Prawidłowy montaż lodówki

Prawidłowy

Kupno dobrej jakości sprzętu to połowa sukcesu. Drugą jest prawidłowa instalacja i podłączenie do sieci elektrycznej i wody, jeśli urządzenie tego wymaga. Zarówno ustawienie i wypoziomowanie modelu wolnostojącego, jak i montaż w zabudowie wymagają pewnej wiedzy. Przekłada się ona na prawidłową i cichą eksploatację urządzenia.

Mylą się ci, którzy uważają, że modele wolnostojące wystarczy jedynie dosunąć do ściany. Mylą się także ci, którzy twierdzą, że te same urządzenia można zabudować. Nie bez kozery producenci przestrzegają klientów przed złym wypoziomowaniem czy niepozostawieniem miejsca na wentylację tylną. Dla Polaków problemem staje się także zwykłe podłączenie urządzenia do gniazdka sieciowego (nie wolno stosować przedłużaczy!) lub do instalacji wodnej w modelach z dyspenserami. Jak temu zaradzić? Prosto. Warunek jest jeden. Przeczytać uważnie instrukcję.

W opakowaniu

Po zakupie urządzenia dostajemy je szczelnie zapakowane z licznymi foliami i styropianami. Podczas rozcinania kartonu należy uważać, aby nie zarysować boków urządzenia. Po rozpakowaniu zaś należy sprawdzić, czy wszystkie części przyjechały do nas w całości lub czy nie doszło do awarii i wycieku czynnika chłodniczego. Zgłoszenie awarii przed pierwszym użyciem będzie rozpatrzone jako forma reklamacji. Dopiero po umiejscowieniu urządzenia, zarówno wolnostojącego, jak i do zabudowy, pozbywamy się wszelkich folii i zabezpieczeń transportowych. Producenci radzą, aby po ustawieniu urządzenia odczekać co najmniej godzinę, zanim włączymy sprzęt chłodzący. Często zdarza się, że podczas transportu olej zawarty w sprężarce przemieści się do systemu chłodzenia. Ważne także, aby przed uruchomieniem lodówki umyć dokładnie całe wnętrze urządzenia. Fabryczny zapach nie sprzyja higienicznemu przechowywaniu produktów.

Wolnostojąca czy w zabudowie?

To zapewne pierwsze pytanie sprzedawcy, który pomaga klientowi w zakupie urządzenia. Jednak odpowiedź w stylu „a co to za różnica?” w tym wypadku jest szczególnie nie na miejscu. Otóż obie wersje, mimo że stylistycznie i funkcjonalnie są bardzo podobne, konstrukcyjnie jednak różnią się znacznie. Poniżej przedstawiamy różnice między tymi modelami z opisem oraz sugerowanym sposobem montażu. Dodajmy, że wymieniamy tylko przykładowe opcje. Ich złożoność i wielowątkowość wymaga dokładnego zapoznania się z (z pozoru tylko nudną) instrukcją obsługi. Ci, którzy czytają ją dokładnie, wiedzą, jak wiele znajduje się tam ciekawych i praktycznych informacji. Przejdźmy zatem do przykładów montażu i uruchamiania sprzętu chłodniczego.

  • Sprzęt wolnostojący – przeznaczony jest, jak sama nazwa wskazuje, do swobodnego postawienia w pomieszczeniu. Można takie urządzenie wsunąć we wnękę, jednak kategorycznie zabronione są zabudowywanie frontem meblowym tego typu konstrukcji lub tzw. montaż ścisły (bez zalecanych odstępów). Niezależnie od tego trzeba dodać, że mimo to urządzenia wolnostojące są bardzo elastycznymi produktami w aranżacji kuchni. Klient może wybrać miejsce, gdzie postawi lodówkę, bez zbędnych wymogów instalatorskich. Jedynym warunkiem jest odpowiednia odległość od ściany, taka, aby powietrze swobodnie dostawało się do kratek wentylacyjnych lub tworzyło specjalny kanał powietrzny (w części modeli może on przebiegać od góry bądź z przodu). Użytkownik powinien bezwzględnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Nie należy m.in. ustawiać modelu w miejscach nasłonecznionych lub w pobliżu urządzeń grzewczych czy grzejników.
  • Sprzęt do zabudowy – to modele z przeznaczeniem przede wszystkim do zabudowy. Chłodziarki, chłodziarkozamrażarki, zamrażarki czy winiarki BI (bulit–in) konstrukcyjnie przystosowane są do mocowania frontów meblowych. Oczywiście, modele do zabudowy nie muszą być zakryte, wówczas po wpasowaniu w całość kuchennych mebli mogą stworzyć wysublimowany efekt wzorniczy. Urządzenia do zabudowy bowiem charakteryzują się najczęściej brakiem jakichkolwiek elementów usytuowanych na przedniej części drzwi, tj. uchwytów czy wyświetlaczy. Konstrukcyjnie takie modele różnią się także formą wentylacji. Co ważne, jak każde urządzenie potrzebują wentylowania, ponieważ inaczej mogłyby się przegrzewać i niepoprawnie (nieefektywnie) pracować, pobierając przy tym znaczne ilości energii elektrycznej. Montaż w szafce powinien być zgodny z instrukcją obsługi, jednak standardowo przyjmuje się, że szafka z urządzeniem powinna być odsunięta od ściany na odległość min. 5 cm. Aby zapewnić prawidłową wentylację, należy wstawić w cokole mebla kratkę wentylacyjną o powierzchni całkowitej min. 200–300 cm2. Alternatywą dla montażu kratki jest kupno takiego modelu, w którym system wentylacyjny umieszczony jest w podstawie urządzenia i ukryty za listwą dekoracyjną. Równie istotną kwestią jest także odpowiednia odległość urządzenia od ściany bocznej, tak, aby swobodnie otwierać drzwi. Powinna ona wynosić ok. 5–15 cm, w zależności od zaleceń producentów. Modele do zabudowy można także wsunąć w niszę, pomiędzy dwa sąsiadujące meble. Wówczas jedyną czynnością jest zakrycie frontu urządzenia panelem meblowym, umieszczonym na specjalnej maskownicy.

W obu wypadkach po ustawieniu urządzenia w optymalnym miejscu należy je wypoziomować. Unikniemy wtedy „kołysania” się lodówki lub w skrajnych przypadkach niebezpiecznego przewrócenia się sprzętu. Za pomocą wkrętaka należy regulować nóżki tak, aby dopasować ich wysokość do poziomu podłogi. Część modeli z wyjątkowym zamknięciem drzwi (np. dwustronnym) wymaga lekkiego pochylenia (patrz uwagi producenta).

Prawidłowy

Podłączenie lodówki do energii i wody

Po zamontowaniu urządzenia czas na test pracy. Gniazdko sieciowe o napięciu zmiennym 230 V, do którego podłączymy urządzenie, powinno znajdować się względnie blisko lodówki. Obieg gniazda sieciowego musi być zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A (amper) i mieć sprawnie uziemienie. Przy montażu lodówki do zabudowy można posłużyć się metodą sznurka, który zawiązujemy na wtyczkę. Po zainstalowaniu urządzenia łatwiej będzie schwycić wtyczkę i umieścić ją w gniazdku. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie podłączać kilku urządzeń, w tym lodówki, do tego samego gniazdka ani nie stosować przedłużaczy czy listwy zasilającej. Lodówka powinna być podłączona bezpośrednio do gniazdka. Co równie ważne, nie należy zginać na siłę przewodu elektrycznego urządzenia. Długotrwałe odkształcenie przewodu (spowodowane maksymalnym przysunięciem urządzenia do kontaktu) może sprawić, że przewód pęknie lub przetrze się guma izolująca. To z kolei może spowodować uszkodzenie urządzenia, a nawet doprowadzić do pożaru. W wypadku modeli z dyspenserem wody i lodu (kostkarką) z bezpośrednim przyłączem do instalacji wodnej w czasie planowania kuchni powinniśmy mieć na uwadze formę montażu i przedłużenie węża (rury) do przyłącza urządzenia. Po zamknięciu dopływu wody należy podłączyć dołączony zestaw instalatorski lub rurkę doprowadzającą do zaworu odcinającego wodę. Aby dozownik działał prawidłowo, ciśnienie wody powinno mieć wartość ok. 140–860 kPa. Jeśli więc ciśnienie jest zbyt słabe, można zainstalować pompę wspomagającą zwiększenie ciśnienia. Po prawidłowej instalacji należy przelać kilka litrów wody w celu jej filtracji. A propos samych filtrów, to warto w nie wyposażyć domową instalację. Jakość wody to podstawa. Nie tylko zdrowia i życia, ale i smaku i zapachu potraw i napojów.

Prawidłowy

Na lewą czy prawą stronę?

W chłodziarkach, chłodziarkozamrażarkach czy zamrażarkach istotną rolę odgrywają zawiasy. Odpowiadają one za płynne otwieranie drzwi i ich zamykanie. Na rynku wyróżniamy zawiasy ślizgowe i płaskie oraz prowadnice szynowe. Pierwszy typ wymaga montowania frontu na specjalnych prowadnicach, wówczas użytkownik musi zamontować dodatkowo zawiasy dla frontu meblowego. Z kolei urządzenia z zawiasami płaskimi mają tylko jedną parę zawiasów, a front urządzenia mocujemy bezpośrednio przy froncie meblowym. Dla użytkowników zawias jednak ma duże znaczenie wtedy, kiedy możemy zmienić kierunek otwierania drzwi. Otóż producenci oferują w niektórych modelach możliwość takiego zamontowania drzwi, aby otwierały się na lewą lub prawą stronę. Wystarczy zdemontować zawiasy i przykręcić je po przeciwnej stronie. Jednym z nowszych systemów, które usprawniają instalację urządzenia w niszy, jest montaż szynowy. Producenci oferują specjalne elementy, które po zainstalowaniu w podłożu lub pod blatem ułatwiają wsunięcie urządzenia lub jego wózka. Oprócz formy montażu drzwi i frontów meblowych na uwagę zasługują same konstrukcje dzisiejszych zawiasów. Zastosowane w solidnych, sprawdzonych urządzeniach mogą utrzymać ciężar nawet do 120 kg! Co równie ważne, producenci stosują ciekawe rozwiązania sprzyjające szerszemu otwarciu drzwi przez umieszczenie zawiasów w komfortowym miejscu urządzenia. To pozwala wygodnie otworzyć je nawet pod kątem 115°. Innym rozwiązaniem zwiększającym kąt otwarcia jest zastosowanie cieńszych ścianek drzwi i/lub specjalnych zawiasów wysuwających się, co przyczynia się do pełnej wysuwalności półek i szufl ad czy licowania się z blatem.

2016-11-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket