O czym pamiętać wybierając okap kuchenny?

O czym pamiętać

1. Przed wyborem urządzenia warto dokonać obmiarów przestrzeni, jaka jest dostępna do montażu urządzenia. Należy przy tym uwzględnić dodatkowe centymetry na przewody i przyłącza.

2. Lepszym rozwiązaniem jest instalacja okapu w trybie wyciągu niż pochłaniacza. Następuje wtedy bowiem naturalna wymiana mas powietrza z odprowadzeniem na zewnątrz zapachów, oparów, cząsteczek tłuszczu i innych zanieczyszczeń.

3. Większość okapów jest przystosowana do pracy zarówno w opcji wyciągu, jak i pochłaniacza. Ale nie wszystkie, dlatego zawsze należy to dokładnie sprawdzić.

4. Okap przyścienny zazwyczaj jest zazwyczaj modelem kominowym. Okap wyspowy, mimo odmiennego miejsca instalacji, także może mieć komin.

5. W wypadku okapów szafkowych część szafki nad płytą grzejną może zostać wykorzystana przez mechanizm i obudowę okapu. W wypadku modeli przyściennych szafki nie montuje się w ogóle.

6. Wydajność okapu powinna być ściśle dopasowana do kubatury pomieszczenia, jednak zbyt duża wydajność również jest niepożądana.

7. Nie należy wybierać okapu przez pryzmat jego mocy całkowitej, zważywszy, że połowa mocy może być zużytkowana na oświetlenie. Także odnoszenie mocy turbiny wentylatora (silnika) do jego skuteczności jest całkowicie niewymierne.

8. Warto pamiętać nie tylko o minimalnych odległościach od stref grzewczych, ale i o zaleceniach związanych z szerokością okapu (nie powinna być nigdy mniejsza od szerokości płyty) oraz wysokością montażu w stosunku do wzrostu użytkowników.

9. Bardzo ważny jest nie tylko wybór cichego okapu, ale i jego prawidłowy montaż. Niefachowa instalacja okapu oraz kanału wentylacyjnego i niepoprawny dobór materiałów mogę zwiększyć poziom emisji hałasu.

10. Producenci coraz częściej stosują wyszukane formy oświetlenia okapów bazujące na diodach LED. Warto zadać sobie pytanie, czy oświetlenie ma pełnić funkcję ozdobną czy praktyczną (doświetlać blat roboczy).

11. Wykorzystanie oświetlenia LED wynika przede wszystkim z faktu, że producenci coraz bardziej dbają o energooszczędność swych modeli.

12. Większość stosowanych w okapach filtrów metalowych można myć w zmywarce. Filtry węglowe, poza rzadkimi wyjątkami, nie nadają się do ponownego użycia.

13. Okapy z zewnętrznymi silnikami są znacznie cichsze, praktycznie bezgłośne. Modele te są jednak znacznie bardziej zaawansowane technicznie, a przy tym droższe od konwencjonalnych.

14. Wydajność okapu jest wprost proporcjonalna do konstrukcji kanału wentylacyjnego, jego długości, średnicy wylotu oraz zastosowanych złączek czy reduktorów.

2019-03-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket