Różnorodność zastosowań

Różnorodność

Słuchawki powinno się dobierać, uwzględniając ich późniejsze zastosowanie. Wybór odpowiedniego modelu słuchawek zwykle ma związek z ich konstrukcją. Oczywiście, nie oznacza to, że do konkretnego zastosowania nadaje się tylko jeden typ słuchawek, ale to, że w danej sytuacji konkretna konstrukcja może sprawdzić się lepiej niż inne.

Nieco inne modele będą odpowiednie dla sportowców czy też osób aktywnie spędzających czas wolny przy muzyce, np. spacerując czy biegając. Inne modele stosowane są w studiach nagrań, a jeszcze inne przez DJ-ów grających w klubach, gdzie muzyka odtwarzana jest z reguły na bardzo wysokim poziomie głośności. Inne modele zastosujemy do współpracy z odtwarzaczem osobistym, smartfonem, inne w domowym systemie audio. Specyfi czne konstrukcje słuchawek stosowane są ponadto przez graczy komputerowych. Na rynku dostępne są ponadto modele opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach. To, że dla kogoś pewien model spełnia wszystkie oczekiwania, nie oznacza, że ktoś inny będzie z niego równie zadowolony. Decyzja, jakich słuchawek będziemy używać i do czego, zależy w dużej mierze od naszych preferencji i upodobań. Oprócz określonych parametrów słuchawki muszą więc mieć odpowiednią konstrukcję, która w konkretnych zastosowaniach dobrze się sprawdzi, a nawet odpowiedni design. Duże znaczenie będą miały zatem również zastosowane materiały, rozmiary nauszników lub elementów dousznych. Istotna jest ponadto długość przewodu.

Słuchawki studyjne

Słuchawki

W studiach nagraniowych słuchawek używa się bardzo często jako odsłuchów dla zespołu, który nagrywa w nim swoją muzykę. Najlepiej, jeżeli są to słuchawki nauszne zamknięte, dzięki którym podczas nagrywania materiał audio, który jest na nich odtwarzany, nie przedostaje się do mikrofonu rejestrującego głos wokalisty lub dźwięk instrumentu muzycznego. To, co muzyk słyszy w słuchawkach podczas nagrywania, bardzo często zależy od jego własnych upodobań lub też wskazówek realizatora dźwięku zajmującego się nagraniem. Słuchawki wykorzystywane podczas nagrań powinny ponadto zapewniać wygodę użytkowania, ponieważ często proces ten nie trwa minuty, ale całe godziny, a więc muzyk, jeśli ma zagrać dobrą partię instrumentalną, nie powinien odczuwać dyskomfortu podczas nagrania. Niektóre osoby również wykonują miksy z użyciem słuchawek zamiast na monitorach odsłuchowych. Pomijamy tutaj oczywiście rozprawę nad słusznością takiego rozwiązania. Wówczas taki model powinien charakteryzować się dobrymi parametrami technicznymi, a przede wszystkim mieć wyrównaną charakterystykę przenoszenia, podobnie jak monitory odsłuchowe wykorzystywane na tym etapie tworzenia muzyki. Dzięki temu zmiksowany utwór będzie miał odpowiednio zachowane proporcje między niskimi i wysokimi tonami. Należy pamiętać, że miksując z użyciem słuchawek, trudno jest o zachowanie odpowiedniej przestrzeni stereofonicznej podczas tego procesu.

Słuchawki dla DJ-a

Słuchawki

Dla DJ-a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie słuchawek nausznych zamkniętych wyposażonych w obracane nauszniki. Pozwalają one na szybkie przyłożenie słuchawki do ucha i podsłuch miksu bez konieczności ich ciągłego zakładania i zdejmowania. Podsłuch miksu z pewnością ułatwi odpowiednia izolacja od dźwięków otoczenia, co podczas głośnych imprez klubowych ma niezwykle istotne znaczenie. Ponadto konstrukcja takich słuchawek powinna umożliwiać swobodę poruszania się DJ-a. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku także długość przewodu słuchawkowego. Powinien on mieć około 2,5 lub 3 m, co zapewni komfort korzystania z konsolety mikserskiej i innego dostępnego sprzętu audio. Niezbędnym dodatkiem do słuchawek DJ-skich może okazać się pokrowiec lub futerał, który zapewni im trwałość i bezpieczeństwo przy przenoszeniu.

Słuchawki do odtwarzacza osobistego

Słuchawki

Słuchawki wykorzystywane w odtwarzaczach osobistych powinny być równie przenośne jak on sam. Zatem do tego zastosowania najlepiej będą nadawały się niewielkie modele douszne i dokanałowe. Jeżeli nie korzystamy z odtwarzacza, łatwo je schować w kieszeni lub torebce. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w tym wypadku słuchawki nauszne. Wśród dostępnych na rynku modeli możemy spotkać także tego typu składane konstrukcje. Może po złożeniu nie zmieszczą się do kieszeni, ale do torebki czy plecaka jak najbardziej. Pod względem jakości dźwięku, oprócz samych słuchawek, dużo zależy także od wykorzystywanego odtwarzacza i jego funkcji związanych z korekcją barwy odtwarzanego dźwięku. Im więcej możliwości regulacji brzmienia dźwięku, tym lepiej dopasujemy je do własnych preferencji.

Doskonałym „partnerem” słuchawek mobilnych jest odtwarzacz osobisty. W sprzedaży dostępne są modele zarówno za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilka tysięcy złotych. Przykładem hi-endowych, droższych modeli jest odtwarzacz XDP-100R fi rmy Pioneer. Umożliwia on obsługę plików audio dużej rozdzielczości, w tym DSD oraz innowacyjnego bezstratnego standardu kodowania sygnału audio MQA. To jednak tylko jedna z wielu zalet odtwarzacza. Został on wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i pracuje w oparciu o system Android 5.1.1. Ma wbudowane 32 GB wewnętrznej pamięci, a oprócz tego dwa wejścia na karty pamięci (do 128 GB każde). W konstrukcji odtwarzacza zastosowano podzespoły fi rmy ESS Technology – przetwornik Sabre ES9018K2M oraz wzmacniacz 9601K Sabre. Do współpracy z modelem XDP-100R możemy wykorzystać model SE-Master1 Pioneera, który sygnowany jest logotypami AIR Studios i Hi-Res Audio. Taki „tandem” zapewni niepowtarzalne doznania dźwiękowe.

Jakie słuchawki wybrać do smartfona?

Jakie słuchawki

Popularność smartfonów sprawiła, że coraz więcej modeli słuchawek umożliwia współpracę z tymi urządzeniami. Słuchawki przeznaczone do smartfonów mają na przewodzie słuchawkowym (lub w nauszniku w wypadku modeli bezprzewodowych) wbudowany pilot z mikrofonem, który pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych po podłączeniu słuchawek do smartfona. Może być również możliwe sterowanie głośnością połączenia lub odtwarzanej muzyki. Dostępność poszczególnych funkcji zależy jednak nie tylko od modelu słuchawek, ale też od jego kompatybilności z poszczególnymi systemami operacyjnymi stosowanymi w smartfonach. Słuchawki z mikrofonem przeznaczone do smartfonów lub telefonów komórkowych mają w związku z tym najczęściej złącze nie TRS, ale TRRS (z dodatkowym pierścieniem), które umożliwia obsługę mikrofonu z wykorzystaniem pojedynczego złącza, a nie tak, jak ma to miejsce na przykład w multimedialnych słuchawkach komputerowych, gdzie na mikrofon przeznaczony jest osobny wtyk. Niektóre modele słuchawek mogą być wyposażone w dwa rodzaje kabli. Dzięki temu, w zależności od tego, na jakim systemie operacyjnym funkcjonuje nasz smartfon, będziemy mogli zastosować odpowiedni przewód słuchawkowy, który wystarczy podłączyć do gniazda znajdującego się w jednym z nauszników.

Słuchawki do domowych systemów audio

Słuchawki

Do użytku domowego teoretycznie możemy zastosować każdą z opisywanych w niniejszym artykule konstrukcji. Wiele będzie zależało od tego, do czego chcemy wykorzystać słuchawki. Do oglądania telewizji, chociażby z uwagi na komfort użytkowania, przydatne mogą okazać się modele bezprzewodowe lub wyposażone w długi przewód słuchawkowy. W domowym zaciszu ważne jest również to, aby słuchając muzyki czy oglądając fi lm przy użyciu słuchawek, nie przeszkadzać innym użytkownikom. Do tego celu najlepiej będą się nadawały słuchawki nauszne zamknięte, które nie emitują na zewnątrz dźwięków w takim stopniu jak modele otwarte. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy korzystamy ze słuchawek późnym wieczorem i w nocy. Wówczas nawet stosunkowo ciche dźwięki mogą być dla innych domowników bardzo uciążliwe.

Słuchawki dla graczy

Słuchawki

Dla graczy komputerowych, a także miłośników fi lmów mogą sprawdzić się słuchawki wielokanałowe. Dzięki nim użytkownik jest w stanie lepiej spozycjonować w przestrzeni zdarzenia zachodzące podczas gry. Może to okazać się przydatne np. podczas grania w gry typu FPS (First Person Shooter). Czy jednak dźwięk wielokanałowy będzie niezbędny np. podczas grania w gry komputerowe? To jedno z podstawowych pytań, które klient zadaje sobie, stojąc przed wyborem słuchawek. Wybór zależy oczywiście od upodobań użytkownika. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że standardowe modele stereo znakomicie sprawdzą się w podstawowych zadaniach jak słuchanie muzyki z osobistych odtwarzaczy multimedialnych, a także telefonów. Oczywiście, jakość dźwięku zależy od klasy słuchawek. W droższych konstrukcjach montowane są lepszej jakości przetworniki, a pałąk może być wygodniejszy. W przeciwieństwie do wielokanałowych słuchawki stereo są dostępne także jako douszne i dokanałowe, które nie mają niewygodnych dla niektórych pałąków. Miłośnikom najlepszej jakości dźwięku należy polecać słuchawki nauszne, które całą małżowinę zamykają wraz ze słuchawkami w niewielkiej komorze. Najlepsze słuchawki pokazują swoje możliwości dopiero po podłączeniu do dobrej jakości kart dźwiękowych czy wzmacniaczy słuchawkowych. Słuchawki wielokanałowe można polecić miłośnikom gier oraz fi lmów. W większości dostępnych na rynku modeli stosowany jest system 5.1 lub 7.1. W każdej muszli słuchawki zamiast tradycyjnie jednego głośnika mają umieszczone przynajmniej trzy. Dzięki temu zależnie od akcji na ekranie dźwięk jest pozycjonowany tak jak w zestawach głośnikowych kina domowego. Tego typu słuchawki raczej nie nadają się do słuchania muzyki, która z reguły nagrywana jest w stereo. W odróżnieniu od tradycyjnych słuchawek z komputerem i innymi urządzeniami komunikują się przez port USB, ponieważ między słuchawkami a komputerem znajduje się jeszcze karta dźwiękowa, która odpowiada za przetwarzanie dźwięku wielokanałowego. Niektóre modele można jednak podłączyć bezpośrednio do wielokanałowej karty dźwiękowej w komputerze. Najbardziej zaawansowane słuchawki mają również silniki wibracyjne, które podobnie jak te stosowane w kierownicach i gamepadach dostarczają dodatkowych wrażeń podczas gry.

Komfort użytkowania to jedna z najistotniejszych cech słuchawek. Ma ona bardzo duże znaczenie w modelach gamingowych, opracowywanych głównie z myślą o tych, który spędzają wiele czasu przed komputerem, przede wszystkim grając w gry komputerowe. Atrakcyjna cena modelu X7 fi rmy iBox w połączeniu z dobrej jakości wykonaniem i wygodą użytkowania sprawia, że słuchawki te są interesującą propozycją dla wspomnianej grupy użytkowników. Słuchawki zostały wyposażone w przewód słuchawkowy o długości aż 2,4 m, co zapewnia swobodę poruszania się. Znajduje się na nim regulacja głośności. Przewód zakończony jest, jak przystało na słuchawki dla graczy, dwoma wtykami jack 3,5 mm – jeden z nich odpowiedzialny jest za przesyłanie sygnału audio do słuchawek, a drugi za transmisję sygnału przetwarzanego przez mikrofon. Nauszniki skrywają 40-milimetrowe dynamiczne przetworniki elektroakustyczne. Pasmo przenoszenia modelu X7 mieści się w zakresie od 20 Hz do 20 kHz, jego impedancja wynosi 32 , a czułość to 102 dB (±3 dB). Na regulowanym pałąku znajduje się mikrofon dookólny, którego pasmo przenoszenia zawiera częstotliwości od 50 Hz do 10 kHz. Charakteryzuje się on czułością 58 dB (±3 dB).

Konstrukcje dla najmłodszych

Konstrukcje

Na rynku można znaleźć słuchawki przeznaczone specjalnie dla dzieci – i nie chodzi tylko o kolorystykę, rozmiary czy kształt słuchawek, choć te cechy mają w wypadku dzieci również duże znaczenie. W słuchawkach, z których bez obaw mogą korzystać nasze najmłodsze pociechy, są zainstalowane specjalne ograniczniki poziomu głośności dźwięku. Najczęściej limit ustawiony jest na 85 dB, co stanowi stosunkowo bezpieczną wartość dla narządu słuchu. Dzięki temu nie ma także obaw, że dziecko, regulując potencjometrem głośność, zwiększy jej poziom i uszkodzi sobie słuch, ponieważ poziom dźwięku nie przekroczy wspomnianej wartości. Tego typu słuchawki są ponadto bezpieczne nawet przy długotrwałym korzystaniu. W słuchawkach, a tym bardziej w modelach dziecięcych, ważna jest również wygoda użytkowania. Zatem niezwykle istotne jest, aby takie słuchawki były wyposażone w miękkie nauszniki, niemęczące ucha malucha.

Słuchawki w centrach obsługi telefonicznej

Słuchawki

W tego typu zastosowaniach wykorzystuje się najczęściej słuchawki zintegrowane z mikrofonem. Tutaj liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania. Pracownicy centrów obsługi telefonicznej spędzają w słuchawkach wiele godzin, zatem wykorzystywane słuchawki nie mogą powodować zmęczenia i dyskomfortu nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Dlatego też w tym wypadku świetnie sprawdzą się niewielkich rozmiarów, a przede wszystkim lekkie modele nauszne z wygodnym, najlepiej miękkim pałąkiem. Nauszniki powinny umożliwiać swobodny przepływ powietrza, aby nie spowodować efektu okluzji, czyli zatkania.

Słuchawki dla aktywnych

Słuchawki

Konstrukcje słuchawek przeznaczonych dla sportowców i osób aktywnych powinny odznaczać się niezwykła odpornością na różnorodne czynniki, które w wypadku tradycyjnych modeli byłyby nie do pomyślenia. Mamy tu na myśli odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz kurz. Dzięki temu słuchawki wytrzymają nawet ekstremalne warunki użytkowania. Nie mniej ważne jest odpowiednie zamocowanie słuchawek na głowie użytkownika. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się modele z mocowaniem typu neckband oraz clip-on. Dzięki temu nawet przy dynamicznym poruszaniu się słuchawki nie spadną z głowy. Sprawdzić się mogą jednakże również niektóre modele nauszne o specjalnie wzmocnionej konstrukcji, która zabezpiecza je przed uszkodzeniem.

2016-11-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket