Urządzenia parowe

Urządzenia

Są coraz popularniejsze i uzupełniają segment odkurzaczy. Ich atutem jest fakt, że gorąca para doskonale radzi sobie z zabrudzeniami oraz niektórymi bakteriami.

Niezwykle skutecznie sprawdzają się w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc i różnego rodzaju powierzchni, jak też w usuwaniu pleśni. Na rynku dostępne są czyściki, mopy, parownice oraz odkurzacze parowe. Urządzenia pracujące z parą często z racji dołączanych do nich wielu akcesoriów nie tylko czyszczą podłogi, ale m.in. okna, tapicerkę, a nawet piekarniki. Wybór urządzeń parowych jest naprawdę duży, gdy chodzi o ich budowę czy przypisywane zadania.

Czyściki parowe

To najmniejsze urządzenia z grupy urządzeń parowych. Mają stosunkowo niewielką pojemność (trzeba zatem częściej dolewać wodę) oraz wytwarzają zwykle mniejsze ciśnienie wypuszczanej pary, ale są niezwykle poręczne. Zalecane są do czyszczenia mniejszych powierzchni. Co można oczyścić z ich użyciem? Zależnie od dołączonych końcówek (ma na to wpływ model oraz producent) nadają się także do usuwania brudu z fug (między płytkami) oraz czyszczenia ram okiennych, a nawet szyb oraz luster i piekarników. Warto w tym miejscu wspomnieć o specjalnych myjkach do okien – urządzeniach niezwykle praktycznych, wygodnych i zarazem komfortowych. Są naprawdę wygodne i lekkie, trzeba jednak przestrzegać zaleceń producentów, którzy w instrukcji obsługi bardzo precyzyjnie określają, jakiego typu powierzchnie można nimi myć i jak to robić, aby efekt był zadowalający.

Czyściki

Czyściki parowe

To najmniejsze urządzenia z grupy urządzeń parowych. Mają stosunkowo niewielką pojemność (trzeba zatem częściej dolewać wodę) oraz wytwarzają zwykle mniejsze ciśnienie wypuszczanej pary, ale są niezwykle poręczne. Zalecane są do czyszczenia mniejszych powierzchni. Co można oczyścić z ich użyciem? Zależnie od dołączonych końcówek (ma na to wpływ model oraz producent) nadają się także do usuwania brudu z fug (między płytkami) oraz czyszczenia ram okiennych, a nawet szyb oraz luster i piekarników. Warto w tym miejscu wspomnieć o specjalnych myjkach do okien – urządzeniach niezwykle praktycznych, wygodnych i zarazem komfortowych. Są naprawdę wygodne i lekkie, trzeba jednak przestrzegać zaleceń producentów, którzy w instrukcji obsługi bardzo precyMopy parowe Wyglądem często przypominają klasyczne froterki lub ręczne mopy (są zwykle pionowe). Doskonale sprawdzają się podczas usuwania zabrudzeń z płytek, paneli czy parkietów. Wyposażone bywają zazwyczaj w pompkę oraz grzałkę, dzięki którym woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, co z kolei powoduje wydzielanie gorącej pary. Są to urządzenia bardzo łatwe w użyciu. Z ich pomocą sprzątanie staje się jeszcze szybsze i o wiele przyjemniejsze. Jakie powierzchnie można nimi czyścić? To ważne pytanie, które stawiają sobie kupujący. Przede wszystkim nadają się do powierzchni płaskich (posadzek oraz ścian wyłożonych płytkami ceramicznymi). Dlatego doskonale się sprawdzają podczas sprzątania łazienek czy też kuchni (chyba że przedpokój i salon też wyłożone są płytkami). Bez obaw można nim czyścić wszelkiego rodzaju spoiny, a nawet okna i inne szklane powierzchnie, ale uwaga: nie powinno się tego robić podczas mrozów. Mopy parowe poza tym nadają się także do odświeżania tapicerki w samochodzie oraz mebli. Co istotne i warte podkreślenia są niezwykle pomocne w usuwaniu plam, np. na dywanach, ponieważ gorąca para potrafi rozpuścić stare zabrudzenia.

Mopy parowe

Wyglądem często przypominają klasyczne froterki lub ręczne mopy (są zwykle pionowe). Doskonale sprawdzają się podczas usuwania zabrudzeń z płytek, paneli czy parkietów. Wyposażone bywają zazwyczaj w pompkę oraz grzałkę, dzięki którym woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, co z kolei powoduje wydzielanie gorącej pary. Są to urządzenia bardzo łatwe w użyciu. Z ich pomocą sprzątanie staje się jeszcze szybsze i o wiele przyjemniejsze. Jakie powierzchnie można nimi czyścić? To ważne pytanie, które stawiają sobie kupujący. Przede wszystkim nadają się do powierzchni płaskich (posadzek oraz ścian wyłożonych płytkami ceramicznymi). Dlatego doskonale się sprawdzają podczas sprzątania łazienek czy też kuchni (chyba że przedpokój i salon też wyłożone są płytkami). Bez obaw można nim czyścić wszelkiego rodzaju spoiny, a nawet okna i inne szklane powierzchnie, ale uwaga: nie powinno się tego robić podczas mrozów. Mopy parowe poza tym nadają się także do odświeżania tapicerki w samochodzie oraz mebli. Co istotne i warte podkreślenia są niezwykle pomocne w usuwaniu plam, np. na dywanach, ponieważ gorąca para potrafi rozpuścić stare zabrudzenia.

Urządzenia

Ciekawą formą urządzeń wspomagających sprzątanie są myjki do okien. Jedne modele pracują z funkcją pary (zazwyczaj jako końcówka myjki parowej), ale zwykle nie wciągają brudnej wody. Tradycyjne myjki okienne zasysają wodę z okien do specjalnego pojemnika nie pozostawiając smug na czyszczonej powierzchni.

Wszechstronne parownice

Są to urządzenia mające bardzo zróżnicowane zastosowanie – sprawdzają się podczas czyszczenia twardych powierzchni, armatury kuchennej, tapicerki, a nawet do… prasowania. Przy zakupie konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę wielkość czyszczonej powierzchni (a co za tym idzie, pojemność zbiornika i moc urządzenia) oraz rodzaje dołączonych końcówek. Ważnym elementem budowy jest wąż parowy, który transportuje gorącą parę z bojlera do dyszy. Wąż musi być elastyczny i wykonany z dobrej jakości, bardzo trwałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia i uderzenia. Z korpusem łączy go specjalny otwór przyłączeniowy – z drugiej strony jest on zamocowany do pistoletu parowego. Ten ostatni przypomina uchwyt w odkurzaczach. Najczęściej to właśnie w nim znajdują się przycisk odblokowujący, przełącznik regulacji ilości pary oraz dźwignia parowa. W zależności od modelu pistolet może, ale nie musi być wyposażony w uchwyt ułatwiający obsługę urządzenia. Co ważne, można go używać bez żadnych akcesoriów, np. do usuwania zapachów i fałd z wiszących ubrań, do odkurzania roślin czy wilgotnego wycierania kurzu. Wartość ciśnienia w parownicach waha się od 3,2 do 4 bar przy mocy 1500–1800 W. W zależności od producenta różnie ujmowana jest kwestia pojemności zbiornika na wodę. Standardowo jego pojemność wynosi 0,5 do 1 l. W wypadku modeli z systemem dwóch zbiorników podaje się pojemność obydwu – zazwyczaj wynosi ona 0,5 dla kotła i 0,8 l dla zbiornika wyrównawczego.

Wszechstronne

Odkurzacze parowe

Zbudowane są nieco inaczej, gdyż mają wbudowaną wytwornicę pary, którą można spotkać np. w stacjach pary. Odkurzacz tego typu może pełnić funkcję odkurzacza na sucho z filtrem wodnym (bez worków). Pozwala też zebrać niewielkie ilości wody (ok. 0,5 l). Odkurzanie parowe polega na nanoszeniu i odsysaniu pary z odspojonym brudem w jednym przejściu roboczym. Umożliwia to skuteczne, ekologiczne (bez stosowania chemii) czyszczenie bez zacieków i wody pozostającej na powierzchni. Wiele odkurzaczy wyposażonych jest w mikrofiltr, który zatrzymuje roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i inne cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 μm, oczyszczając powietrze w 99,9 proc. W wypadku tych urządzeń ważnym elementem jest fIltr HEPA, który zatrzymuje roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i oczyszcza powietrze w 99,9 proc. Adapter na dyszę ręczną wyposażony w gumowe listwy umożliwia czyszczenie gładkich powierzchni: luster, szyb czy kafelków. Czyszczenie parą i odsysanie jej w jednym przejściu roboczym umożliwia skuteczne czyszczenie okien, luster, podłóg drewnianych i odświeżanie tapicerki. Korpus takiego odkurzacza mieści pojemnik z filtrem na wodę, króciec wlewowy zbiornika, regulator pary, gniazdo wtykowe urządzenia oraz kółka.

Ciśnienie i temperatura podstawą

Ciśnienie i temperatur to dwa parametry, które determinują skuteczność urządzeń do czyszczenia parą. Woda jest podgrzewana w wytwornicy pary do około 180 °C, natomiast temperatura u wylotu dyszy urządzenia może wahać się w granicach od 80 °C do 120 °C w zależności od temperatury otoczenia, długości węża parowego oraz jakości wytwornicy. Gorąca sucha para emulguje tłuszcz, rozpuszcza zanieczyszczenia oraz zabija mikroorganizmy na czyszczonej powierzchni (większość z nich ginie już w temperaturze 85 °C). Skuteczność dezynfekcji, w zależności od zastosowanego urządzenia i metody czyszczenia, może przekraczać 99,5 proc. Sucha para zawiera zaledwie 5–6 proc. wody, dzięki czemu stosowanie jej jest bardzo ekologiczne. Konsekwencją tak małej wilgotności pary jest możliwość stosowania jej w miejscach i pomieszczeniach, gdzie nie ma instalacji odprowadzającej ścieki. Ważną kwestią dla użytkownika jest czas nagrzewania, który zależy m.in. od wielkości zbiornika na wodę i w zależności od rodzaju urządzenia może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. O tym, że mop, parownica czy czyścik są gotowe do pracy, najczęściej informują specjalne wskaźniki. Mocną stroną urządzeń do czyszczenia parą jest to, że w przeciwieństwie np. do tradycyjnych mopów nie zmywają brudu, tylko odrywają go od czyszczonej powierzchni. Na czym to polega? Przede wszystkim gorąca para pod ciśnieniem łatwiej niż tradycyjne środki czyszczenia rozpuszcza brud. Jej siła w pewien sposób „wywiewa” cząsteczki brudu z miejsc trudnych do oczyszczenia, takich jak szczeliny czy mikropory chropowatych powierzchni, doprowadzając do ich oderwania.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket