Wybór robota sprzątającego - najważniejsze pytania

Wybór robota sprzątającego -

Wybór odpowiedniego robota sprzątającego nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to jaki rodzaj powierzchni ma on sprzątać, jak duży obszar oraz czy występują czynniki dodatkowe, np. obecność w domu zwierząt.

Pytanie 1. Robot odkurzający, mopujący czy myjący?

Roboty odkurzające to zdecydowanie najliczniejsza grupa tego typu urządzeń. Radzą sobie znakomicie na powierzchniach różnych rodzajów. Modele myjące podłogi mogą sprzątać na mokro i należy je stosować jedynie do szczelnych podłóg twardych. Z kolei roboty mopujące mogą czyścić zarówno na sucho, jak i na morko. Wykorzystują specjalne ściereczki czyszczące. Jako główny robot najlepiej wybrać model odkurzający, z kolei modele myjące podłogi lub mopujące doskonale spiszą się jako jego uzupełnienie.

Pytanie 1.

Pytanie 2. Stacja dokująca czy ładowarka?

Ładowarki stosowane są w najprostszych modelach robotów sprzątających. Największa wadą tego rozwiązania jest fakt, że urządzenie trzeba ręcznie podłączać do ładowarki. Jeśli robot jest wyposażony w stacje dokującą, po zakończonym sprzątaniu lub gdy zacznie wyczerpywać się akumulator, urządzenie wróci do stacji dokującej, aby naładować akumulatory. A przecież o to właśnie chodzi w robotach – mają jak najwięcej rzeczy robić samodzielnie, tak aby ingerencje użytkownika graniczyć do niezbędnego minimum.

Pytanie 2.

Pytanie 3. Jak sprząta robot?

Urządzenie wyposażone jest w szereg czujników, czasami także w kamerę, które pozwalają mu na automatyczną pracę. Dlatego też urządzenie samo kontroluje poszczególne etapy sprzątania do tego stopnia, że jest w stanie nawet rozpoznać bardziej zabrudzone miejsca. Standardowo za sprzątanie w robocie odkurzającym odpowiada zestaw szczotek, na które składają się szczotki główne oraz boczne, przeznaczone do trudno dostępnych miejsc.

Pytanie 3.

Pytanie 4. Jak sterować robotem?

Do sterowania robotem lub programowania go wykorzystać można najczęściej pilot, przyciski na obudowie lub smartfon. Pilot pozwala np. na bezpośrednie wskazanie miejsca, które ma być posprzątane. Standardem jest jednak programowanie za pomocą przycisków na obudowie. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz, dzięki któremu można wygodnie ustalić harmonogram pracy. Modele z łącznością Wi-Fi można programować za pośrednictwem tabletów lub smartfonów wyposażonych w odpowiednią aplikację. Przejrzysty interfejs i dotykowa obsługa sprawiają, że to jeden wygodniejszych sposobów użytkowania.

Pytanie 4.

Pytanie 5. Czy robot sprząta skutecznie?

Robot jak najbardziej jest skutecznym sposobem na utrzymanie czystości w domu. Pokutuje opinia, że ze względu na silniki o niewielkiej mocy urządzenia te nie radzą sobie z brudem. Nic bardziej mylnego. Swoją skuteczność roboty zawdzięczają zastosowanym szczotkom, specjalnie zaprojektowanemu układowi przepływu powietrza oraz systematyczności. Urządzenie tego typu może pracować praktycznie codziennie. Dzięki temu zabrudzenia nie są duże, a pomieszczenie jest łatwiej utrzymać w czystości.

Pytanie 5.

Pytanie 6. Jak głośny jest robot?

Producenci zakładają, że robot powinien pracować w domu wtedy, gdy domowników w nim nie ma. Mimo wszystko może nam zależeć na względnej ciszy podczas pracy urządzenia. Większość modeli wytwarza hałas o natężeniu około 60 dB. Oprócz tego urządzenie może być wyposażone w tzw. „tryb cichy”, przydatny np. gdy w domu znajdują się zwierzęta.

Pytanie 6.

Pytanie 7. Jak robot jest zasilany?

Akumulatory niklowo-wodorkowe lub litowo-jonowe to jeden z przykładowych rodzajów zasilania robota. Czas pracy urządzenia zależeć będzie od takich czynników jak tryb sprzątania, pojemność akumulatora czy napięcie zasilające. Producent w specyfikacji może określić czas pracy urządzenia w danym trybie oraz czas trwania ładowania. Aby akumulator zachował jak najdłuższą trwałość, należy go prawidłowo eksploatować – zalecenia podane są w instrukcji dołączonej do urządzenia.

Pytanie 7.

Pytanie 8. Czy wymiary robota mają znaczenie?

Jest to wbrew pozorom istotny czynnik. Mniejszy robot łatwiej dotrze w trudno dostępne miejsca, z kolei ten o większej średnicy posprząta większy obszar. Istotna jest również wysokość – powinna być jak najmniejsza, dzięki czemu bez problemu urządzenie zmieści się np. pod meblami, takimi jak kanapy czy stoliki.

Pytanie 8.

Pytanie 9. Które z nich są najmniej awaryjne?

Pod tym względem zdecydowanie najlepiej wypadają urządzenia znanych i renomowanych producentów, którzy są liderami tego rynku. Owszem, praktycznie każdy sprzęt elektroniczny może się popsuć, ale wybór produktu renomowanego producenta z ofi cjalnej dystrybucji gwarantuje, że w razie awarii nie zostaniemy z nią sami, a produkt trafi do profesjonalnego serwisu. Oprócz tego gwarantuje to dostępność części i materiałów, które zużywają się naturalnie wskutek eksploatacji.

Pytanie 9.

Pytanie 10. Który robot warto polecić?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze, należy ustalić swoje potrzeby, takie jak rodzaj i rozmiar sprzątanej powierzchni. To od niej zależy, jaki typ robota wybierzemy. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które dla wielu mogą być przydatne, dla innych mogą okazać się zbędne, np. programowanie smartfonem. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że produkt odpowiedni to ten, który najlepiej spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Pytanie 10.
2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket