Wybór zlewozmywaka i baterii - 10 najważniejszych pytań

Wybór zlewozmywaka i baterii -

Przechodząc do sedna, wybór tego typu urządzeń to, wydawałoby się, rzecz prosta. Trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku konstrukcjami oraz opartych na nich modelami. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy 10 kluczowych pytań, na które należy spokojnie i rzetelnie odpowiedzieć. Wraz z wiedzą o markach, modelach, programach, rozwiązaniach i funkcjach, o których mówimy w dalszej części naszego poradnika, sprawi to, że wybór stanie się naprawdę prosty.

PYTANIE 1.

Czym się wyróżniają zlewozmywaki kompozytowe?

Trzeba przypomnieć, że kompozyt to zmielone kamienie naturalne (np. granit) oraz żywice. Te ostatnie są rodzajem spoiwa dla zmielonych kamieni, dzięki któremu ciężkie z natury tracą swą nadmierną masę, a nowo powstały materiał zyskuje inne właściwości. Ogromną zaletą, którą warto podkreślić, jest duża odporność na zmiany temperatury – od wysokiej po niską, co w kuchni jest bardzo ważne, jak i na zaplamienia – buraki czy herbata mu niestraszne. Poza tym kompozyty są lekkie, a także odporne na uderzenia (nie kruszą się) ani nie poddają się zarysowaniom. Jeśli w produkcji materiału użyta zostanie większa ilość minerałów w stosunku do żywic, wówczas powierzchnia staje się nieco matowa i chropowata, jednak jest za to twardsza, a przy zwiększonej zawartości żywicy jest gładsza i bardziej lśniącą, ale za to mniej twarda. Ważne jest również to, że kompozyty można barwić, co dla stylizacji nowoczesnych kuchni jest niezwykle istotne. Do zalet tych materiałów trzeba zaliczyć również to, że są łatwe do utrzymania w czystości.

PYTANIE 2.

Jak dobrać zlewozmywak do stylu kuchni?

Na szczęście skończyły się czasy kupowania tego, co jest – bo jest wszystko – dziś wybieramy świadomie i staramy się, by wszelkie sprzęty stanowiły spójną całość. Uwaga ta dotyczy również kuchni, zwłaszcza gdy jest ona otwarta na pokój i goście „widzą wszystko”. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, jednak warto zwrócić uwagę na pewne kanony. Kupując zlewozmywak, dobrze jest zastanowić się, czy będzie pasował do kolorystyki szafek, blatu, a nawet podłogi. Czy w ogóle chcemy, żeby był widoczny, czy raczej staramy się go „ukryć”? Ogólne zasady mówią, że do stylu retro oraz tradycyjnego z dominacją drewna pasują zlewozmywaki wykonane z kompozytów, które stosunkowo łatwo jest dobrać do kolorystyki szafek. Jeśli natomiast w kuchni dużo jest stali, będzie do niej pasował model stalowy. Do wnętrz supernowoczesnych warto jest kupić model z dodatkiem czarnego szkła, zaś do pomieszczenia, w którym dominuje kolor, można wybrać coś z dodatkiem kolorowego szkła lub z barwnego kompozytu. W kuchni minimalistycznej idealnie będą wyglądały komory podwieszane, które z daleka są praktycznie niewidoczne, zaś do rustykalnej idealnie pasuje model nakładany.

PYTANIE 3.

Czy są jeszcze zlewozmywaki ceramiczne?

Oczywiście, że są jeszcze takie zlewozmywaki, które idealnie pasują do stylu rustykalnego, wciąż mającego wielu zwolenników, zwłaszcza w kuchni. Jednakże obecnie produkowane modele niemal w niczym nie przypominają tych sprzed lat. Obecnie wytwarzane są w procesie wypalania różnego rodzaju minerałów, takich jak skalenie, kwarc, kaolin, krzemiany, krzemki, tlenki, azotki, węgliki, siarczki, borki pierwiastków chemicznych. Współczesna ceramika dzięki nowoczesnym technologiom wyróżnia się zdecydowanie lepszymi parametrami. Przede wszystkim jest mocniejsza i trwalsza, a także bardziej nadaje się do formowania, dzięki czemu może mieć ciekawsze kształty. Nowoczesne zlewozmywaki ceramiczne nie są już tak podatne na zarysowania ani nawet na uszkodzenia mechaniczne, są też idealnie gładkie, przez co łatwe do utrzymania w czystości. Warto dodać w tym miejscu, że nie muszą być już wyłącznie białe, jak te w przeszłości. Wśród modeli ceramicznych pojawiają się także kolorowe.

PYTANIE 4.

Kiedy wybrać baterię z wyciąganą wylewką?

Przy wyposażaniu kuchni w niezbędne urządzenia warto brać pod uwagę dwie istotne kwestie – z jednej strony „urodę” i dopasowanie urządzeń, z drugiej zaś wygodę ich obsługi. Wylewka jest nieodzownym elementem każdej baterii. W sprzedaży są baterie kuchenne z różnymi jej rodzajami, zwłaszcza gdy chodzi o kształt, a także „możliwości”. Modele z wyciąganą wylewką przypominają nieco baterie wyposażone w rączkę prysznicową. Wylewka połączona jest z baterią za pomocą elastycznego węża o długości od 100 do 150 cm. Na drugim jego końcu umieszcza się niewielki obciążnik, dzięki któremu można łatwo wsunąć wąż z powrotem do baterii i schować pod zlewozmywakiem. W większości modeli z wyciąganą wylewką na rączce baterii zainstalowany jest tzw. przełącznik, który umożliwia regulację strumienia wody. W zależności od potrzeb użytkownik może przestawić strumień wody ze zwykłego na prysznicowy, czyli rozproszony – i odwrotnie. Tego typu armatura najlepiej się sprawdza przy dużych – dwu-, dwuipółkomorowych zlewozmywakach, a to z uwagi na ich rozmiary i związaną z tym wygodę prac kuchennych. Mimo że większość nowoczesnych baterii kuchennych pozwala się obracać, a niektóre nawet o 360°, łatwiej jest opłukać dużą komorę, gdy można do niej wygodniej dotrzeć. Wielkość zlewozmywaka to jedno, łatwość płukania warzyw i owoców oraz naczyń to osobna kwestia, dlatego warto brać ją również pod uwagę, nawet wtedy, gdy zlewozmywak jest jednokomorowy, zwłaszcza głęboki. Dzięki wyciąganej wylewce na pewno nie zachlapiemy blatu ani kuchenki czy płyty, bo dzięki wężowi bez problemu można dotrzeć bezpośrednio do mytych produktów, jak również do samego dna zlewozmywaka. Warto w tym miejscu podkreślić, że wysokość baterii stojącej (takich jest większość) też ma niebagatelne znaczenie, ponieważ zbyt wysoka przy zdecydowanie głębokiej komorze będzie rozchlapywać wodę, a to wiąże się z dodatkową pracą, czyli wycieraniem zachlapanych powierzchni.

PYTANIE 5.

Wielkość zlewozmywaka – czym się kierować kupując?

Wszystko zależy od wielkości blatu roboczego, obecności zmywarki w kuchni oraz od częstości przygotowywania posiłków. Tam, gdzie jest zmywarka, można sobie pozwolić na jedną komorę, ewentualnie z ociekaczem, ale trzeba się na to zdecydować również wtedy, gdy mamy do czynienia z niewielkim aneksem kuchennym. W dużych pomieszczeniach z długim blatem można sobie pozwolić na zlewozmywak o większych wymiarach. Najczęściej spotykane są zlewozmywaki o szerokości ok. 40–45 cm - modele jednokomorowe; ok. 50 cm - z funkcjonalną komorą i praktycznym ociekaczem; ok. 60 cm - to najbardziej tradycyjna szerokość, w której dostępne są modele dwukomorowe, jednokomorowe i półtorakomorowe z ociekaczem; ok. 80 cm – w takich wymiarach dostępne są modele dwukomorowe lub dwukomorowe z ociekaczem; modele narożne jednokomorowe – ich konstrukcja opiera się na centralnie umieszczonej komorze i dwóch ociekaczach po obu jej stronach; narożne półtorakomorowe – mogą mieć komorę główną i pomocniczą umieszczone na środku, a dwa ociekacze po bokach. Dostępne są również warianty z jednym ociekaczem umieszczonym po lewej stronie, a komorą główną i pomocniczą po prawej; narożne dwukomorowe – w takich modelach ociekacz umiejscowiony jest centralnie, a komory po prawej i lewej stronie, dzięki czemu dostęp do nich jest bardzo wygodny.

PYTANIE 6.

Kiedy się przydają baterie podokienne?

Zlewozmywak umieszczony pod oknem to czasem konieczność, a czasem fantazja projektanta. Kuchenne baterie podokienne stanowią specjalną grupę urządzeń, którą można znaleźć w ofercie kilku firm i różnią się konstrukcją, czyli sposobem ich dostosowywania do potrzeb. Spośród najpopularniejszych warto wspomnieć o dwóch, znanych firm wytwarzających m.in. baterie zlewozmywakowe. Pierwsza z baterii wyróżnia się tym, że gdy chcemy otworzyć okno, baterię trzeba nieco wyciągnąć do góry, a następnie położyć obok, potem można ją ponownie postawić. Druga konstrukcja polega na tym, że stojącą baterię należy wcisnąć w otwór tak, że wylewka niemal zrównuje się z blatem, i w razie potrzeby wyciągnąć. Oczywiście, żadnej z nich nie trzeba odłączać.

PYTANIE 7.

Czy bateria kuchenna powinna mieć kolor zlewozmywaka?

Na ten temat zdania są podzielone. Przeważają opinie, że do zlewozmywaków stalowych nie należy montować baterii tzw. granitowej, gdyż będzie to efekt niespójny i taki zestaw stworzy wrażenie, jakby do starego modelu dodać coś nowoczesnego. Jednakże już w sytuacji odwrotnej albo gdy stalową baterię zastosuje się przy zlewie z kompozytu – ma to większe uzasadnienie. Niektórzy projektanci twierdzą, że dobór kolorystyczny „jest nudny” i znacznie ciekawiej wyglądają zestawy w barwach kontrastujących. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby urządzenia nie rzucały się w oczy i nie dominowały w wystroju kuchni, lepiej je zharmonizować, co nie jest trudne przy tak bogatej ofercie rynkowej.

PYTANIE 8.

Czy zlewozmywaki szklane są bezpieczne?

Mamy z nimi do czynienia coraz częściej, gdyż dają niezwykłe możliwości aranżacyjne z uwagi na ciekawą kolorystykę oraz kształty. Część szklana to najczęściej fragment blatu, a robiona jest z bezpiecznego hartowanego szkła. Ten rodzaj szkła jest wyjątkowo odporny i trwały, a co najważniejsze, nie rysuje się. Oprócz standardowych barw, takich jak czerń i biel, w sprzedaży można również spotkać modele czerwone, żółte, a nawet fi oletowe. Niektórzy producenci oferują możliwość zastosowania nadruku – wystarczy wysłać zdjęcie o odpowiedniej rozdzielności, a producent umieści je na zlewozmywaku.

PYTANIE 9.

Jak baterie kuchenne oszczędzają wodę?

Takich elementów jest kilka, zależnie od konstrukcji oraz firmy. Do najczęściej spotykanych należą m.in. blokada zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu przepływu wody o temperaturze powyżej 38 °C; przycisk „eko”, który odpowiednio dawkuje strumień wody i może go zmniejszyć nawet o połowę; perlator (aerator) – detal wylewki, którego zadaniem jest napowietrzanie strumienia, potrafi ograniczyć zużycie wody o 15 proc., a w modelach specjalnie zaprojektowanych jest to nawet 60 proc. oszczędności, ponadto reaguje na zbyt twardą lub zanieczyszczoną wodę, ograniczając jej strumień; głowica z blokadą (hamulcem) – użytkownik może podnieść dźwignię tylko do pewnego poziomu – w tym czasie z baterii wypływa ok. 5–7 l wody na minutę, dopiero po pokonaniu oporu wypłynie większy strumień; sterowanie elektroniczne – za pomocą pilota można ustawić żądaną temperaturę, dostępne są modele ze sterowaniem umieszczonym na wylewce lub ze sterowaniem na zlewozmywaku. Można też spotkać baterie z określonym czasem wypływu – działają podobnie do modeli bezdotykowych, z tą różnicą, że strumień wody uruchamiany jest przez dotknięcie ręką, a odcinany automatycznie po upływie określonego czasu.

PYTANIE 10.

Jakie mają plusy zlewozmywaki podwieszane?

Montowanie tego rodzaju zlewozmywaków wygląda dosyć podobnie jak w wypadku modeli wpuszczanych. Przy montażu zlewozmywaków podbudowywanych również trzeba wyciąć odpowiedni otwór w blacie na podbudowie (czyli szafce kuchennej) według dołączonej instrukcji producenta. Zasadnicza różnica polega na tym, że urządzenie tzw. wpuszczane wbudowuje się od dołu. Ten rodzaj montażu jest relatywnie bardziej skomplikowany, jednakże daje możliwość dowolnego łączenia ze sobą komór o różnych wielkościach czy kolorach – można np. umieścić niezależnie w pewnej odległości jedną od drugiej, często bowiem nie stanowią większej całości, a sprzedawane są jako różnej wielkości komory. Najliczniejszą grupę w tej kategorii stanowią mniejsze, jedno- lub półtorakomorowe modele zlewozmywaków, wykonane z różnorakich materiałów i dostępne w wielu różnych barwach. W wypadku tej grupy zlewozmywaków trzeba podkreślić, że są to urządzenia najbardziej higieniczne, albowiem nie gromadzą się wokół ich rantów żadne resztki. Komory podwieszane są pod blatami, więc nic nie może się przy nich zatrzymać. Poza tym doskonale sprawdzają się w otwartych kuchniach, ponieważ są praktycznie niewidoczne, zwłaszcza gdy zakryjemy otwory komór, jeśli akurat nie są używane.

2017-01-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket