Technologie i innowacje dostępne w piekarnikach

Technologie i innowacje

Zarówno kuchnie, płyty jak i piekarniki wyposażone są w wiele ciekawych funkcji i rozwiązań. Wszechstronna automatyka poprawia znacznie komfort obsługi, zaleca optymalne ustawienia, informuje o błędach czy konieczności mycia i konserwacji.

Bez wątpienia najbardziej innowacyjnymi urządzeniami w segmencie urządzeń grzewczych są piekarniki. To do nich trafiły najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, w tym moduły cyfrowe, dzięki którym możemy sterować piekarnikami na odległość.

Technologie i innowacje

Ważnym elementem każdego piekarnika jest skuteczny system pieczenia, który opiera się m.in. na zastosowaniu grzałki, równomiernego obiegu powietrza bądź rozwiązań pozwalających na pieczenie kilku potraw jednocześnie, np. jak Dual Cook (Samsung) czy Split&Cook (Beko).

Innowacyjne piekarniki

W piekarniku tradycyjnym, jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastawów, tj.: grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna, grill czy termoobieg. Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można także funkcje rozbudowane, takie jak mały lub duży grill, grill podwójny (korzystający z dwóch grzałek górnych), turbogrill, termoobieg z grzałkami górną i dolną, a także obieg powietrza z grillem. Modyfikacji jest wiele, a ich zastosowanie zależy wyłącznie od kreatywności producenta i zaawansowania urządzenia. Inną podstawową funkcją jest rożen. To rozwiązanie daje możliwość konsumentom nakłucia drobiu na szpikulec i opiekania go z różnych stron. Szpikulec umieszczony w obracającym się napędzie nadaje mięsu równomiernie opieczoną skórkę i pozwala osiągnąć efekt porównywalny do profesjonalnych rożnów dostępnych w restauracjach czy budkach z kurczakiem. W standardowych modelach nie brakuje także funkcji oświetlenia, zapamiętywania ustawień (memory) czy minutnika, zapewniających funkcjonalne przygotowanie potraw. Coraz częściej naszą uwagę zwracają jednak modele bardziej zaawansowane, które oprócz tradycyjnych funkcji grzania zachwycają interaktywnością, automatyką, komfortem pracy, a nierzadko funkcjami minimalizowania czasu i poboru energii elektrycznej. Mówiąc o automatyce mamy na myśli gotowe, zaprogramowane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować. Jak ogromne możliwości i potencjał tkwi w tego typu piekarnikach niech świadczy krótka lista, do tego wybranych tylko możliwości piekarników z wyższej półki (jakie szczególnie zalecamy). Możemy dzięki nim piec ryby, mięso, rozmrażać, utrzymać potrawy w cieple, piec pizzę, chleb, podgrzewać talerze, suszyć, pasteryzować, wspomagać proces wyrastania ciasta, piec samo ciasto czy zapiekanki. W przypadku najbardziej wysublimowanych rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru prcecyzyjnego programu z listy ponad 200 pozycji! Co więcej, listę te możemy podwoić, a nawet potroić, zapisując w menu własne ustawienia i preferencje.

Technologie i innowacje

Termosonda to element monitorujący temperaturę wewnątrz mięsa. Idealnie sprawdza się jeśli jest zintegrowana z piekarnikiem – kiedy mięso osiągnie już odpowiednią temperaturę, termosonda wymusza wyłączenie sprzętu.

Wśród wielu grup funkcjonalnych warto przyjrzeć się w piekarnikach na takie rozwiązania i funkcje, jak:

  • Kompletne menu – ciekawą funkcją, a raczej grupą funkcji, jest przyrządzenie kilku potraw jednocześnie w jednej komorze. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale można je nazwać również ekonomicznym z racji minimalizowania poboru prądu na późniejsze przygotowanie następnych dań. Dzisiaj na takie rozwiązania pozwala sobie niewielu producentów. Z jednej strony stosowane są specjalne systemy nadmuchu i przekazywania ciepła, tak, aby w jednej komorze można było piec zarówno słone i bardzo aromatyczne dania mięsne lub rybne, a z drugiej słodkie przekąski lub ciasta. Niektórzy producenci również proponują specjalne separatory w formie wyjmowanych płytek, które oddzielają poziomy piekarnika, tak aby zapachy nie wymieszały się. Przykładami są Kompletne Menu czy Wellness marki Franke, Dual Cook marki Samsung, Split & Cook marki Beko.
  • Systemy pieczenia – producenci nie zapominają o opatentowanych i innowacyjnych systemach, które pozwalają na równomierne i efektywne pieczenie. Wiele z nich wyposażono w rozwiązania sprzyjające minimalizowaniu poboru energii elektrycznej. Producenci zatem stosują wysokowydajne wentylatory o różnych kształtach, które jeszcze lepiej rozprowadzają gorące powietrze. Podobnie rzecz się ma z grzałkami. Niecodziennie spotykane grzałki skonstruowane są z kilku elementów grzejnych, dla lepszego efektu opiekania. Nie można także w tym miejscu zapomnieć o pionierskich kształtach komór, które albo nawiązują do tradycyjnych pieców chlebowych, albo też stworzone są tak, aby odbijać od ścian rozprowadzane powietrze. Warto przyjrzeć się takim rozwiązaniom jak: Termoobieg 3D Plus marki Bosch oraz Termoobieg 4D marek Bosch i Siemens, ThermiC°Air marki AEG, Pieczenie 3D marki Beko, Variofan marki Candy, UltraFanPlus marki Electrolux, DCT All In One marki Franke, MultiFlow 360° marki Gorenje, Termonawiew Plus marki Miele, Gourmet Vapour marki Samsung, Szósty Zmysł czy Cook3 marki Whirlpool, HomeMade marki Gorenje.
  • Termosondy – są elementami, które zdecydowanie zasługują na miano pomocników kuchni. Kiedyś tradycyjne modele mierzyły temperaturę w środku mięsa, dziś po osiągnięciu pożądanej wartości wyłączają grzanie, informują użytkownika o zakończeniu procesu, a najbardziej innowacyjne dokonują pomiaru w trzech różnych miejscach mięsa i dostosowują do niej parametry pieczenia. Zaawansowanymi przykładami czujników są PerfectRoast marki Bosch, Termosonda Plus marki Siemens, bezprzewodowy pieczeni omierz Food- Probe marki Miele, Temperature Probe marki Gorenje. Dodatkowo termosondy można znaleźć w modelach marek np. AEG, Amica, Electrolux, Gaggenau, Franke, Fulgor Milano, Freggia czy Samsung.

Technologie i innowacje

W dostępnych modelach występują wytłoczenia boczne, drabinki, a także prowadnice teleskopowe. Te ostatnie z racji ich funkcjonalności są najbardziej pragmatyczne.

  • Soft Door – funkcja „miękkich drzwi”, czyli zastosowanie zawiasów minimalizujących trzaskanie ich przy zamykaniu, dostępna jest w większości prestiżowych modeli, np. SoftClose w produktach marki Bosch, SoftMotion marki AEG, Soft Close marek Amica i Candy, Solft-closing marki Fulgor Milano, VelvetClosing marki Electrolux, GentleClose marki Gorenje, Soft Closing marki Samsung, softMove marki Siemens.

Technologie i innowacje

Zastosowanie miękkich zawiasów znacząco usprawnia obsługę piekarnika. Użytkownik nie musi zważać na lekkie domykanie drzwi, ponieważ piekarnik komfortowo domyka je samoczynnie.

Parą w potrawę, czyli funkcje parowe

Funkcje parowe to kolejne udogodnienie w piekarnikach, a także główny „czynnik grzewczy” w urządzeniach parowych. Zastosowanie pary jest o tyle dobre, że w każdej wersji jest ona zdrowa. Niezależnie od tego, czy mówimy o parowym wspomaganiu, czy o funkcji czystej pary – rozwiązanie idealnie sprawdza się w przygotowaniu potraw. Danie jest wówczas soczyste, aromatyczne i przede wszystkich zdrowsze aniżeli te pieczone w tłuszczach. Co ważne, gotowane warzywa i owoce zachowują swój kolor i smak, który zanika po wyciągnięciu z wody. Ciekawostką jest fakt, że np. papryka ma więcej witaminy C właśnie wtedy, kiedy jest przygotowana na parze. Gotowana w wodzie traci 25 proc. witaminy. Para wodna ma także właściwości czyszczące i bakteriobójcze. Nie bez kozery producenci wykorzystują systemy parowe do czyszczenia komory tuż po zakończeniu pieczenia. W piekarnikach tradycyjnych spotkać się można przede wszystkim z funkcjami wspomaganymi, wtedy mowa o piekarniku z funkcją pary lub o piekarniku parowym. Z drugiej zaś strony mamy całkowicie parowe urządzenia, bez żadnych funkcji grzewczych (tj. bez grzałek, grilla czy turboobiegu), tzw. parowary. Wymienione wyżej modele konstrukcyjnie przystosowane są do podgrzewania wody i wtłaczania jej do komory urządzenia, np. przez generator pary czy przez zbiornik lub systemem kanalików. Zamieniona w parę wodną woda trafia do komory i rozprowadzana jest przez wentylator. W taki właśnie sposób traktuje potrawę, nadając jej lepsze właściwości smakowe. Nasuwa się jednak pytanie, jak owa woda trafia do komory. Urządzenia parowe zaprojektowane są tak, że w zależności od modelu w przedniej lub bocznej części urządzenia zainstalowany jest zbiornik, do którego należy wlać, a potem dolewać systematycznie wodę. W modelach, w których zastosowano tradycyjny generator pary, zbiornik na wodę zostaje podgrzany a woda paruje wtłaczając parę przez ujścia w ściankach piekarnika. Wybierając takie modele warto przeanalizować ofertę modeli z systemami parowymi: CombiSteam SousVide czy CombiSteam DeLuxe 3w1 marki Electrolux, Pro- Combi marki AEG, Steam marki Amica z kolekcji Amica.IN, MutliSteam 360° i Dry Steam marki Gorenje, fullSteam lub pulseSteam marki Siemens, pieczenie wspomagane parą marki Beko, MultiSteam lub MonoSteam marki Miele czy 6-ty Zmysł marki Whirlpool.

Technologie i innowacje

Wśród piekarników występują także modele parowe. Są one wszechstronne i pozwalają upiec wyjątkowo soczyste potrawy. W konstrukcji piekarnika dodaje się w nich zbiornik na wodę, którą trzeba regularnie uzupełniać.

Funkcje, które się łączą

Nie może zabraknąć dziś popularnego tematu łączenia funkcji piekarnika z mikrofalami czy funkcji mikrofali z parowarem. To trend, który coraz chętniej wpisuje się w preferencje zakupowe. Jest to praktyczne wyjście z sytuacji, kiedy w kuchni nie ma miejsca na dwa urządzenia, a konsument chce dysponować podwójną funkcjonalnością. To także dobre rozwiązanie, kiedy koszt dwóch urządzeń jest zbyt duży. W obu wypadkach urządzenia wielofunkcyjne, czyli piekarnik z funkcją mikrofali, piekarnik z funkcją pary czy parowar z mikrofalą, sprawdzą się znakomicie. I to nie tylko prestiż wyboru, ale także komfort obsługi typu „wczoraj piekliśmy kurczaka w piekarniku, dziś go odgrzewamy w mikrofali”. Możliwości takich urządzeń są podobne, a niekiedy wręcz takie same jak w danym urządzeniu tradycyjnym.

  • Modele piekarników z mikrofalą – takie kontrukcje z pewnością będą miały większość funkcji grzania (grzałki dolna i górna, termoobieg itp.), programy automatyczne, systemy grzania, regulację mirkofalal, a także funkcje dodatkowe, takie jak minutnik, blokadę rodzicielską czy obrotowy rożen. Warto, zatem zapoznać się z takimi modelami jak np.: Serie | 8 marki Bosch, H 6800, H 6200, H 6100 marki Miele, iQ700 marki Siemens czy modele z funkcją Pro-Roasting marki Samsung.
  • Urządzenie do gotowania na parze z kuchenką mikrofalową – inną konstrukcją jest wykorzystanie zarówno pary wodnej i funkcji mikrofal w jednym modelu. Wówczas model wyposażony jest zarówno w element magnetronu oraz zbiornika na wodę. Rozwiązania w takich urządzeniach są podobne do każdego modelu z osobna. Do dyspozycji użytkownika oddana jest więc regulacja mocy mikrofal, technika parowa i wszelkie funkcje obróbki parowej, funkcja rozmrażania, a nawet utrzymania dania w cieple. Przykładami takich urządzeń jest seria DGM marki Miele oraz wersja wolnostojąca – Steamwave z funkcją Pure Steam marki Sharp.

Ekologiczne gotowanie

Funkcje „eko” spotykane są już dziś w niemal wszystkich urządzeniach AGD. Bez problemu znajdziemy je także w segmencie grzewczym.

  • Minimalizowanie poboru energii elektrycznej w piekarnikach i urządzeniach parowych – piekarniki z kolei, jak przystało na jedne z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych sprzętów gospodarstwa domowego, wyposażone są w bogate spektrum „ekofunkcji”, począwszy od wykorzystania ciepła skumulowanego w komorze, po wydłużenie się czasu pieczenia kosztem zmniejszenia ilości wykorzystanego prądu. Mowa m.in. o Pro- Baby System z m.in. I-Cool Front marki Amica, Isofront Plus marki AEG, DynamiCooling marki Gorenje, wentylator chłodzący marek AEG i Electrolux, potrójne przeszklenie marki Concept i Franke, dmuchawa chłodząca i chłodny front 40 ° marki Bosch i Siemens. Dodatkowo, w większości modeli znaleźć można praktyczną funkcję Child Lock.

Funkcjonalna czystość

Jak dowodzimy w rozdziale o konserwacji i czyszczeniu sprzętu, czystość urządzenia jest jedną z najważniejszych przesłanek do sprawnego działania urządzeń.

  • Rozwiązania sprzyjające czystości w sprzęcie grzewczym – stosuje się więc wiele rozwiązań, które ułatwiają czyszczenie (głównie piekarników, kuchni wolnostojących, urządzeń parowych oraz kuchenek mikrofalowych). Mowa przede wszystkim o zastosowaniu na urządzeniu powłok minimalizujących odciski palców. W komorze natomiast pokrywa się wnętrza specjalnymi emaliami lub powłokami, które powodują, że resztki jedzenia nie przyklejają się tak łatwo do ścianek urządzenia. Nie można zapomnieć także o funkcji czyszczenia pirolitycznego, katalitycznego i parowego w wypadku piekarników i kuchni. Po przeanalizowaniu wszelkich rozwiązań producenckich przedstawiamy te najciekawsze: Isofront Plus marki AEG, Perfect Clean czy Pyrofit marki Miele, Pyro-Grey czy program Clean marki Fulgor Milano, Catalytic Care marki Freggia, Crystal Clean marki Teka, EcoClean marki Bosch, powłoka Nano oraz Steam Shine marki Beko, I-Touch Free oraz Aqualytic z emalią AquaRealEase marki Amica, Silver Ice marki Whirlpool, Pyrolyse Supreme marki Gorenje, Ever Clean marki Smeg, Antifingerprint marki Electrolux, AquaActiva marki Candy, ecoClean marki Siemens.

Technologie i innowacje

Mozolne, ręczne szorowanie wnętrza urządzenia to już przeszłość. Wspomaganie zachowania czystości zapewniają funkcje parowe, pirolityczne, wkłady katalityczne, a także specjalne powłoki zastosowane na blachach lub ściankach piekarnika.

Piekarniki w wersji XS

W mini piekarniku możemy śmiało piec ciasta, pizze, a nawet kurczaka w całości. Jednak niewątpliwie największą zaletą urządzeń jest ich cena. Już za 100 zł możemy zakupić całkiem sprawy piekarnik z kilkoma funkcjami wyboru czy regulacją temperatury.

  • Regulacja temperatury i funkcje grzewcze – modele podstawowe mają zazwyczaj wybór temperatury (nawet do 250 °C) oraz kilka funkcji grzewczych (np. grzałka górna i dolna). W bardziej zaawansowanych modelach spotkać się można z funkcją termoobiegu i grilla kwarcowego.
  • Oświetlenie – innym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia, które podświetla wnętrze minipiekarnika podczas aktywacji grzania lub otworzenia drzwiczek.
  • Elektroniczny programator – elektroniczne programatory zastosowane są głównie w bardziej zaawansowanych modelach.
  • Ruszt – wiele modeli wyposażonych jest także w bardzo funkcjonalne ruszty do pieczenia, które podczas pieczenia obracają się. Mniej zaawansowane nie mają mechanizmu obracającego.
  • Automatyczne wyłączenie się po upieczeniu zintegrowane z timerem – rozwiązanie jest praktyczne z jednego powodu: użytkownik nie musi co chwilę kontrolować potrawy, by wyłączyć grzanie tuż po osiągnięciu pożądanego efektu. Z tą funkcją urządzenie samo wyłączy się po upływie wybranego czasu pieczenia.
  • Szuflada na okruszki – jako element dołączony do urządzenia pomaga w zachowaniu czystości w komorze grzania.

2016-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket