Budowa osuszacza kondensacyjnego

Budowa

Osuszacz kondensacyjny składa się ze sprężarkowego układu chłodniczego, wentylatora, elektronicznego układu sterującego, zbiornika kondensatu (skroplin) i filtra.

Ważnym elementem automatyki jest higrostat, który mierzy wilgotność i wyłącza osuszacz, kiedy wilgotność spadnie poniżej ustawionej wartości. Osuszacze mają także czujnik zapełnienia zbiornika na wodę, który przerywa pracę do momentu jego opróżnienia. Najłatwiejszą metodą doboru osuszacza powietrza jest wybór urządzenia na podstawie kubatury pomieszczenia. Aby zapewnić efektywne osuszanie, zaleca się, aby w ciągu godziny przez urządzenie przepływało co najmniej 3,5 razy więcej powietrza niż wynosi kubatura danego pomieszczenia.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy kondensacyjnych dopasowanych do spełniania określonych zadań. Wybierając właściwy, należy wziąć pod uwagę jego:

  • wydajność (30 °C/80%) [l/h],
  • przepływ powietrza [m3],
  • zakres temperatur pracy [°C],
  • zakres wilgotności [%],
  • pobór mocy [W],
  • wielkość zbiornika [l].

Od sposobu użytkowania osuszacza kondensacyjnego zależeć będzie wydajność suszenia pomieszczenia. Pomieszczenie, w którym będzie pracować urządzenie, powinno być zamknięte (drzwi okna), aby wyeliminować w ten sposób napływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacz nie powinien też stać zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać jego wydajności z uwagi na utrudniony przepływ powietrza. Optymalnie jest ustawić urządzenie na środku pomieszczenia lub co najmniej w odległości 20–50 cm od ścian lub innych przeszkód. Tylko w ten sposób można osiągnąć optymalne rezultaty pracy.

Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że wydajność osuszacza kondensacyjnego jest tym większa, im większe są wartości temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu.

2017-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket