10 pytań - czym kierować się przy zakupie odpowiedniego sprzętu

10 pytań -

Wybór stacji pogody to, wbrew pozorom, nie tak proste zadanie. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, mierzących od kilku do kilkunastu różnych parametrów. Wśród stacji pogody znajdzie się nawet coś dla leniwych „meteorologów”. Mamy tu na myśli modele, które prognozę na kilka nadchodzących dni pobierają z Internetu.

PYTANIE 1

Analogowa czy elektroniczna stacja pogody?

Wszystko zależy od potrzeb i wymagań użytkownika. Modele analogowe nie wykorzystują czujników zewnętrznych. Umożliwiają jedynie bieżący pomiar temperatury, wilgotności oraz ciśnienia (bez wskazywania wartości minimalnych i maksymalnych, jakie zostały zmierzone). Zwykle instaluje się je w pomieszczeniu, a nie na zewnątrz. Jedynym „uniwersalnym” parametrem, związanym z prognozowaniem pogody, jaki mierzą, jest więc ciśnienie powietrza. Modele analogowe mają zwykle obudowę drewnianą, stylizowaną na retro, natomiast elektroniczne stacje pogody są sprzętem bardziej nowoczesnym, a niekiedy nawet wyposażonym w dotykowy ekran. Umożliwiają pomiar i analizę znacznie większej liczby parametrów odnoszących się do warunków zarówno panujących w pomieszczeniu, jak i zewnętrznych (np. wielkość opadów czy prędkość wiatru).

PYTANIE 2

Jak czujniki pomiarowe mogą być wykorzystywane?

Stacje pogody wykorzystują różnorodne czujniki, które pozwalają im mierzyć parametry wewnątrz pomieszczenia oraz związane ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. W zależności od modelu elektroniczne stacje pogody mogą współpracować z jednym lub więcej czujnikiem zewnętrznym jednocześnie. Najczęściej spotykane czujniki pomiarowe mierzą temperaturę (termometr), wilgotność (higrometr), ciśnienie (barometr), prędkość i kierunek wiatru (wiatromierz) oraz opady (czujnik opadów). Niektóre, bardziej zaawansowane stacje pogody mogą również być wyposażone w czujnik stężenia dwutlenku węgla.

PYTANIE 3

Jaka jest skuteczność prognoz wskazywanych przez elektroniczne stacje pogody?

Wskazania poszczególnych parametrów na najbliższe godziny czy dni prezentowane przez domową stację pogody są to jedynie wartości przewidywane na podstawie dokonanych przez urządzenie pomiarów. Jest to zatem przybliżona prognoza pogody i nie można polegać na niej w stu procentach. Domowe stacje pogody prognozują warunki atmosferyczne z dokładnością w granicach od 70 do 75 proc.

PYTANIE 4

Gdzie najlepiej instalować czujniki pomiarowe?

Stacji pogody nie należy umieszczać w sąsiedztwie urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także kabli i gniazd sieciowych. Może to negatywnie wpłynąć na jakość sygnału odbieranego z czujników. Czujnik wiatru nie powinien znajdować się zbyt blisko ścian i budynków, bo może to spowodować zafałszowanie pomiarów. Minimalny odstęp powinien wynosić ok. 3–5 m. Należy też zwrócić uwagę, aby instalowany na zewnątrz czujnik deszczu znajdował się pod gołym niebem, a czujnik temperatury nie został umieszczony w zbyt nasłonecznionym miejscu.

PYTANIE 5

Czy prognozy są pobierane z Internetu?

Wszystko zależy od funkcji konkretnego urządzenia. Niektóre modele elektronicznych stacji pogody bazują jedynie na zmierzonych wartościach różnorodnych parametrów, a niektóre mogą również pobierać prognozowane dane meteorologiczne z Internetu. Tego typu modele wyposażone są zwykle w moduł Wi-Fi, co pozwala im na połączenie z lokalną siecią internetową. Przewidywanie pogody jest wówczas znacznie prostsze. Jednym z serwisów internetowych wykorzystywanych przez tego typu urządzenia jest Foreca.

PYTANIE 6

Jaki jest zasięg czujników pomiarowych?

Zasięg czujników stacji podawany przez producentów odnosi się najczęściej do terenu otwartego. Może to być wartość 100, a nawet 300 m. Nie uwzględnia ona wówczas przeszkód, jakie transmitowany sygnał może spotkać na swojej drodze, a więc drzew, ścian itp. Rzeczywisty zasięg może być więc znacznie mniejszy. Wspomniane przeszkody mogą go znacznie ograniczyć. Idealną sytuacją jest taka, w której czujnik pomiarowy i jednostka centralna stacji mogą się wzajemnie „widzieć”.

PYTANIE 7

Jaki program do analizy pomiarów?

Do analizy pomiarów zgromadzonych przez stacje pogody można wykorzystać różnorodne oprogramowanie komputerowe. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie stacje pogody mają możliwość magazynowania i zgrywania zmierzonych wartości. Drugą, równie istotną sprawą jest kompatybilność stacji pogodowych z oprogramowaniem komputerowym. Nie każdy program do analizy pomiarów jest kompatybilny z każdą stacją pogody. Kompatybilność najlepiej sprawdzić w odpowiednich specyfi kacjach – czy to programu, czy urządzenia pomiarowego. Niekiedy oprogramowanie do analizy otrzymujemy już w zestawie ze stacją pogody.

PYTANIE 8

Jak dbać o prawidłowe działanie stacji pogody?

Przede wszystkim należy pamiętać o konserwacji czujników, które wystawione są na zmienne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza tych, które mają zamontowane baterie konieczne do ich zasilania. Warto od czasu do czasu wyczyścić styki z wilgoci, co zapewni poprawność transmisji. Brak zasilania czujnika może spowodować „zawieszenie się” stacji, jak również doprowadzić do zafałszowania wyników pomiarów. Dobrze jest kontrolować stan baterii czujników, który z reguły prezentowany jest w postaci odpowiedniego wskaźnika na wyświetlaczu.

PYTANIE 9

Czym jest sygnał DCF77?

Jest to sygnał wzorca czasu, który nadawany jest na częstotliwości 77,5 kHz z niemieckiego instytutu meteorologii w Mainfl ingen koło Frankfurtu nad Menem za pomocą nadajnika o mocy 50 kW i stabilizowany za pomocą zegara atomowego umieszczonego w laboratoriach w Brunszwiku. Czas wzorcowy jest podawany z dokładnością do 1 s/2 mln lat. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że godzina prezentowana na ekranie stacji pogody, która korzysta z tego rozwiązania, jest zawsze aktualna. Sygnał ten uwzględnia również sezonowe zmiany czasu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o przestawianie godzin na zegarze (czasu z letniego na zimowy i odwrotnie).

PYTANIE 10

Co to jest temperatura odczuwalna?

W niektórych modelach możliwe jest wskazanie temperatury odczuwalnej, czyli parametru określającego, jakie odczucie termiczne może nastąpić przy uwzględnieniu panujących warunków pogodowych, a przede wszystkim siły wiatru, wilgotności oraz opadów atmosferycznych. Wartość temperatury odczuwalnej zależy więc od wielu różnych czynników, dlatego wskazania podawane przez stację pogody mogą nie zawsze trafnie odzwierciedlać rzeczywistą wartość tego parametru.

2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket