Wybór żelazka - najważniejsze pytania

Wybór żelazka -

PYTANIE 1.

Co jest lepsze: żelazko parowe czy stacja pary?

I jedno, i drugie urządzenie służy do tego samego, kwestia dotyczy tego, jak często i ile rzeczy prasujemy. Osobom, które nie mają czasu, większość rzeczy oddają do pralni, a na dodatek starają się wybierać ubrania z tkanin się niegniotących, na pewno wystarczy żelazko. Podobnie tzw. singlowi czy rodzinie dwuosobowej. Jeśli jednak w domu jest większa liczba osób, a więc pierze i prasuje się częściej, warto postawić na stację pary. Teraz jednak trzeba zastanowić się nad modelem – wskazówką może być pojemność bojlera (albo dwóch), bo wtedy rzadziej dolewa się wody i dłużej można prasować. Bardzo ważną wskazówką może też być funkcja Eco, która świadczy o oszczędzaniu energii elektrycznej.

PYTANIE 2.

Czy warto kupić steamer?

Jest to urządzenie, które służy do szybkiego odświeżania i wygładzania drobnych zagnieceń rzeczy wyjętych z szafy. Ma ono wiele zalet, przede wszystkim bardzo szybko się nagrzewa i już po ok. 40 sekundach jest gotowe do pracy, nie potrzeba do niego deski do prasowania, a poza tym jest lekkie, poręczne i łatwo jest na nie znaleźć miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że steamer zasadniczo nie służy do prasowania, zwłaszcza mocno zagniecionych tkanin. Działa zwykle tylko w pozycji pionowej, więc odświeżana rzecz musi wisieć. Urządzenie ma też niewielki pojemnik na wodę, wprawdzie więc żelazka czy stacji nie zastąpi, ale doskonale je uzupełni.

PYTANIE 3.

Jakie znaczenie ma stopa żelazka?

Dla sprawnego prasowania – ogromne. Jeśli wykonana jest z dobrego materiału, a do nich zalicza się ostatnio stopy ceramiczne, szafirowe, teflonowe, jak i te wykonane ze stopów metali (mają nazwy firmowe), będzie się po tkaninie przesuwała lekko i sprawnie. Łatwo też będzie ją czyścić. Jeżeli żelazko jest parowe, to na stopie rozmieszczone będą otwory, przez które para się wydobywa. Zwykle są rozłożone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny. Im otworów jest więcej, tym skuteczność prasowania jest większa.

PYTANIE 4.

Jakie zabezpieczenia mają żelazka?

Obecnie niemal wszystkie modele mają funkcję automatycznego wyłączania. To bardzo istotne, gdyż jeszcze do niedawna zostawione włączone żelazko było przyczyną pożaru. Niektóre modele mają w uchwycie specjalne czujniki, które wyłączają urządzenie, zazwyczaj wtedy, gdy zbyt długo stoi w pozycji poziomej. Niezależnie jednak od tego, gdzie dany czujnik jest zamontowany, żelazko się wyłączy, informując o tym sygnałem dźwiękowym. Oczywiście, chroniąc dom przed pożarem, chronią też prasowane tkaniny przed „przypaleniem”, a nawet przed wybłyszczeniem, czemu służą np. specjalne nakładki na stopę.

PYTANIE 5.

Co to jest funkcja ochrony przed kapaniem?

Zadaniem systemu zabezpieczającego przed kapaniem jest przede wszystkim ochrona przed poplamieniem prasowanych rzeczy, zwłaszcza tych w ciemnych kolorach. Spadające przez otwory w stopie krople wody, często z żółtawym zabarwieniem rozpuszczonego osadu wapiennego, mogą się pojawiać podczas prasowania z niższą temperaturą albo też wtedy, gdy żelazko nie osiągnie jeszcze zaprogramowanej temperatury. „Anti Drip” lub „Anti Drop”, to najczęściej używane nazwy tej funkcji. Tę funkcję lub system można znaleźć obecnie we wszystkich rodzajach żelazek parowych, również w modelach pracujących ze stacjami pary.

PYTANIE 6.

Do czego służą deski elektryczne?

Są one naprawdę bardzo przydatne, gdyż mają szereg praktycznych funkcji. Na takiej podgrzanej desce można nawet własną dłonią „przeprasować” bluzkę z delikatnej tkaniny. Jednak nie tylko do tego służą. Bardzo istotna jest ich funkcja odsysania pary, ponieważ przyspiesza wyparowywanie wilgoci oraz schłodzenie prasowanych rzeczy, co zapobiega ponownemu powstawaniu zagnieceń po odwieszeniu ubrań do szafy, jak też kapaniu wody z deski, gdy chcemy ją szybko schować. Przy prasowaniu cienkich i delikatnych tkanin przydatna jest też funkcja nadmuchu, gdyż prasowane tkaniny są unoszone, więc nie trzeba mocno naciskać żelazka.

PYTANIE 7.

Jakie znaczenie dla prasowania mają pokrowce na deskach?

Wbrew pozorom nie są to tylko „ochraniacze”, jak zwykło się myśleć. Dobre pokrowce wpływają na komfort pracy, zabezpieczają powierzchnię blatu oraz usprawniają prasowanie. Najczęściej stosuje się specjalnie spreparowaną bawełnę, która jest odporna na wysoką temperaturę. Pokrowce mogą być utrzymywane na desce za pomocą specjalnych napinaczy lub przewleczonej wokół tasiemki czy gumki. Ważne, aby powłoka deski miała przynajmniej dwie warstwy. Pod spodem powinna znajdować się warstwa wypełnienia z watoliny, filcu lub pianki. Dostępne są nawet specjalne powłoki zapachowe, które pod wpływem temperatury uwalniają delikatny aromat.

PYTANIE 8.

Czy do żelazek można wlewać wodę z kranu?

W zasadzie do wszystkich nowoczesnych żelazek zaleca się obecnie używanie takiej właśnie wody i nie trzeba zaopatrywać się w wodę destylowaną. Mają na to wpływ stosowane w żelazkach oraz stacjach pary funkcje odkamieniania czy też samooczyszczenia. Nie znaczy to jednak, że nasz udział kończy się na wlaniu wody. Funkcje odkamieniania polegają m.in. na tym (zasady są w instrukcji), że raz na jakiś czas należy nalać do żelazka wody, ustawić maksymalną temperaturę, włączyć odpowiedni przycisk i poczekać, aż cała woda z rozpuszczonym osadem wypłynie z urządzenia. W przypadku stacji pary zaleca się też przepłukiwanie bojler i regenerację filtra.

PYTANIE 9.

Jaki wpływ na prasowanie ma moc żelazka?

Im większa moc, w żelazkach waha się od 1000 (turystyczne) do 3300 W, tym zdecydowanie szybciej się one nagrzewają (średnio do 200 °C), a znaczy to, że szybciej można zacząć prasować. Te o największej mocy potrzebują na to zaledwie kilkanaście sekund. Często większy pobór energii elektrycznej wiąże się z lepszą sprawnością żelazka, a co za tym idzie, krótszym prasowaniem. Dla budżetu zwykle mniej więcej na jedno wychodzi, zwiększa się jednak znacznie komfort użytkowania. Moc żelazka nie ma bezpośredniego wpływu na zakres temperatury, wbrew temu, co się powszechnie uważa, choć im moc jest większa, tym stabilniejsza jest praca żelazka.

PYTANIE 10.

Skuteczne są żelazka lekkie czy ciężkie?

Dawniej im żelazko było cięższe, tym lepiej prasowało. Jednak era żelazek ciężkich się skończyła, nowoczesne modele nie potrzebują dużej masy, by skutecznie prasować, ponieważ najczęściej pracują z parą. Obecnie masa nie przekłada się więc na jakość pracy urządzenia. Żelazka parowe, zwłaszcza te, które mają wbudowane (lub wyjmowane) pojemniki na wodę, mogą ważyć od 1,5 do 2 kg i ma na to wpływ także pojemność zbiornika na wodę. Żelazka połączone z wytwornicą pary są zdecydowanie lżejsze i mogą ważyć zaledwie 0,5 kg, co oczywiście czyni pracę lżejszą, problemem może być tylko miejsce na schowanie obu urządzeń, jeśli nie mogą stać na wierzchu..

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket