Akcesoria i dodatki ułatwiające prasowanie

Akcesoria i dodatki

Nowoczesne żelazko to dopiero połowa sukcesu. Każdy, kto spędził przy prasowaniu choćby godzinę, wie, że niezbędne i niezastąpione są różne akcesoria. Jednym z nich jest dobra deska do prasowania. Ale to też nie wszystko!

Nie ma co ukrywać, prasowanie jest żmudnym i ciężkim (nawet dla zdrowia) zajęciem, które spoczywa głównie na kobietach. Wprawdzie producenci ubrań wiedzą o tym doskonale i starają się, by ich produkty były „non iron”, co nie zmienia faktu, że niektórych rzeczy nie da się zostawić bez prasowania. Owszem, można skorzystać z usług magla (o ile jest w okolicy), jednak to kosztuje, zapewne więcej niż prasowanie „przed telewizorem” – tak, bo większość pań łączy pożyteczne z przyjemnym (nie odwrotnie).

Deski tradycyjne

Deski

Dobra deska to połowa sukcesu. Trzeba dać sobie odpowiedź, co to dla nas znaczy, a znaczy wiele. Po pierwsze, to taka, która łatwo się składa i rozkłada, a w dodatku daje się bez problemu dostosować do wzrostu osoby z niej korzystającej (kilka stopni regulacji wysokości). Właściwie dobrana powinna sięgać okolicy bioder, tak by nie trzeba było się schylać, a także podnosić rąk. Dzięki temu mniej się męczą ręce, a nawet kręgosłup jest mniej obciążony. Ponieważ wysokość powinna być dostosowana do wzrostu prasującego, wszystkie modele mają jej regulację. Jeśli chodzi o wielkość blatu deski (szerokość na długość), to największe osiągają najczęściej 160 cm, standardowe zaczynają się od ok. 30 × 100 cm, a najczęściej spotykane mają 30–40 × 110–120 cm. Dla prasującego istotna jest również stabilność, a nie bez znaczenia pozostają szerokość stóp deski oraz jej masa – zbyt duża utrudnia składanie oraz przenoszenie. Za najbardziej odpowiednie uważa się deski o masie 2–3 kg. W sklepach są przeważnie te najprostsze, stosunkowo lekkie oraz łatwe do składania, z regulacją wysokości blatu, podstawką i zdejmowanym pokrowcem. Wśród nich można też znaleźć tzw. rękawniki, a są to wąskie deski, służące do łatwego prasowania długich rękawów. Mają wymiary od 12 × 50 cm i zazwyczaj stawia się je na blacie.

Deski elektryczne

Deski

Nie można ich pominąć, gdyż bardzo ułatwiają prasowanie. Ponieważ mają podgrzewany blat, czasem pozwalają prasować wyłącznie dłonią. Jeśli położymy na takiej desce np. delikatną batystową bluzkę lub taką, którą chcemy tylko odświeżyć, to wystarczy przesunąć po niej dłoń. Oczywiście, przy mocniejszych zagnieceniach czy takich materiałach jak np. len trzeba skorzystać z żelazka. zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uprasować jeszcze wilgotne rzeczy. Bardzo istotna jest ich funkcja odsysania pary, ponieważ przyspiesza wyparowywanie wilgoci oraz schłodzenie prasowanych rzeczy, co zapobiega ponownemu powstawaniu zagnieceń po odwieszeniu lub odłożeniu rzeczy, a także kapaniu wody, gdy chcemy szybko schować deskę. Przy prasowaniu cienkich i delikatnych tkanin przydatna jest też funkcja nadmuchu (prasowanie na balonie powietrznym) – nadmuch wentylatora wbudowanego w deskę wypycha prasowane tkaniny do góry, więc np. delikatne rzeczy można prasować, nie dotykając blatu deski. I jeszcze dwa istotne udogodnienia, jakie daje deska elektryczna – funkcja zasysania, czyli przyciąganie rzeczy do blatu (nie zsuwają się) oraz wyrzutu pary – mocny wyrzut bardzo ułatwia i przyspiesza prawowanie mocnych zagnieceń. Warto wspomnieć tu o desce Extreme Active Board marki Siemens, która ma system aktywnego odsysania pary, co daje efekt prasowania z dwóch stron i funkcję nadmuchu, unoszącą delikatnie materiały, co umożliwia prasowanie bez potrzeby przyciskania. Deska ta ma 6 pozycji regulacji wysokości.

Podstawka pod żelazko

Ta jest już standardem. Pozwala na odłożenie żelazka w trakcie pracy. Niektóre podstawki mają dodatkowe zabezpieczenie, uniemożliwiające zsunięcie się żelazka. Deski przystosowane do używania stacji pary również mają specjalne podstawki, zwłaszcza że niektórych żelazek z nimi współpracującymi, mowa o stacjach pary, zgodnie z zaleceniami w instrukcji nie należy zostawiać na desce w pozycji poziomej.

Inne akcesoria

Jest ich jeszcze wiele. Należą do nich m.in. wygodne siedziska dla osoby prasującej, półki na już wyprasowane produkty (wiążą się bezpośrednio z deskami), które montowane bywają w dolnej części stelaża deski. Przydają się podczas prasowania większej liczby rzeczy, których dzięki półce nie trzeba chować zaraz po wyprasowaniu. Można je złożyć i odłożyć, póki nie skończy się całego prasowania, dzięki czemu ciepło i para, które się w nich znajdują, znikną. Osobną grupę stanowią pojemniki na drobiazgi, choć to raczej rzadkie rozwiązanie, a polega na tym, że mały pojemnik umieszczony jest w sąsiedztwie podstawki na żelazko, dzięki czemu w trakcie prasowania najważniejsze rzeczy użytkownik będzie miał zawsze pod ręką.

Powłoki desek i pokrowce

Powłoki desek

Wpływają na komfort pracy, powinny zabezpieczać powierzchnię blatu i usprawniać prasowanie. Najczęściej stosuje się specjalnie spreparowaną bawełnę, która jest odporna na wysoką temperaturę. Pokrowce mogą być utrzymywane na desce za pomocą specjalnych napinaczy lub przewleczonej wokół tasiemki czy gumki. Ważne, aby powłoka deski miała przynajmniej dwie warstwy. Pod pokrowcem powinna znajdować się warstwa wypełnienia z watoliny, filcu lub pianki. Dostępne są nawet specjalne powłoki zapachowe, które pod wpływem temperatury uwalniają delikatny aromat.

Wody i zraszacze

Warto w tym miejscu wspomnieć o specjalnych wodach zapachowych. Nawet gdy mamy do czynienia z żelazkiem parowym lub stacją pary, przeznaczone do prasowania ubrania lub tkaniny mogą nadmiernie przeschnąć, zwłaszcza gdy domowników jest niewielu i prasownie odkładamy w czasie, aż zbierze się większa liczba rzeczy. Nie każde żelazko potrafi poradzić sobie w sposób zadowalający ze zbyt przeschniętymi materiałami, tym bardziej gdy były wcześniej krochmalone. I wtedy warto sięgnąć po spraye z aromatyzowaną wodą. Nie dość, że nawilżą, to również emitują przyjemne zapachy.

2016-11-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket