Jakość wody

Jakość

Specjaliści od wody twierdzą, że poczciwa kranówka ma bardzo dobrą jakość i wcale nie ustępuje niektórym gatunkom butelkowanym. Warto jednak poprawić jej smak i zapach. Świetnie radzą sobie z tym filtry dzbankowe oraz te, instalowane w ekspresach.

Woda zawierająca wysokie stężenie choćby tylko minerałów zmienia smak napoju. I tu ciekawostka – albowiem nie powinna ona być ani za miękka, ani też za twarda. Pierwsza nada kawie goryczki, co nie każdy lubi. Druga, czyli zbyt twarda może nawet pozbawić kawę jej kwaskowatego posmaku. Jeśli komuś się wydaje, że woda mineralna będzie, zatem najlepsza, jest w poważnym błędzie. Otóż woda, którą parzymy nie powinna być mineralizowana, zwłaszcza wysoko, bo zawarte w niej m.in. wapń oraz magnez ograniczą w znacznym stopniu smak i aromat ziaren, nie mówiąc o osadach, jakie pozostawią. Także przegotowana, nie nadaje się do ekspresów.

Warto też wiedzieć, że według informacji specjalistów, czyli Deutscher Kaffeeverband (Niemieckie Stowarzyszenie Importerów Kawy) idealna woda powinna mieć następujące parametry

  • pH na poziomie 6,5–7,5, woda poniżej 5,5 pH „wydobędzie” gorycz, zaś powyżej 7,5 pH cierpkość;
  • twardość ogólną – 7–12 °dH (skala niemiecka Grad deutscher Härte, czyli stopnie twardości);
  • twardość węglanową – 3–4 °dH.

Nic, zatem dziwnego, że specjaliści od ekspresów do kawy współpracują z tymi od filtrowania wody, jak np. Brita. Zdaniem jej fachowców ekspresy do kawy stawiają wodzie wysoką poprzeczkę, gdyż konieczna jest nie tylko ochrona wysokiej jakości ekspresów, ale także kawa powinna zadowalać klientów doskonałym smakiem, aromatem i stabilną pianką. Tymczasem filtry Brita Professional skutecznie zmniejszają twardość węglanową wody oraz usuwają z niej wszystkie substancje, które mogłyby niekorzystnie wpływać na smak i zapach. Filtrowana woda za sprawą tych filtrów ma wysoką jakość o niezmiennych właściwościach, a w urządzeniach nie gromadzą się osady wapienne, zaś minerały, potrzebne do wydobycia aromatu, pozostają w wodzie w odpowiednich ilościach.

Ważna rada: nie należy stosować tańszych zamienników markowych filtrów do ekspresów. W praktyce bardzo często umieszczony w nich granulat nie spełnia norm ciężkości i przepływności. W efekcie pompa zasysająca wodę przez filtr może ulec zniszczeniu. Naprawa pompy to znaczny wydatek.

Jakość

Filtrowanie

Uzdatnianie wody można zacząć już od jej „dostarczania” w domu jednorodzinnym lub w bloku, a są to:

  • filtry rurowe – chodzi o filtry podłączane do rury doprowadzającej zimną wodę do baterii, przeznaczone do montażu w szafce pod zlewozmywakiem. Jest to cały zestaw filtracyjny, złożony z dwóch lub trzech połączonych szeregowo obudów z filtrami likwidującymi różne rodzaje zanieczyszczeń, wyposażony w niezależną wylewkę, mocowaną na blacie kuchennym. W zależności od rodzaju wkładu usuwają one takie zanieczyszczenia, jak m.in.: chlor, żelazo, zanieczyszczenia mechaniczne. Wydajność takiego filtra wynosi około 5000 (l), co przekładana się na 10-12 miesięcy tradycyjnego użytkowania;

Inny etap to filtr umieszczony pod zlewozmywakiem albo w samej baterii dostarczającej wodę, czyli:

  • filtry nakranowe – tani i prosty filtr podłączany do wylewki baterii zlewozmywakowej. Urządzenie posiada wymienny wkład z węgla aktywowanego lub ceramiki, eliminujący chlor i inne związki chemiczne. Większość tego rodzaju filtrów ma dwupozycyjny przełącznik, umożliwiający korzystanie z wody przefiltrowanej lub niefiltrowanej. Dzięki temu możemy np. zmywać naczynia wodą niefi ltrowaną. Jego wydajność wynosi około 700 (l), co przekłada się na 3 miesiące tradycyjnego użytkowania;

I wreszcie najprostsze filtrowanie, wiążące się z wykorzystaniem specjalnego dzbanka z filtrem, w którym można przesączać określone partie wody, czyli:

  • filtry dzbankowe – najprostsze filtry, które nie wymagają montażu, mają wymienne wkłady;
  • filtry podzlewozmywakowe – przez niektórych producentów nazywane są systemami oczyszczania wody. Jak sama nazwa wskazuje montuje się w szafkach pod zlewozmywakami, a są na tyle kompaktowe, że zmieszczą się w każdej kuchni. Urządzenia te gwarantują w domu czystą i zdrową wodę. Poprawiają nie tylko jej skład poprzez wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń, ale także wpływają na smak. Co istotne, usuwają z wody również szkodliwe dla zdrowia bakterie. Zarówno montaż takiego filtra, jak i jego obsługa nie jest skomplikowana. Podobnie zresztą jak wymiana wkładów filtrujących, która nie wymaga specjalnych narzędzi.

Jakość

Filtr nakranowy Modern marki Aquaphor jest prosty w montażu i obsłudze. Zastosowane w nim wkłady węglowe z włóknami Aqualen zmiękczają wodę i usuwają metale ciężkie, chlor, rdzę, piasek oraz pestycydy.

2016-11-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket