Jak to działa? Wybrane rozwiązania

Jak to działa?

Wybrane rozwiązania wykorzystywane przez producentów:

Sterowanie gestami

Jedną z ciekawszych i jednocześnie praktycznych opcji związanych z obsługą okapu jest sterowanie gestami. Okap wykorzystuje czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje problemy użytkowników zwłaszcza okapów podszafkowych, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce. W wypadku urządzeń marki Ciarko wykorzystywany jest system GestureControl, który pozwala na łatwą i wygodną obsługę okapu za pomocą prostych gestów. Nie wymaga od użytkownika w standardowych modelach. Aby włączyć urządzenie z systemem GestureControl w bazowej wersji, wystarczy przesunąć poziomo dłoń od lewej do prawej. W podobny sposób można zwiększyć szybkość pochłaniania. Jeżeli chcemy wyłączyć okap lub zmienić tryb prędkości na niższy, wystarczy poruszyć dłonią w odwrotnym kierunku – od prawej do lewej. Z kolei przytrzymanie dłoni pod okapem przez ok. 2 sekundy pozwala włączyć lub wyłączyć oświetlenie. Obecnie system GestureControl stosowany jest w modelu Ciarko GC-BOX.

Sterowanie

Ciągła wentylacja i wskaźniki informujące

Okapy mogą pracować w trybie ciągłym, w którym stale wentylują pomieszczenie. Funkcja polega na automatycznym i cyklicznym uruchamianiu się okapu na określony czas. Rozwiązanie to jest dostępne m.in. w sprzęcie marki Seenergy (funkcja Clean Air). Aby je uaktywnić, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i przytrzymać go przez ok. 2 sekundy (przy włączonym urządzeniu). Okap będzie wówczas uruchamiał się co godzinę na 10 min i pracował na pierwszym poziomie prędkości. Aktywność funkcji Clean Air jest sygnalizowana za pomocą diod LED. Aby wyłączyć tryb cyklicznej wentylacji Clean Air, wystarczy nacisnąć jakikolwiek przycisk z wyjątkiem tego, który odpowiedzialny jest za uruchomienie oświetlenia okapu. Okapy mogą również sygnalizować poziom nasycenia filtrów przeciwtłuszczowych, a tym samym powiadamiać o konieczności ich umycia lub wymiany. Do tego celu wykorzystywane są odpowiednie wskaźniki na panelu sterowania. W modelach marki Seenergy konieczność umycia filtrów sygnalizowana jest przez migoczące podświetlenie odpowiedniego przycisku (zależnie od typu wykorzystywanych filtrów). Rozwiązanie to przydaje się zwłaszcza przy częstym gotowaniu i korzystaniu z okapu, gdy filtr szybko może się zabrudzić.

Ciągła wentylacja

Automatyczna praca

Produkowane obecnie okapy mogą być na tyle „inteligentne”, że same będą potrafiły dopasować tryb pracy do konkretnych potrzeb. Tego typu system stosuje m.in. marka Gorenje. AdaptTech, bo o nim mowa, wykorzystuje specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dzięki temu użytkownik może poświęcić swój czas na przygotowywanie posiłku, zamiast manipulować parametrami pracy okapu. Dodatkowo w okapach Gorenje może być dostępna technika AdaptAir (lub jej ulepszona wersja AdaptAir Pro). Zapewnia ona równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni.

Automatyczna

Moduł Bluetooth

Okapy, podobnie jak sprzęt audio czy wideo, mogą być wyposażone w moduł Bluetooth. Jest on jednak wykorzystywany nie do strumieniowego odtwarzania plików multimedialnych, a do bezprzewodowej łączności między okapem i płytą grzejną, a zatem płyta również musi być kompatybilna z tym systemem komunikacji bezprzewodowej. Moduł Bluetooth dostępny jest m.in. w niektórych modelach okapów marki Samsung. Aby nawiązać połączenie bezprzewodowe między płytą a okapem, należy wcisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk na obudowie okapu, a także przycisk Bluetooth na płycie kuchennej. Kolejne nawiązanie połączenia między tymi urządzeniami może już odbywać się automatycznie. Gdy okap i płyta kuchenna są już połączone, po uruchomieniu płyty włączane są oświetlenie okapu i najniższa dostępna prędkość pracy. Wyłączenie płyty spowoduje również wyłączenie okapu po odpowiednim czasie. W wypadku firmy Samsung okap można kontrolować również za pomocą aplikacji mobilnej Smart Things.

Moduł
2019-03-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket