Wyświetlanie 3D i praca sieciowa

Wyświetlanie 3D

Nowoczesne projektory dla jednych są narzędziami pracy, a innym dostarczają rozrywki. Wprowadzanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań przez producentów sprawia, że swoje funkcje spełniają jeszcze lepiej.

Nowoczesny projektor bez problemu zastąpi tablicę interaktywną, wyświetli obraz 3D, a pliki takie jak prezentacje czy filmy odtworzy sam, w dodatku bezprzewodowo.

3D w projektorze

Szał na punkcie trójwymiarowego obrazu ciągle trwa i nie omija również projektorów. Nie ma w tym niczego dziwnego, wszak jest to urządzenie najlepiej się do tego nadające. Podobnie jak w telewizorach, tak i tu są różne metody otrzymywania takiego obrazu. Najpopularniejszy jest system aktywny, wykorzystujący okulary migawkowe. Są one zsynchronizowane z projektorem, sygnał dla lewego i prawego oka jest nadawany naprzemiennie, a okulary zasłaniają odpowiednie szkło. Należy pamiętać, że okulary aktywne wymagają zasilania, zmniejszają jasność obrazu oraz są stosunkowo drogie. Dlatego tylko w projektorach z najwyższej półki będą dołączone do zestawu i to raczej nie więcej niż dwie pary. Gdy w zestawie nie ma okularów, trzeba się w nie dodatkowo zaopatrzyć. Dla pełnej zgodności oczywiście najlepiej wybrać okulary tego samego producenta. Ewentualnie, gdy projektor jest zgodny z systemem DLP Link, możliwe jest zastosowanie okularów różnych producentów z różnymi rzutnikami. DLP Link wykorzystuje sygnał białego światła, które jest emitowane z ekranu projekcyjnego, do synchronizacji okularów w systemie 3D. System ten dzięki temu nie wymaga specjalnych emiterów, co odróżnia go np. od Nvidia 3D Vision. Okulary wykorzystujące DLP Link współpracują również z telewizorami i monitorami. Do projektora oczywiście musi być doprowadzony odpowiedni sygnał 3D, ewentualnie może on konwertować obraz 2D na 3D.

Drugi typ to oczywiście pasywna projekcja 3D, która wywodzi sie wprost z sal kinowych, gdzie zastosowanie systemu aktywnego nie jest możliwe, chociażby z uwagi na wysoki koszt okularów. Projekcja pasywna wykorzystuje polaryzację światła. Może być realizowana na dwa sposoby. Metoda tradycyjna wymaga zastosowania dwóch projektorów pracujących w tandemie. Przed ich obiektywami są umieszczone pasywne filtry polaryzacyjne, montowane do obiektywów za pośrednictwem specjalnych uchwytów lub na ramkach mocowanych do koszy projektorowych. Precyzyjny montaż jest w tej sytuacji niezwykle ważny, ponieważ wpływa na jakość uzyskanego obrazu. Co najważniejsze, filtry polaryzacyjne można stosować z projektorami wszystkich typów. Wspomniany drugi sposób wymaga jednoobiektywowego projektora 3D Ready oraz specjalnego polaryzatora aktywnego DepthQ 3D. Jest to aktywny filtr LCD, który generuje szerokopasmową polaryzacje fali świetlnej w zakresie od ponad 400 do 750 nm oraz przełącza polaryzację w czasie poniżej 0,5 ms dla częstotliwości od 120 do 400 Hz. Modulator przełącza na przemian dwa prostopadłe kierunki polaryzacji – pionowy oraz poziomy, które są zsynchronizowane z naprzemienną projekcją prawego i lewego obrazu. Dzięki temu wystarczy zastosować pasywne okulary polaryzacyjne 3D, aby otrzymać obraz przestrzenny. Ich zaletami są: niewielka masa, brak konieczności zasilania oraz niskie koszty. System ten jest stosowany w kinach 3D pod nazwą RealID 3D. W polaryzacyjnej beczce miodu musiała się oczywiście znaleźć łyżka dziegciu, a jest nią konieczność stosowania specjalnych ekranów projekcyjnych. System polaryzacyjny wymaga używania specjalnego srebrnego ekranu, który nie zmienia polaryzacji światła po jego odbiciu.

Oba systemy oferują dobrą jakość obrazu. W 3D aktywnym okulary są droższe, jednak można ich używać z innymi projektorami (jeśli są zgodne z DLP Link). Jednak największa zaleta to łatwość adaptacji tego systemu w każdym pomieszczeniu z uwagi na to, że nie wymaga specjalnego ekranu. System polaryzacyjny jest mało popularny, wymaga zastosowania dwóch projektorów z filtrami polaryzacyjnymi lub specjalnego polaryzatora aktywnego, oprócz tego niezbędne jest użycie specjalnego srebrnego ekranu, który nie zmienia polaryzacji światła. Skomplikowana instalacja ogranicza więc zastosowanie domowe do specjalnie przygotowanych pokoi. Jednak z uwagi na niski koszt okularów polaryzacyjnych jest to rozwiązanie idealne do zastosowania w przedsiębiorstwach czy szkołach, gdzie liczba widzów jest na tyle duża, że system aktywny staje się nieopłacalny.

Projektor z polaryzacyjnym 3D

Dla miłośników polaryzacyjnego 3D, którzy chcą systemu prostego w konfiguracji i instalacji, firma LG przygotowała projektor CF3D. Projektor do generowania polaryzacyjnego obrazu 3D w rozdzielczości Full HD używa pojedynczego obiektywu. Dzięki temu łatwo go przenosić oraz dostosować do warunków projekcji. W zestawie znajduje się 6 par okularów. Kontrast wynosi 7000:1. Jasność w trybie 2D to 2500 ANSI lumenów, a w trybie 3D jest o połowę mniejsza. Zastosowanie systemu TruMotion 120 Hz sprawia, że obraz w ciągu sekundy jest wyświetlany 120 razy, dzięki czemu jest płynny i stabilny.

Nakładanie klatek – cross-talk

Jedną z wad stosowania okularów migawkowych w projekcji 3D może być cross-talk, czyli nakładanie klatek. Jest ono rezultatem zbyt krótkiego czasu otwarcia przesłony w okularach 3D, co powoduje niedokładną separację obrazu dla lewego oka od obrazu dla prawego oka. Przez to obraz traci jasność, jest zaciemniony i smuży. Aby ograniczyć to zjawisko w metodzie D-ILA, firma JVC opracowała system Frame Adressing, który sprawia, że migawki w okularach 3D mogą pozostać dłużej otwarte, w czasie gdy system adresuje każdą klatkę obrazu indywidualnie. Gwarantuje to reprodukcję bardziej naturalnych i wyraźnych obrazów.

Certyfikat THX 3D

Certyfikacja THX jest znana m.in. z systemów kina domowego, gdzie gwarantuje jakość dźwięku odpowiadającą tej z sal kinowych. W urządzeniach konsumenckich certyfikacji podlega również wyświetlanie obrazów. I tak oto mamy telewizory z certyfikatem THX. Obecnie jednak, jak wszyscy wiemy, głównym trendem jest wyświetlanie obrazów w 3D, a dzięki dużej przekątnej oraz wysokiej jakości obrazu projektory są do tego najlepszym narzędziem. Prawdopodobnie dlatego THX doceniło firmę JVC oraz jej projektory D-ILA po raz kolejny. Modele DLA-X95R oraz X75R zostały wyróżnione certyfikatem THX 3D. Warto odnotować, że podczas procesu certyfikacji jest przeprowadzane ponad 400 testów, które mają ocenić precyzję kolorów, kąty widzenia, cross-talk oraz przede wszystkim to, czy obraz jest wyświetlany tak, jak życzyłby sobie tego reżyser. Wyróżnienie potwierdza prym, jaki wiedzie JVC w segmencie projektorów do kina domowego.

Projektor w sieci

Smart TV w nowoczesnych telewizorach stało się już standardem. W projektorach dostęp do sieci również nie jest czymś nowym. Daje on jednak inne możliwości, ponieważ przeglądanie witryn internetowych nie jest tu aż tak istotne. Projektor sieciowy jest podłączony do bezprzewodowej lub przewodowej sieci lokalnej. Pierwszą zaletę tego rozwiązania docenią zwłaszcza użytkownicy z sektora biznesowego, często wykorzystujący projektory do przedstawiania różnych prezentacji. Pozwala ono na zdalne sterowanie za pośrednictwem komputera. Jest on podłączony jedynie do sieci lokalnej oraz zasilania. Komputer nawiązuje połączenie z projektorem, dzięki czemu użytkownik może przedstawiać prezentację z właściwe dowolnej lokalizacji. Wystarczy wpisać adres IP projektora w przeglądarce internetowej, co pozwoli na sterowanie nim z jej poziomu. Można kontrolować m.in. parametry obrazu czy dźwięku. Dostęp do projektora można oczywiście zabezpieczyć hasłem. Oprócz tego można również przesyłać obrazy czy też filmy. Przesyłanie filmów może być jednak nie do końca płynne z uwagi na szybkość sieci lokalnej, zwłaszcza jeśli projektor łączy się z nią bezprzewodowo.

Jeśli projektor ma wbudowany odtwarzacz multimedialny (np. odczytuje pliki z pamięci USB), to jest również możliwość odtwarzania plików z sieci bez pośrednictwa dodatkowych urządzeń. Jeśli w sieci znajduje się np. serwer NAS, komputer, a nawet smartfon z udostępnionymi plikami multimedialnymi, podłączony do niej projektor po uruchomieniu odszuka je i pozwoli na ich odtworzenie. Oczywiście, przy odtwarzaniu wideo w wysokiej rozdzielczości najlepiej wykorzystywać połączenia przewodowe.

Kolor ściany

Na pewno nie raz zdarzy się, zwłaszcza przy projektorach, które są często przenoszone, że obraz będzie wyświetlany na ścianie, która może mieć kolor inny niż biały. Nowoczesny projektor będzie wyposażony w funkcję, która umożliwia korekcję kolorów wyświetlanego obrazu i zapobiega różnicom barw, które mogą wystąpić między obrazem źródłowym a wyświetlanym. Użytkownik może wybrać kolor najbliższy powierzchni projekcyjnej. Część kolorów jest automatycznie skalibrowana.

Certyfikacja ISF w projektorach

Organizacja ISF (Image Science Foundation) zajmuje się podnoszeniem standardów w cyfrowym odtwarzaniu obrazów. Oprócz tego zajmuje się ona certyfikacją urządzeń wyświetlających obraz, w tym projektorów. W projektorach wyposażonych w tryb kalibracji ISF odpowiednio przeszkolony instalator może wykonać profesjonalną kalibrację dostosowującą urządzenie do panujących warunków, takich jak rozmiar obrazu, oświetlenie, źródło obrazu czy powierzchnia wyświetlania. Następnie ustawienia te można zapisać. Gwarantuje to, że użytkownik wykorzysta maksymalne możliwości projektora w takich warunkach, w jakich najczęściej go użytkuje.

Projektor interaktywny

Projekcja interaktywna to nowe rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie zwłaszcza w szkołach i biznesie. Pozwala zastąpić projektorem tablicę interaktywną. W zestawie z rzutnikiem dołączone jest specjalne pióro oraz oprogramowanie. Po zainstalowaniu oprogramowania na komputerze i podłączeniu do niego projektora prelegent za pomocą pióra może rysować na ekranie projekcyjnym – wystarczy po prostu do rzucanego obrazu przyłożyć końcówkę pióra. Oprócz tego może ono pełnić funkcję myszki, czyli daje możliwość sterowania komputerem przy ciągłym skupieniu na prezentacji. Co ciekawe, rozwiązanie to działa na dowolnej płaskiej powierzchni. Projektory interaktywne najczęściej są dostępne w wersji typu short throw, dzięki czemu prelegent podczas prezentacji nie jest oślepiany przez lampę projektora ani nie zasłania obrazu.

Kilka obrazów

Duża liczba złączy pozwala nowoczesnym projektorom wyświetlać obrazy nawet z kilku źródeł jednocześnie. Funkcja ta będzie szczególnie przydatna w projektorach panoramicznych. Obrazy mogą być wyświetlone obok siebie lub jeden może być większy, a drugi mniejszy (funkcja Picture in Picture). Najlepsze projektory o rozdzielczości 4K mogą wyświetlać obrazy nawet z czterech źródeł jednocześnie, a każdy będzie miał pełną rozdzielczość 1080p.

2017-02-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket