Nie tylko pojemniki - inne sposoby przechowywania żywności

Nie tylko pojemniki -

Jest kilka sposobów próżniowego przechowywania produktów, które można stosować na co dzień. Zdecydowanie najpraktyczniejszym jest korzystanie z pojemników, w których można przechowywać praktycznie wszystko. Najczęściej materiał wykonania, pojemność i kształt dostosowane są do tego, co można w nich przechowywać. Sprawdzają się one, gdy na dłużej chcemy zachować świeżość ziół, przypraw, produktów sypkich czy gotowych już dań. Co więcej, można w nich także przechowywać sosy i zupy – wszystko zależy od rodzaju. Jednak pojemniki nie są jedyną możliwością.

Bardzo częstym akcesorium, które można znaleźć w większości kuchni, jest folia kuchenna, pozwalająca na próżniowe pakowanie produktów. Ma ona tyle samo zwolenników co przeciwników. Przede wszystkim wielu konsumentom przeszkadza konieczność jej odcinania i to, że często się skleja. Z drugiej strony pozwala na oszczędność miejsca, np. w lodówce. Kolejną metodą jest folia aluminiowa, która bardzo dobrze izoluje żywność i nie przepuszcza powietrza. Z jednej strony jest ona błyszcząca, a z drugiej matowa. Pierwsza chroni przed ciepłem, druga je przepuszcza. Folia aluminiowa sprawdza zarówno podczas pieczenia, jak i przechowywania. Oprócz różnego rodzaju folii użytkownicy często korzystają także z pergaminów, które słabiej chronią przed obsychaniem czy utratą aromatu za to zapobiegają zbieraniu się wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni.

Na rynku dostępne są także specjalne torebki próżniowe. Obok klasycznych woreczków z charakterystycznym zamknięciem można spotkać produkty bardziej zaawansowane, które wyposażone są w pompkę próżniową. Torebki tego typu najczęściej sprzedawane są w zestawach po kilka sztuk, które różnią się pojemnością. Przeznaczone są do wielokrotnego użytku, zarówno do zamrażarek, jak i lodówek. Mają podwójne szczelne zamknięcie oraz zawór odsysający powietrze i pompkę wyposażoną w silikonową uszczelkę. Jeszcze innym rozwiązaniem są pokrywy do żywności pozwalające na jej hermetyczne przechowywanie. Są przystosowane do łatwego zamykania głębokich talerzy, okrągłych misek, rondli czy garnków. Zazwyczaj mają trzy wielkości: do małych (do 14 cm), średnich (14–22 cm) i dużych naczyń (22–30 cm). Wykonane są z odpornego tworzywa sztucznego i wyposażone w gumkę ściągającą. Można korzystać z nich w chłodziarce i zamrażarce, czyścić strumieniem wody. Nie wolno używać do zamykania naczyń gorących oraz w mikrofalówce.

2017-02-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket