby mówić o ekologii. Ekologia to jakość samych urządzeń (już na etapie produkcji!), bogactwo i efektywność ekonomiczna parametrów prania, mnogość rozwiązań i proekologicznych czujników. Wiedząc, że pralki stają się nieodłącznym elementem każdego mieszkania, warto zdać sobie sprawę, że woda i energia elektryczna to media kluczowe w trakcie ich eksploatacji. Już dziś unijne przepisy ściśle wyznaczają granicę zapotrzebowania na media dla domowych urządzeń AGD. Dlatego, więc warto przyglądać się m.in. automatycznym rozwiązaniom doboru parametrów prania czy suszenia. Dzięki temu pralka samoczynnie dobiera ilość wody czy energii elektrycznej dostosowanej do długości czy specyfi ki prania. Ponadto ciekawe są także funkcje redukujące stratę detergentów (tzw. system kulkowy), tym bardziej, że standardowo w pralce ok. 1/3 detergentu zostaje wypłukana do kanalizacji już przy wstępnym etapie dozowania środków. Zawór kulowy eliminuje ten problem.

Rozwiązania dla sportowców, dzieci, biznesmenów, posiadaczy zwierząt…

Na rynku znajdziemy coraz więcej urządzeń odpowiednich dla różnych grup i potrzeb użytkownika – od opcji przeznaczonych dla osób ze skłonnościami alergicznymi przez programy i funkcje do odświeżania i prania odzieży biznesowej i sportowej po programy dla rodzin posiadających zwierzęta. Programy automatyczne stały się wielką pomocą dla osób, które nie wiedzą, jak programować urządzenie, lub nie mają orientacji w tym, jakie parametry wybrać, by pranie było optymalnie wyprane i doczyszczone. Dlatego więc automatyka stosowana w pamięci programatora staje się coraz bardziej powszechna, a liczba programów zwiększa się z każdym kolejnym modelem, choć to nie ich liczba powinna wyznaczać jakość pralki, ale ich zakres możliwości. Oczywiście, nazwy programów w zależności od modelu są różne, tak samo różne jak parametry związane z nimi, takie jak temperatura, czas czy liczba obrotów. Oprócz tradycyjnych rozwiązań na uwagę zasługują te rzadko spotykane, mowa m.in. o Automatic Plus (Miele), czyli programie do prania odzieży mieszanej, Pupil (Beko) – do prania odzieży właścicieli zwierzaków (tak aby sierść została wielokrotnie wypłukana), Koszule Business (Bosch i Siemens) do prania koszul bez zagnieceń, BabyProtect (Beko) do odzieży dziecięcej, Anty Allergia (Bosch, Siemens) oraz AllergyCare (Gorenje) do prania ubrań osób ze skłonnościami alergicznymi, Pluszaki (Miele) do odświeżania np. zabawek z wypełnieniem, Lekkie ubrania sportowe (AEG i Electrolux) do prania cienkiej odzieży sportowej, niewymagającej wysokiej temperatury, czy chociażby Gardening (Samsung) do prania zabrudzeń z trawy czy błota.

Czystość to podstawa

Pralka, jako urządzenie pozostające w ścisłym kontakcie z wodą, jest narażone na rozwój bakterii, dlatego więc należy tak bardzo dbać o higienę jej komponentów, m.in. szufl ady na detergenty, bębna czy uszczelek. Oczywiście, ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest program do mycia bębna w wysokich temperaturach. Użytkownik ustawia tę opcję, dodatkowo wrzuca specyfi k do czyszczenia wnętrza pralki – i gotowe. Przykładami takich programów mogą być SterilTub marki Gorenje, DrumClean marki Bosch, Self Clean marki Beko, ECO marki Samsung albo Autoczyszczenie w produktach marki Amica.

Uwaga: Aby prana odzież była idealnie czysta, wymagana jest higieniczność bębna. To zapewniają programy do czyszczenia bębna w wysokich temperaturach.

Rozwiązania usprawniające pranie i suszenie

Jednym z takich rozwiązań jest system dodatkowej dyszy umieszczonej na górnym rancie bębna (o której dokładniej pisaliśmy w rozdziale „Techniki prania i suszenia”). Dzięki dodatkowej rurce (lub często kilku) woda z dna bębna zostaje przetransportowana do górnego ujścia, gdzie wlewana jest od góry na tkaniny. Ma to usprawnić namaczanie tkanin, a podczas prania zapewnić jeszcze lepsze rezultaty. W tym miejscu należy dodać, że stosuje się także funkcje do usuwania trudnych plam. Dzięki większej temperaturze i zwiększonej liczbie płukań pralka skutecznie poradzi sobie z bardzo trudną do usunięcia plamą. W zależności od producenta można spotkać się z funkcjami takimi jak m. in. Funkcja plama (Miele), StainExpert (Gorenje), AntiStain (Bosch), Bio 15° (Whirlpool) itp.

Rozwiązania funkcjonalne

Ergonomia użytkowania pralek top-loader

W modelach typu top-loader bardzo praktyczną opcją jest zastosowanie funkcji, która tak ustawia bęben, aby po zakończeniu prania był on w pozycji wyjściowej. Dzięki temu użytkownik nie musi okręcać bębna, by go otworzyć. Oprócz producenckich nazw własnych nazywa się ją funkcją „automatycznego pozycjonowania i zatrzymania bębna”. Przykładami takiej funkcji są m.in. Stop & Load marki Candy czy TopPark marki Bosch. Otwór wsadowy przed rozpoczęciem i po zakończeniu prania ustawia się samoczynnie w pozycji wyjściowej. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie sytemu łatwego otwierania klapy pralki. To pozwala w sposób komfortowy otworzyć drzwi pralki, a dodatkowo nie występuje ryzyko trzaśnięcia klapą o urządzenie (np. SoftOpening marki Bosch czy Comfort-Lift marki Miele). W tym miejscu należy dodać, że producenci stosują także wiele innych praktycznych systemów otwierania i zamykania drzwi (np. przez poręczny uchwyt czy wgłębienie w klapie). Ponadto w modelach typu top-loader spotkać można komfortowe rozwiązania, np. zamontowanie kółek lub „ślizgaczy”. Dzięki temu użytkownik może szybko przestawić urządzenie, gdzie tylko potrzebuje. Funkcja dostępna w urządzeniach marek np. Bosch, Electrolux, AEG, Candy.

Rozwiązania monitorujące błędy

Obok informowania o samum procesie prania czy suszenia urządzenie może informować użytkownika o awariach i usterkach. I obok bezprzewodowych opcji typu Smart Check marki Samsung czy mobilnych właściwościach urzadzeń z Wi-Fi, o których piszemy w dalszej części magazynu, na uwagę zasługują wszelkie formy złączy optycznych PC, do którego można podłączyć komputer. Dzięki temu serwisant podczas wizyty u klienta może szybko i bezdotykowo zlokalizować wszelkie błędy pojawiające się w urządzeniu, co więcej, pralkę można wzbogacić o nowe funkcje i aktualizacje. Takie rozwiązania proponuje m.in. marka Miele oraz Amica.

Komponenty na miarę funkcjonalności

Oprócz funkcjonalnych rozwiązań, na uwagę zasługują komponenty użyte do produkcji sprzętów. Można tutaj mówić o silnikach inwerterowych, które nie tylko charakteryzują się bezawaryjną pracą przez wiele lat, ale także są ciche podczas użytkowania ich. Przykłady solidnych silników to m.in. EcoSilence Drive marki Bosch, Eco Inverter marki Electrolux, Profi Eco marki Miele, Inverter Silence+ marki Candy, iQDrive marki Siemens, Digital Drive marki Sharp, Quiet Drive marki Samsung, Senseinverter Motor marki Whirlpool czy Logic Drive marki Amica. Podczas wyboru dobrej jakości pralki, warto wybierać odpowiednie grzałki. M.in. grzałki niklowane wpływają na trwałość pralki. Są bowiem mniej podatne na osadzanie się kamienia i korozję. Przykładami takich komponentów są Hi-Tech marki Beko, DuraHeat marki Gorenje oraz Nickel Protection marki Freggia.

Wibracjom precz!

Wyprofi lowanie bocznych blach sprawia, że dźwięk wydawany podczas prania, a przede wszystkim podczas wirowania jest redukowany, a sama blacha nie rezonuje tak mocno emitowanego dźwięku. Producenci informują, że takie rozwiązanie może zmniejszyć emitowany hałas o kilka decybeli! W zależności od modelu i fi rmy warto przyjrzeć się takim rozwiązaniom jak AntiVibration Design, ściana „S” czy Bumerang.

Rozwiązania funkcjonalne
2016-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket