Strona domowa / Okapy / Artykuły / Wyjątkowe

Wyjątkowe wzornictwo!

Wyjątkowe

Przeglądając ofertę producentów, nie sposób pominąć kwestii wzornictwa okapów. Powiedzmy to wprost – wiele oferowanych obecnie modeli to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, najwyższych lotów wzornictwo, materiały i wykonanie. Innowacyjne i stylowe okapy są też coraz częściej dodatkowym i w pewnym sensie wyjątkowym źródłem światła w kuchni.

Okap może wyglądać jak elegancki, kryształowy żyrandol, kolorowy głośnik emitujący muzykę bądź jak rzeźba zawieszona tuż nad płytą grzejną. A takich formatów i im podobnych propozycji jest o wiele, wiele więcej. Bez cienia zawahania można powiedzieć, że w tym segmencie rynku dokonał się w Polsce niebywały postęp – tak techniczny, jak i stylistyczny. Piramidalną blachę bez silnika zastąpiły wyrafinowane konstrukcje ze znakomitymi jednostkami napędowymi i układami elektronicznymi. Najnowsze modele nie tylko wyznaczają styl kuchni, ale coraz częściej tworzą rynkowe trendy, za którymi podążają nie tylko producenci mebli, ale i wytwórcy sprzętu elektronicznego.

Stylowe źródło światła

Dostępne obecnie na rynku modele okapów w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie, dzięki czemu stały się one niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd i funkcjonalność całej kuchni. Okap coraz częściej staje się dodatkowym, niezależnym źródłem światła w pomieszczeniu. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Obecnie, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie wnosi powab, swoistą „magię”, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni.

Wyjątkowe

Przy opracowywaniu nowych modeli okapów producenci współpracują z wybitnymi, światowej sławy projektantami i designerami

Rodzaje oświetlenia

Możemy wyróżnić modele okapów z czterema podstawowymi źródłami światła. Zaliczamy do nich oświetlenie: żarowe, halogenowe, diodowe (LED) oraz neonowe. Każdy ze wspomnianych rodzajów różni się nie tylko budową, ale również sposobem wytwarzania i jakością oraz barwą emitowanego światła. Oświetlenie halogenowe, mimo że nieco bardziej energooszczędne od klasycznego żarowego źródła światła, nie dorównuje neonowemu. To drugie pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej, ale wtedy, gdy świeci nieustannie, jednak jego wadą jest to, że nagrzewa się dosyć długo i tym samym pełna intensywność oświetlenia osiągana jest dopiero po chwili. Popularność swą neonówka w okapach zdobyła m.in. dzięki podłużnemu kształtowi. Najtańszą w eksploatacji alternatywą jest oświetlenie LED-owe. Luminescencyjne źródło światła pobiera bardzo mało energii elektrycznej, jednak koszt jednej diody nie jest taki mały, jakby mogłoby się wydawać. Cechą charakterystyczną diod jest bardzo długa trwałość.

Rodzaje

Moc kolorów

Zastosowanie oświetlenia, które jest tak istotne w okapach, ma jeszcze jedną zaletę. Może stworzyć wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Producenci stosują wiele kolorów lamp, dzięki czemu oświetlenie przestaje być rozwiązaniem czysto praktycznym, a staje się również elementem wystroju. Dlatego też w okapach dostępnych na polskim rynku możemy spotkać lampy czerwone, niebieskie, różowe, brązowe, a także żółte i zielone. To tylko garstka z barw, jakie stosowane są w designerskich modelach. Duże możliwości pod względem kolorystyki dają diody LED. Warto w tym miejscu pamiętać, że o ile kiedyś najważniejszym parametrem była moc żarówki, o tyle dzisiaj niezmiernie istotna jest poza mocą czy rodzajem trzonka także temperatura barwowa LED. W praktyce w zależności od wielkości tego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. Te „ciepłe” sprzyja wypoczynkowi, relaksowi czy spożywaniu posiłków, „zimne” z kolei zalecane jest do aktywności i pracy.

Wymiana oświetlenia

Należy pamiętać, że wymiana źródła światła z włączonym okapem może być ryzykowna. Dlatego też producenci radzą, aby przed przystąpieniem do wymiany wyciągnąć wtyczkę z gniazdka sieciowego albo wyłączyć bezpiecznik w skrzynce bezpiecznikowej. Demontaż przepalonej „żarówki” powinien odbyć się zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ dojście do oświetlenia uwarunkowane jest zwykle wymontowaniem filtra przeciwtłuszczowego oraz osłony oświetlenia. Niektóre modele mają też pierścienie uszczelniające, które również należy zdjąć.

Wyjątkowe

Okap kształtem przypominający jabłko? Proszę bardzo! Taki nietypowy przyścienny model ma w swojej ofercie firma Seenergy.

Przykładowe rozwiązania

W zależności od producenta wykorzystywane są rozmaite systemy związane z obsługą parametrów pracy okapu. Firma Siemens w jednej ze swoich serii produktowych (iQ700) oferuje modele wykorzystujące oświetlenie, którego barwę można dostosować do aranżacji wnętrza, a wszystko to wygodnie i intuicyjnie, bo z wykorzystaniem systemu HomeConnect. Możemy także powiększyć zakres oświetlenia i sterować wybranymi funkcjami okapu za pomocą smartfonu lub tabletu. Oprócz dekoracyjnej funkcji podświetlenia, producent stosuje także standardowe, niezależne podświetlenie płyty kuchennej. Innym ciekawym przykładem innowacyjnego oświetlenia w okapach jest rozwiązanie zastosowane w wyspowym modelu Santina marki Maan. Okap ten wykorzystuje w listwę LED-RGB, którą umieszczono w dolnej części urządzenia. Podświetlenie, które dostępne w kilku wariantach kolorystycznych nie tylko urozmaica gięty kształt czaszy okapu, ale także pozwala elegancko wkomponować i wyeksponować urządzenie w pomieszczeniach utrzymanych w rozmaitej stylistyce. Wyboru podświetlenia możemy wygodnie dokonać z dołączonego pilota zdalnego sterowania. W ofercie polskiego producenta znajdziemy też inne warianty innowacyjnych modeli wyposażonych w dekoracyjne oświetlenie RGB.

Wybrane modele płyt grzejnych zintegrowanych z okapem

Wybrane modele płyt grzejnych
2019-03-14

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket