Prawidłowy montaż i instalacja kuchni

Prawidłowy montaż

Prawidłowy montaż i instalacja urządzeń wolnostojących to aspekt niezmiernie ważny. Od niego bowiem zależy prawidłowe, ekonomiczne i bezpieczne użytkowanie kuchni.

I nne są przy tym zalecenia związane z instalacją urządzeń wolnostojących, a inne dla modeli przeznaczonych do zabudowy. Podobnie ma się rzecz z zasilaniem. Zgoła odmienne wymagania ma sprzęt gazowy, a inne elektryczny. Należy mieć też na uwadze konstrukcje mieszane, a więc gazowo- elektryczne, które wymagają spełnienia kilku dodatkowych warunków.

Montaż kuchni wolnostojących

Szczególnie pieczołowitej instalacji wymagają kuchnie wolnostojące zasilane gazem. To właśnie aspekty bezpieczeństwa względem eksploatacji i pierwszego podłączenia urządzenia są tu najbardziej restrykcyjne z powodu zagrożenia ulatniania się lub nawet wybuchu gazu. Dlatego należy przestrzegać wszystkich zasad bardzo dokładnie, a instalacji musi dokonać specjalista z uprawnieniami (to jeden z wymogów gwarancji). Podobnie ma się rzecz z podłączeniem elektrycznym, jeśli poza zapalarką elektryczną i jej przewodem z wtyczką na 230 V, kuchnia wymaga podłączenia do 400 V; wielofazowego. Kuchnia na czas transportu zabezpieczona jest przed uszkodzeniem, dlatego wszelkie folie, styropiany, itp. należy delikatnie zdjąć, aby nie zarysować obudowy (zasada ta dotyczy wszystkich urządzeń AGD). Pomieszczenie, w którym będzie stała kuchnia, powinno być suche i przewiewne i mieć zagwarantowaną sprawną wentylację. W kuchniach gazowych wymagany jest dopływ powietrza, który jest niezbędny do prawidłowego spalania się gazu. Nie powinien być mniejszy niż 2 m3/h na 1 kW mocy palników. Gaz jest cięższy od powietrza, dlatego gromadzi się w dolnych partiach pomieszczenia. Z tego względu tak ważne jest, aby miejsce, gdzie będzie przechowywana butla, także miało dostęp do powietrza (niewentylowane szafki czy piwnice nie są wskazane do przechowywania pełnych butli gazowych). Ponadto butle nie powinny znajdować się zbyt blisko źródeł ciepła, które zwiększyłyby temperaturę (i ciśnienie) w butli powyżej 50 °C, czyli piecyków, kominków czy piekarników.

Jeśli chodzi o sam montaż, wielu producentów pozwala na umieszczenie kuchni wolnostojącej w ciągu meblowym, jednak zabudowa nie powinna przekraczać wysokości płyty grzewczej, czyli ok. 85 cm od podłogi. Urządzenie powinno stać na równej, gładkiej powierzchni, nie zaleca się stosowania podkładek czy podstawki. Bardzo ważne jest także wypoziomowanie urządzenia, czyli dostosowanie wysokości nóżek do wysokości mebli. Zakres regulacji wynosi w większości przypadków ±5 cm. Kolejną ważną kwestią jest zamontowanie blokady zabezpieczającej przed przewróceniem się kuchni. Jeśli dziecko usiadłoby na drzwiach urządzenia lub wspinało się po jego frontowej części, urządzenie mogłoby się przewrócić. Podłączenia powinien dokonać instalator, który po czynności wydaje właścicielowi świadectwo podłączenia kuchni gazowej. Powinien on także sprawdzić skuteczność wietrzenia pomieszczenia, szczelność instalacji gazowej oraz skuteczność działania wszystkich elementów urządzenia. Instalator zazwyczaj ma trzy sposoby przyłączenia urządzenia do gazu w zależności od rodzaju instalacji: do elastycznego przewodu, sztywnej instalacji rurowej albo wężem elastycznym. W pierwszym wypadku do podłączenia do instalacji gazowej w budynku zaleca się użyć metalowego przewodu elastycznego z gwintem rurowym ½ cala o długości maksymalnie 2000 mm. Przyłączenie należy uszczelnić taśmą uszczelniającą. W drugim wypadku do gotowej instalacji gazowej instalator może przyłączyć także rurowy króciec z gwintem ½ cala, zwykle dołączony do urządzenia. W wypadku gazu z butli sprawdzi się podłączenie wężem elastycznym. Do króćca dołączonego do kuchni należy zastosować min. 0,5 m stalowej instalacyjnej rury z końcówką do węża 8 × 1 mm (do przykręcenia końcówki konieczne jest zazwyczaj odkręcenie sprężyny z zawiasu nakrywy). Do przyłączenia natomiast potrzebny jest wąż gazowy, jeśli to konieczne z regulatorem (reduktorem) ciśnienia. Po poprawnej instalacji należy sprawdzić szczelność, spryskując podłączenie np. wodą z mydłem lub płynem do naczyń (przy nieszczelności pojawią się bąbelki).

Uwaga! Kuchnia, piekarnik lub płyta powinny być podłączone do takiego rodzaju gazu, do jakiego przystosował je producent. Informację tę znaleźć można na tabliczce znamionowej urządzenia.

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket