Platformy sprzętowe

Platformy sprzętowe

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze smartfonem, komputerem przenośnym czy stacjonarnym, każde tego typu urządzenie jest wyposażone w płytę główną.

To na niej umieszczane są wszelkie podzespoły, np. pamięć RAM, procesor czy układ graficzny. Płyta główna w urządzeniach mobilnych, np. tabletach, znacząco różni się od tej stosowanej w komputerach stacjonarnych, w których jest możliwość rozbudowy, np. o nośniki pamięci czy karty rozszerzeń.

Platformy sprzętowe

KM 0802, Kruger&Matz

Standardy płyt głównych

Pomimo częstego pomijania kwestia rozmiaru płyty głównej jest niezwykle istotna. Nie można zapomnieć, że typowa czarna czy też szara obudowa peceta nie jest najbardziej atrakcyjna wizualnie, co wraz z faktem, że komputer stacjonarny coraz częściej gości na salonach, wymusza wykorzystanie mniejszych obudów, w których standardowe płyty główne zwyczajnie się nie mieszczą. Z pomocą przychodzi jednak standard ATX (Advanced Technology Extended), dotyczący konstrukcji płyt głównych, zasilaczy oraz obudów komputerowych. Dzięki niemu w prosty sposób można dopasować płytę główną do obudowy komputera. Stosowane standardy to:

  • „„E-ATX (305 × 330 mm), „„
  • ATX (305 × 244 mm), „„
  • mikro-ATX (171 × 171 mm), „„
  • mini-ITX (170 × 170 mm).

Największe są płyty główne standardu E- -ATX. Jest on stosowany w najdroższych i najlepiej w yposażonych płytach głównych, przeznaczonych przede wszystkim do stacji roboczych lub dla bardzo wymagających graczy. ATX jest rozmiarem standardowym, dostosowanym do tradycyjnej obudowy typu midi tower. Płyty ATX mają dużą liczbę złączy oraz bogate wyposażenie, jednak ich rozmiar uniemożliwia zainstalowanie ich w małych obudowach. Jeśli użytkownik ceni sobie zarówno wygląd komputera, jak i możliwość jego rozbudowy, powinien wybrać płytę mikro- -ATX. Oferują one relatywnie dużą liczbę złączy, jeśli wziąć pod uwagę ich wymiary, oraz mieszczą się w kompaktowych i efektownych obudowach typu Media Center, które doskonale komponują się z wnętrzem każdego salonu oraz pomieszczą wydajne komponenty. Jeszcze mniejsze są płyty formatu mini-ITX, służące zazwyczaj pod budowę domowych centrów multimedialnych. Tego typu płyta może mieć wbudowany procesor oraz np. jedno złącze PCI-Express do montażu kart rozszerzeń.

2016-08-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket