Wybrać pilarkę spalinową czy elektryczną?

W zastosowaniach domowych i do prac wokół posesji częstym wyborem są pilarki wykorzystujące silnik elektryczny. Nie wymaga on tak żmudnego serwisowania, jest cichszy i bardziej ekologiczny. Jeśli dostęp do prądu jest ograniczony, warto wybrać model zasilany akumulatorami. Niepodważalnymi zaletami pilarek z silnikiem spalinowym są możliwość pracy w praktycznie dowolnym miejscu oraz bardzo duży wybór modeli, łącznie z tymi o największej wydajności. Trzeba się jednak liczyć przede wszystkim ze zwiększonym poziomem hałasu, a silnik spalinowy wymaga więcej zabiegów eksploatacyjnych. Jest to chociażby konieczność przygotowania mieszanki paliwa z olejem w piłach z silnikami dwusuwowymi.

Wybrać pilarkę spalinową

Jaką moc powinna mieć pilarka łańcuchowa?

Moc pilarki powinna być dostosowana do stojących przed nią zadań. W żadnym wypadku nie ma sensu kupowanie pilarki „na zapas”, ponieważ będzie to narzędzie o większych gabarytach, którego obsługa będzie mniej komfortowa, oraz zużywające więcej energii lub paliwa. Do podstawowych i najmniej wymagających prac polecamy modele spalinowe o mocy ok. 1,5 KM czy elektryczne o mocy ok. 1200 W. Do pracy z większymi obciążeniami, np. przy przygotowaniu drewna opałowego, można polecić modele elektryczne o mocy ok. 2000 W czy spalinowe o mocy ok. 2,5 KM. Bardziej wydajne pilarki spalinowe, o mocy nawet 9 KM, przeznaczone są do ciężkich prac leśnych.

Ile powinna wynosić długość prowadnicy?

Podobnie jak moc, tak i długość prowadnicy zależy od zastosowań pilarki. Dłuższa prowadnica wymagać będzie pilarki o większej mocy. W wypadku armatorskich zastosowań odpowiednia długość prowadnicy to ok. 30–35 cm. Taka pilarka znajdzie zastosowanie np. przy pracach ogrodniczych. Jeśli narzędzie ma być bardziej uniwersalne i nadawać się również np. do prac w lesie, odpowiednia długość to ok. 40 cm. W wypadku pilarek o największej wydajności do ciężkich prac stosuje się nawet 100-centymetrowe prowadnice.

Jakie akcesoria są niezbędne?

Do niezbędnych przy pracy z pilarką akcesoriów zaliczymy przede wszystkim środki ochrony osobistej, takie jak odzież i obuwie. Ubrania powinny być wykonane z materiału odpornego na przecięcie piłą. Niezbędne będą również przyłbica z siatką, która zabezpieczy twarz i oczy, oraz środki ochrony słuchu, czyli odpowiednio dobrane nauszniki przeciwhałasowe. W wypadku kończyn nie można zapominać o przeciwpoślizgowych rękawicach ochronnych, antywibracyjnych oraz butach z antypoślizgowymi podeszwami i wzmocnionymi podnoskami, które chronią palce. Odzież powinna być, oczywiście, odpowiednio dobrana do panujących warunków atmosferycznych.

Jak bezpiecznie użytkować pilarkę?

Oprócz zastosowania środków ochrony osobistej przy użytkowaniu pilarki warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim pilarkę zawsze należy trzymać oburącz i nie należy ciąć na wysokości powyżej barków. Z pilarek nie należy również korzystać na drabinie czy innym podłożu, które nie jest stabilne. Podczas cięcia pilarką w przedłużeniu jej linii pracy nie powinien znajdować się człowiek, oznacza to, że tnąc drewno, nie należy tego robić na wprost, a stojąc nieco z boku. Cięcie należy wykonywać środkową częścią prowadnicy. Do cięcia nie należy wykorzystywać górnej części prowadnicy.

Na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni, pracując z pilarką?

Na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni,

Główne zagrożenie to, oczywiście, kontakt z elementem tnącym pilarki, który może spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu. Kolejnym z często występujących zjawisk jest odbicie. Powstaje ono na skutek niekontrolowanego ruchu operatora spowodowanego zetknięciem się górnej części końcówki prowadnicy z przecinanym przedmiotem, zwłaszcza twardym elementem, np. gwoździem czy sękiem. Operator narażony jest również na hałas, którego przeciętny poziom wynosi od 98 do 102 dB. Kolejne zagrożenia to drgania, producenci sprzętu stosują jednak zaawansowane zespoły tłumiące przenoszenie drgań na ręce operatora. Oczywiste są również zagrożenia spowodowane kontaktem z prądem elektrycznym czy olejami lub spalinami.

Czym ciąć gałęzie na wysokości?

Jako że nie zaleca się pracy pilarką na drabinie, w celu np. podcinania gałęzi wykorzystać należy podkrzesywarki. Jest to pilarka umieszczona często na teleskopowym wysięgniku. Dzięki temu z poziomu gruntu możemy wygodnie przycinać gałęzie czy inne elementy poza zasięgiem ramion. Podobnie jak pilarki zasilane są silnikami spalinowymi lub elektrycznymi.

Jak serwisować pilarkę?

Pilarki łańcuchowe potrzebują regularnych przeglądów i wykonywania niezbędnych czynności konserwacyjnych. W wypadku modeli spalinowych niezbędne jest także przygotowanie właściwej mieszanki paliwa i oleju. Narzędzie należy czyścić zaraz po zakończeniu pracy. Niezbędne jest stosowanie odpowiedniej jakości materiałów i płynów eksploatacyjnych, np. oleju smarującego piłę łańcuchową. Co jakiś czas warto także nasmarować koło prowadzące piłę łańcuchową. Niezbędne jest także regularne ostrzenie łańcucha. Tępy łańcuch wymaga użycia znacznie większej siły, co jest bardziej niebezpieczne oraz powoduje wzrost zużycia paliwa. Krótkie, ale regularne przerwy w pracy pozwolą zaś zadbać o dobre chłodzenie narzędzia. Po zakończeniu pracy i uzupełnieniu płynów warto wyregulować naciąg łańcucha.

Skąd wziąć drewno opałowe?

Oczywiście, z lasu. Po pozwolenie należy udać się do nadleśnictwa, które poinformuje o zasadach pozyskania surowca. Zostajemy poinformowani, kiedy oraz gdzie można pozyskać drewno. Na końcu surowiec ułożony na stosie należy pokazać leśniczemu, który go wyceni. Do swobodnej pracy w lesie pilarką łańcuchową niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, czyli ukończenie kursu pilarza. Ewentualnie, jeśli ich nie mamy, można pracować pod opieką osoby, która takie uprawnienia posiada.

Jak przygotować się do cięcia drewna?

Podstawa to, oczywiście, odpowiedni ubiór do pracy oraz posiadanie pilarki łańcuchowej w odpowiednim stanie. Każdorazowo przed wyruszeniem do pracy należy sprawdzić jej sprawność, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia usterek. Warto także wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ręczne. Przydatne będą ostra siekiera do rozłupywania drewna oraz piła ręczna, z której można skorzystać np. do pozbycia się drobnych gałęzi.

2017-10-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket