Nośniki w serwerach NAS

Nośniki w serwerach

Przewagą pamięci NAS są zastosowane nośniki. Wykorzystuje się w nich specjalne dyski twarde, które są wyposażone w rozwiązania umożliwiające wydajniejszą pracę w serwerach NAS.

Ważnym aspektem jest np. zmniejszone zużycie energii. Zapewnia ono mniejszą temperaturę pracy, dzięki czemu niezawodność jest większa. Dyski są specjalnie zoptymalizowane do pracy w macierzy RAID. W wielodyskowych systemach NAS mogą wystąpić zakłócenia i drgania, dlatego dyski do serwerów NAS mają takie rozwiązania jak czujnik wstrząsów i funkcja dynamicznego sterowania wysokością głowicy. Pozwala to na dostosowanie położenia głowicy odczytującej i zapisującej dane w celu równoważenia drgań, a tym samym ochrony danych. Stosowanie tańszych, konwencjonalnych dysków twardych w serwerach NAS jest możliwe, jednak wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia, a więc daje tylko pozorną oszczędność, a użytkownik ryzykuje również utratą danych.

Jedynym pewnym sposobem zabezpieczenia danych jest wykonywanie na bieżąco ich kopii i przechowywanie jej na oddzielnym nośniku, najlepiej w innej lokalizacji, tak aby nie była narażona na czynniki zewnętrzne, np. pożar budynku lub klęskę żywiołową. Mimo wszystko wykorzystując dyski NAS, dane można zabezpieczyć jeszcze dodatkowo za pomocą konfiguracji macierzy RAID. Ich utworzenie jest możliwe w modelach z dwoma lub większą liczbą dysków. Podstawowa konfiguracja to wymagająca przynajmniej dwóch dysków macierz RAID 1, gdzie dane są zapisywane na obu dyskach w takiej samej postaci. Awaria jednego z dysków nie przeszkadza w pracy. Użytkownik dysponuje połową pojemności obu dysków. Na przykład przy dwóch dyskach o pojemności 2 TB każdy na zapis danych będą dostępne 2 TB.

Inna możliwość to np. macierz RAID 5, w której na części pamięci macierzy zapisywane są sumy kontrolne. W razie awarii jednego z nośników możliwe jest odtworzenie całej macierzy. W przykładowym scenariuszu, w którym dysponujemy 4 dyskami o pojemności 1 TB każdy, do dyspozycji użytkownika pozostają 3 TB pamięci. Oprócz tego macierz ta zapewnia zwiększoną szybkość pracy. Podobnym rozwiązaniem jest RAID 6, w którym jednoczesnej awarii mogą ulec dwa dyski.

Dyski twarde jako urządzenia mechaniczne mogą ulec awarii. Dlatego warto stosować macierze RAID, aby się przed tym zabezpieczyć. Należy również pamiętać, że w razie awarii dysku należy go czym prędzej wymienić na sprawny i jak najszybciej odbudować macierz.

Nośniki w serwerach
2017-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket