Telewizja mobilna w podróży

Telewizja mobilna

Przed nami olimpiada w Paryżu. Dzięki różnym urządzeniom bez problemu możemy oglądać wydarzenia sportowe, a także korzystać z aplikacji VoD w plenerze. Do wyboru mamy telewizję na żywo satelitarną DVB-S2, naziemną DVB-T2/HEVC/HEVC oraz internetową. (Fot. TechniSat)

Rośnie popularność korzystania z telewizji w kamperach czy przyczepach kempingowych, do których potrzebny będzie zestaw antena DVB-S2 lub DVB-T2/HEVC i telewizor 12 V. W domkach kempingowych letniskowych i na działce skorzystamy z tradycyjnego telewizora 230 V o mniejszej przekątnej, wygodnego w transporcie. Tam, gdzie jest zasięg sieci internetowej, sprawdzi się smartfon lub tablet z odpowiednią aplikacją.

Telewizja-mobilna-w-podrozy-1

JVC LT 32VAHP30W; TECHNISAT Skyrider 65 Single; TECHNISAT TechniVision HD32AO Mobil

Telewizja-mobilna-w-podrozy-1-2

TOSHIBA 24WA2363DG; SENCOR SPV-7012T; TOSHIBA 32WV2E63DG

Telewizory w terenie

Najlepsze będą telewizory zasilane napięciem 12 V z akumulatora samochodowego lub specjalnie przeznaczonego do tego celu w przyczepie kempingowej czy kamperze. Na rynku są niewielkie telewizory LCD 12 V o przekątnej 7 – 10 cali, wygodne do oglądania w samochodzie. W przyczepie zmieści się telewizor o przekątnej 19 – 24 cali, który można powiesić na ścianie. Innym rozwiązaniem może być zwykły telewizor 230 V, ale zasilany z przetwornicy napięcia 12 V-230 V. Może być to telewizor smart TV, którego zainstalowane aplikacje wymagają Internetu. Najlepsze modele Android TV umożliwiają korzystanie z Asystenta Google, łączy Bluetooth i Wi-Fi oraz funkcji Chromecast. W większości telewizorów od 24 do 32 cali matryca ma rozdzielczość HD Ready (1366 × 768 px).

Telewizja-mobilna-w-podrozy-3

Antena TechniSat Skyrider Dome ISI współpracuje ze sterownikiem pozycjonującym antenę, którą można postawić w dowolnym miejscu. (Fot. TechniSat)

Telewizja-mobilna-w-podrozy-3-2

W terenie, antenę satelitarną TechniSat DigiDish 45 można mocować na przyssawkę do szyby lub na stojaku. (Fot. TechniSat)

Akcesoria do samochodu i kampera

Na postoju lub kempingu telewizję obejrzymy z samochodu, busa, kampera, tira. Należy pamiętać, że w instalacji elektrycznej samochodów osobowych jest napięcie 12 V, a w ciężarowych 24 V. Przy oglądaniu telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC należy sprawdzić, czy jest możliwości zasilania wzmacniacza anteny DVB-T2/HEVC bezpośrednio z gniazda antenowego telewizora, co znacznie ułatwi montaż anteny.

W kamperze czy przyczepie kempingowej podstawowym źródłem energii elektrycznej jest akumulator pokładowy 12 V. Najczęściej jest to akumulator żelowy lub AGM, rzadziej stosuje się akumulatory ołowiowe. Pojemność elektryczna akumulatora lub zespołu akumulatorów waha się od kilkudziesięciu do kilkuset amperogodzin. Najlepiej jest, gdy akumulator części mieszkalnej nie jest połączony z akumulatorem rozruchowym ładowanym alternatorem. Te dwie instalacje elektryczne z uwagi na możliwość uszkodzenia akumulatora żelowego są od siebie odseparowane. W najlepszych przyczepach są dwie instalacje elektryczne; 12 V DC i 230 V AC. Na kempingach jest możliwość dołączenia do zasilania 230 V. Gniazdka sieciowe 230 V w kamperze zdecydowanie ułatwiają życie – można bez problemu zabierać ze sobą praktycznie wszystkie urządzenia domowe i podłączać je zwyczajną wtyczką. W zwykłym samochodzie możemy użyć przetwornicy napięcia 12 V – 230 V zasilanej z gniazda zapalniczki samochodowej, aby korzystać z urządzeń 230 V. W obudowie przetwornicy jest zainstalowane gniazdo sieciowe 230 V, do którego dołączymy dowolny telewizor czy przedłużacz z kilkoma gniazdami do dołączenia kolejnych urządzeń.

Telewizja-mobilna-w-podrozy-5-1

Aplikację Canal+ online może zainstalować na telewizorze, tablecie, smartfonie, jak i korzystać bezpośrednio ze strony internetowej. (Fot. Canal+)

Telewizja-mobilna-w-podrozy-5-2

Przetwornica Green Cell 12 − 230 V lub przewód z wtykiem do zapalniczki pozwolą na zasilanie telewizora w terenie.

Zestaw antenowy satelitarny

Telewizja satelitarna to najpewniejszy sposób oglądania telewizji, nawet tam, gdzie zasięg telewizji naziemnej DVB-T2/ HEVC wymaga dużej anteny kierunkowej. Wystarczy antena satelitarna i telewizor z dekoderem DVB-S2, co umożliwi oglądnie niepłatnych kanałów telewizyjnych. Używając modułu CAM, np. Canal+, możemy korzystać z oferty płatnych kanałów operatora. Za małe pieniądze można kupić np. w Media Expert starszy dekoder telewizji na kartę nc+ (teraz Canal+). Najnowocześniejsze zestawy antenowe są montowane przyczepach kempingowych i samochodach do karawaningu. Najwygodniejsze jest pozycjonowanie anteny względem satelity za pomocą obrotnicy i siłownika, umożliwiającego składanie i rozkładanie anteny, oraz systemu GPS. Dzięki automatycznemu sterowaniu za pomocą specjalnego sterownika nie trzeba na każdym postoju ustawiać anteny we właściwej pozycji. Wystarczy wybrać przycisk z nazwą satelity na sterowniku, a antena się rozłoży i ustawi względem satelity. Odbiornik satelitarny dzięki podwójnemu zasilaniu prądem o napięciu 12 V DC i 230 V AC może być używany jako zestaw mobilny lub stacjonarny.

Zwykły samochód także można dostosować do odbioru telewizji satelitarnej. Najtańszym rozwiązaniem jest stosowanie anten offsetowych o wielkości czaszy 33, 35 do 45 cm, które ustawia się ręcznie. Popularne są zestawy walizkowe, wygodne w transporcie, zawierające czaszę, konwerter i kabel. Przykładem mogą być anteny firmy TechniSat Digidish 45 i 33 cm o prostokątnej lub okrągłej czaszy, wyposażone w przyssawkę umożliwiającą mocowanie do szyby. Zamiast przyssawek można używać składanego statywu do ustawienia anteny na ziemi. W zestawie antenowym satelitarnym lub naziemnym należy przewidzieć odpowiednią długość kabla antenowego z wtyczkami F lub IEC, w zależności od rodzaju gniazda.

Telewizja-mobilna-w-podrozy-7-2

Polsat Box Go dostępny jest w przeglądarkach internetowych i aplikacjach na urządzeniach mobilnych
z systemem Android TV iOS oraz wybranych telewizorach smart TV. (Fot. Polsat Box)

Telewizja internetowa – aplikacje do telewizora

Telewizja internetowa jest atrakcyjna w miejscach o stabilnej sieci internetowej. Jedynym warunkiem poprawnego odbioru jest zasięg sygnału internetowego w miejscu planowanego pobytu. Najlepiej upewnić się u operatora. Ważne jest, żeby na kempingu był dostęp do Internetu z możliwością korzystania z Wi-Fi. Do poprawnego odtwarzania płynnego obrazu bez zacięć i buforowania użytkownik powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu. Optymalne połączenie to szybkość 8 Mbit/s dla wideo HD oraz co najmniej 25 Mbit/s w jakości Ultra HD. Przy dokonywaniu wyboru trzeba wziąć pod uwagę koszt i pakietów telewizyjnych, i internetu mobilnego oferowanych przez głównych graczy na rynku mediów.

Popularne stają się aplikacje bez umowy i zobowiązań, np. Player, WP Pilot, których filmy czy seriale wypełnią czas na kempingu lub w podróży. Niektórzy operatorzy mobilnego internetu i płatnych platform cyfrowych, jak Polsat Box czy Canal+, swoim abonentom oferują aplikacje z odbiorem kanałów na żywo i VoD z możliwością korzystania na kilku urządzeniach, np. na tablecie, smartfonie czy laptopie.

Telewizja-mobilna-w-podrozy-9

Model Sharp 24FH2EAto bezramkowy telewizor Android TV HD Ready z Asystentem Google i funkcją Chromecast. (Fot. Sharp)

Polsat Box Go – ponad 100 kanałów TV oraz VoD

Klienci telewizji Polsat Box mogą korzystać z aplikacji Polsat Box Go. Wystarczy pobrać ją ze sklepu Google Play na urządzenie mobilne lub wejść na stronę WWW polsatboxgo.pl. Polsat Box Go to dostęp do treści w formule VoD, czyli „na żądanie”, oryginalnych treści premium, seriali i programów przedpremierowych, oraz ponad 100 kanałów telewizyjnych na żywo, w tym w 4K (np. najnowszy Disney+). Pakiet Polsat Box Go Premium zapewnia przedpremierowy dostęp do wybranych seriali i filmów, natomiast pakiet Polsat Box Go Sport umożliwia oglądnie 20 kanałów sportowych , m.in. Polsat Sport, Polsat Sport Premium, Eleven Sports, Eurosport, Motowizja i wiele innych. Pakiety te można wykupić np. na miesiąc, bez długich umów i zobowiązań. Polsat Box Go zapewnia też rozrywkę dla dzieci, np. bajki. Z praktycznych funkcji na uwagę zasługują Time Shift i Startover, możliwość odtwarzania scen do tyłu lub do przodu oraz Folow me content – oglądanie od momentu zatrzymania na różnych urządzeniach. Pobranie filmu, np. do pamięci smartfona, pozwoli na zmniejszenie kosztów transmisji. Funkcja Chromecast umożliwia przesyłanie obrazu ze smartfona, tabletu i komputera na telewizor z tą funkcją.

Telewizja-mobilna-w-podrozy-11

W kamperze lub przyczepie kempingowej najlepiej korzystać z telewizorów 24 i 32 calowych. (Fot. TechniSat)

Telewizja-mobilna-w-podrozy-11-2

Telewizja na kartę Start box Canal+ z modułem CAM.

Canal+ online – kanały online i TV na żywo

Serwis online platformy VoD Canal+ umożliwia oglądanie filmów i seriali na życzenie – bez zobowiązań i abonamentu. Zobaczymy również sportowe transmisje online: mecze piłki nożnej, tenisa i żużla na żywo. W każdej chwili można skorzystać z dostępu do tradycyjnych kanałów telewizyjnych i wybranych treści w jakości 4K. To usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu za pomocą aplikacji Canal+ online lub przez stronę internetową. Można korzystać z 2 streamów jednocześnie, np. na telewizorze i smartfonie. Komfort oglądania zwiększają funkcje Start over – oglądanie od początku i Backward EPG – odtwarzanie materiałów danego kanału TV do 8 godzin wstecz. Funkcja Multi-live zapewnia oglądanie do czterech kanałów jednocześnie. Pobieranie to możliwość zapisania filmu do pamięci smartfona lub tabletu. Będzie on dostępny przez 30 dni do 48 godzin po pierwszym odtworzeniu.

2024-07-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket