Strona domowa / Okapy / Artykuły / Klasyfikacja

Klasyfikacja okapów

Klasyfikacja

Wybierając okap zwykle mierzymy na początku przestrzeń przeznaczoną na jego montaż. Potem patrzymy na kształt, bryłę i kolor urządzenia. Oczywiście, wygląd okapu to rzecz ważna, ale pamiętajmy: okap powinno się wybrać przede wszystkim przy uwzględnieniu parametrów technicznych, a dopiero w drugiej kolejności pod względem stylistyki i wzornictwa.

Wentylacja w kuchni to rzecz bardzo istotna, tym bardziej kiedy przebywa się w nim często i dużo gotuje. Warto wiedzieć, że sprawny okap usuwa z pomieszczania ponad 90 proc. aktywnych cząstek soli i cukru, a także tłuszczy i alergenów – w tym także pyłów i roztoczy. W praktyce okap dba nie tylko o nasze zdrowie, ale i stan naszych mebli i innych urządzeń AGD. Dlatego tak ważne są jakościowe i techniczne aspekty działania okapu.

Którą konstrukcję wybrać?

Segment okapów należy do jednego z najbardziej rozbudowanych na obecnym rynku AGD. Znajdziemy w nim zarówno modele ekonomiczne (z podstawowym mechanizmem wentylacyjnym), tradycyjne modele w kształcie odwróconej litery „T”, piramidy, a także pełną gamę urządzeń zaawansowanych zarówno pod względem estetyki, jak i funkcji. Przed wyborem okapu warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i zastanowić, czy ma on pracować w trybie wyciągu czy pochłaniacza. Nie każdy model jest konstrukcyjnie przystosowany do odprowadzania powietrza na zewnątrz pomieszczenia, nie każdy model wyciągu też można zamontować w danym miejscu kuchni bez maskowania rury wentylacyjnej.

Okapy sufitowe

To jedna z najbardziej elitarnych i zarazem prestiżowych konstrukcji. Okapy tego typu cechują się dużą efektywnością. Zwykle pracują tylko jako wyciągi (choć są modele będące także pochłaniaczami). Montaż takiego okapu polega na zabudowie mechanizmu wentylującego w suficie lub zamontowaniu go na nim w sposób widoczny. Płaska i dosyć obszerna powierzchnia urządzenia wygląda bardzo elegancko, zwłaszcza po włączeniu zintegrowanego oświetlenia. Obsługa takiego okapu zazwyczaj odbywa się za pomocą pilota lub z poziomu płyty.

Okapy

Okapy szafkowe szufladowe

Okapy szufladowe nazywane są też okapami wysuwanymi, wysepkowymi lub teleskopowymi. Pod kątem konstrukcyjnym są bardzo podobne do modeli podwieszanych, ale wyróżnia je ruchoma, wysuwana i widoczna od frontu część pod szafką. Wysunięcie przedniej szuflady (stąd nazwa) powoduje aktywację urządzenia i zasysanie oparów (wsunięcie powoduje jego samoistne wyłączenie się). Należy pamiętać, że okap wymaga zabudowy części szafki.

Okapy szafkowe

Okapy szafkowe wkłady

Nazywane są także okapami modułowymi. Montaż polega na umiejscowieniu ich w dopasowanych szafkach. To także wymaga od użytkownika umiejętności wpasowania i zainstalowania mechanizmu wentylacyjnego w szafce. Cechą charakterystyczną urządzenia jest widoczna część robocza, czyli spód okapu. Po zabudowaniu tego typu urządzenia są bardzo efektowne, choć zajmują znaczną część szafki.

Okapy szafkowe

Okapy szafkowe podwieszane

To najpopularniejsza i zarazem najprostsza technicznie grupa okapów. Takie urządzenie podwiesimy pod niemal każdą szafką, montując je praktycznie kilkoma wkrętami. Okapy uniwersalne (bo tak też są nazywane) polecane są osobom, które nie chcą wydawać dużej kwoty na zakup nowego okapu lub nie mają miejsca na montaż innej konstrukcji.

Okapy szafkowe

Okapy przyścienne kominowe

To bardzo popularna obecnie grupa okapów, przypominających kształt, odwróconej litery „T” lub tradycyjnego stożka. Cechą charakterystyczną modelu jest zamontowanie urządzenia do ściany tuż nad płytą. Modele przyścienne wyposażone są zwykle w specjalny komin maskujący, wewnątrz którego poprowadzona jest rura usuwająca zanieczyszczone powietrze (w trybie wyciągu). Jeśli model pracuje w trybie pochłaniacza, komin można złożyć lub schować. Oprócz nowoczesnego wzornictwa, na rynku można spotkać się także z modelami retro lub rustykalnymi, zachowanymi w stylu lat 50. XX w. (zwykle z drewnianym wykończeniem).

Okapy przyścienne

Okapy przyścienne ukośne

Okapy ukośne, nazywane też wertykalnymi, to popularna obecnie konstrukcja okapów przyściennych. Są one łatwe w instalacji i niezwykle efektowne wizualnie. Płaska, pochylona pod różnymi kątami powierzchnia pozwala na wprowadzanie wielu kształtów, wzorów i struktur, co przekłada się na ciekawy efekt finalny. Charakterystyczny skos po zamontowaniu daje też wolną przestrzeń nad płytą, co ma znaczenie od strony projektowej, ale i czysto praktycznej (rozwiązanie zalecane np. osobom wysokim).

Okapy przyścienne

Okapy przyścienne narożne

Inną formą okapu przyściennego zamontowanego przy ścianie jest okap narożny. Główną ideą tego rozwiązania jest wykorzystanie dwóch ścian do montażu sprzętu oraz zwiększenie powierzchni wentylacyjnej. Okapy narożne polecane są do pomieszczeń indywidualnie zaprojektowanych, bardzo dobrze komponują się także z kuchniami wolnostojącymi i płytami narożnymi.

Okapy przyścienne

Okapy zintegrowane z płytą

To konstrukcja coraz częściej oferowana przez producentów AGD i jednocześnie pokazująca pomysłowość oraz techniczne możliwości najlepszych biur projektowych. Ta grupa urządzeń nie tylko intryguje swoim wyglądem, ale jest przy tym bardzo funkcjonalna. Okap montowany jest bezpośrednio na płycie grzejnej (w postaci listwy lub okrągłego wyciągu). Wydajność reguluje się z poziomu panelu sterowania płyty. Niektóre modele wyposażone są w automatyczne dostosowanie mocy oczyszczania powietrza.

Okapy

Okapy wyspowe

To jedne z najdroższych i najbardziej zaawansowanych technicznie oraz wzorniczo konstrukcji. Cechą charakterystyczną urządzenia jest bezpośredni montaż do sufitu i zwis, np. nad wyspą kuchenną, na której umieszczona jest płyta i inne urządzenia. Okapy wyspowe montuje się w różnej formie, np. na linach, na grubym metalowym pręcie czy po prostu zwyczajnie za pomocą komina, a więc z wykorzystaniem obudowy. Modele te polecane są do dużych salonów i kuchni. Mogą przybierać najbardziej wyrafinowane formy (np. kryształowej lampy).

Okapy

Okapy nablatowe

Bardzo praktyczne i zjednujące sobie coraz większą grupę odbiorców są okapy nablatowe (czasem zwane także blatowymi). Ten typ okapu montowany jest tuż przy płycie grzewczej. Jego konstrukcja ma znaczny wpływ na skuteczność filtrowania, mechanizm zasysania jest tu bowiem umieszczony blisko źródła oparów z płyty. Okapy nablatowe mogą występować w formie ruchomej, w formie wyciągu blatowego zamontowanego obok płyt modułowych, albo też w formie stałej. Niezależnie od konstrukcji są bardzo efektowne, choć wymagają fachowej wiedzy instalatorskiej.

Okapy
2019-03-13

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket