Wyciskarki-wolnoobrotowe-i-sokowirowki-2-20

Opcja wymiany sitek w wyciskarce pozwala na uzyskanie różnego rodzaju soku, a nawet przygotowanie lodów. (Fot. Bosch)

Parametry sokowirówki

Kupując sokowirówkę, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Oczywiście, na pierwszym planie zawsze pojawia się moc. Sokowirówki wyposażone są w silniki o dużej mocy, gdyż muszą napędzić ostrze, żeby osiągnęło dużą prędkość obrotową. Można przyjąć, że sokowirówka z silnikiem o dużej mocy lepiej sprawdzi się przy intensywnym użytkowaniu, zwłaszcza jeśli przygotowujemy więcej soku. Warto pamiętać, że nie musimy korzystać z pełnej wydajności sokowirówki. Większość urządzeń ma przynajmniej dwustopniową regulację prędkości. Sokowirówki mają moc od 200 do 1500 W. Tak duży przedział wynika z różnic w pojemności, czasie przetwarzania produktów, wachlarza możliwości tychże produktów oraz skuteczności odwirowywania. Kolejnym istotnym parametrem jest rozmiar otworu wlotowego. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia z małym wlotem (pozwalającym na wrzucenie połówki truskawki czy małej ćwiartki jabłka), jak i dużym, nawet 80-milimetrowym. Każdy z wlotów ma swoje wady i zalety. Na przykład mały wlot może i jest niepraktyczny, ponieważ większość owoców trzeba przed wyciśnięciem kroić, ale wiąże się to z mniejszą ilością tlenu, który dostaje się do pojemnika, i mniej napowietrzonym sokiem. Duży otwór z kolei jest wyjątkowo wygodny, ponieważ pozwala na wrzucanie np. całych jabłek czy pomarańczy, ale przewrotnie – szybciej oksyduje (natlenia) wytarzany napój.

Warto również z wrócić uwagę na rozmiar pojemników. W zestawie z sokowirówką znajdziemy dzbanek na sok oraz zbiornik na miąższ. Dzbanek ma zazwyczaj pojemność do ok. 1,5 l. Oczywiście, w razie potrzeby możemy bez problemu podstawić drugi pojemnik. Jeśli często przygotowujemy sok w dużej ilości, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na miąższ. W większych urządzeniach wynosi ona nawet 3 l. Dzięki temu możemy go rzadziej opróżniać.

Wyciskarki-wolnoobrotowe-i-sokowirowki-2-23

CONCEPT LO3000 Easy Clean; ADLER AD 4130; ELDOM PJ1200AC

Wyciskarki do cytrusów

Niezwykle prostymi, ale zarazem praktycznymi i sprawdzonymi urządzeniami są wyciskarki do cytrusów. Za sprawą manualnej obsługi i ruchomego mechanizmu idealnie wyciskają sok z grejpfrutów, pomarańczy, cytryn czy limonek. Oferta tych urządzeń jest dziś wyjątkowo duża. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo przystępna cena, która zachęci do zakupu nawet największych przeciwników czy to tych urządzeń, czy samych cytrusów. Są to przy tym urządzenia niezwykle intuicyjne w obsłudze, dające satysfakcję z szybko i własnoręcznie zrobionego soku. Czyszczenie wyciskarek ogranicza się jedynie do umycia nakładki mającej kontakt z owocem oraz głównego zbiornika na sok.

Na rynku możemy spotkać urządzenia manualne oraz elektryczne. Te pierwsze mają zazwyczaj lekką i niewielkich rozmiarów konstrukcję, którą można schować z łatwością do szafki, a jeśli element jest ciekawy stylistycznie, może służyć także jako ozdoba blatu czy kuchni. W zależności od wykonania wyciskarki ręczne należy postawić na równym podłożu i położyć w specjalnym miejscu przecięty na pół cytrus. Przyciskając go i obracając nim, powodujemy, że krople soku po wyprofilowanych krawędziach wpadają do podstawionej szklanki lub bezpośrednio do zbiornika umieszczonego poniżej. Inną konstrukcją może być ręczna miniprasa, do której wkłada się cytrus. Po zamknięciu mechanizmu i opuszczeniu dźwigni prasa ściska owoc i w ten sposób wyciska sok do szklanki.

Nieco szybsze w wytwarzaniu większej ilości soku są urządzenia elektryczne. Ich konstrukcja przypomina pojemnik, na którym umieszczono specjalnie wyprofilowane wieczko ze stożkiem. To on z bezpieczną prędkością kręci się, a wypustki w nim zastosowane zbierają z przyciśniętego owocu to, co w nim najważniejsze – czyli sok i miąższ.

Wyciskarki-wolnoobrotowe-i-sokowirowki-2-25

MPM MWC-05; ADLER AD 4132; SAM COOK PSC-50/B

Przydatne rozwiązania

Bardzo często te same lub podobne rozwiązania stosowane są zarówno w sokowirówkach, jak i wyciskarkach do owoców. Ich obecność znacznie zwiększa komfort korzystania z urządzeń.

  • Regulacja prędkości obrotowej – jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które umożliwia dostosowanie liczby obrotów do konkretnych owoców i warzyw.
  • Blokada kapania – jest niezbędna w urządzeniach wyposażonych w lejek i ma postać specjalnego zacisku blokującego kapanie soku.
  • Blokada przed uruchomieniem – urządzenie zostaje uruchomione tylko wtedy, gdy wszystkie jego elementy s ą właściwie założone. Rozwiązanie to zapobiega skaleczeniom i rozpryskiwaniu przygotowywanego soku.
  • Antypoślizgowe elementy – gumowe stopki w podstawie gwarantują stabilność pracy urządzenia.
  • Możliwość mycia w zmywarce – niektóre elementy urządzenia po demontażu mogą być myte w zmywarce.
  • Szczotka czyszcząca – ułatwia mycie sita z resztek warzyw i owoców.
  • Duży otwór wlotowy – umożliwia przetwarzanie większych kawałków warzyw i owoców.
  • Wymienne sitka – mogą być przeznaczone do przygotowywania soku o różnej konsystencji lub innych produktów, jak lody, sorbety.
  • Schowek na przewód – występuje w większości urządzeń. Ułatwia przechowywanie oraz rozwiązuje problem plączącego się kabla.
  • Funkcja rewersu – to tryb obrotów wstecznych, który ułatwia odblokowanie wyciskarki, gdy natrafi ona na wyjątkowo twarde warzywa lub owoce.
  • Panel dotykowy – elektroniczny panel sterowania, za pośrednictwem którego można wybrać tryby przygotowywania konkretnych produktów. Stosowany w niektórych urządzeniach.
  • Popychacz – służy do dociskania kawałków warzyw i owoców. Jest idealnie dopasowany do urządzenia, więc zapewnia bezpieczeństwo. Nie należy go zastępować innymi elementami.

Wyciskarki-wolnoobrotowe-i-sokowirowki-2-27

MPM MSO-12M; ZELMER ZJE2800

Czyszczenie urządzeń

To jeden z najważniejszych aspektów użytkowania. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest, oczywiście, systematyczne czyszczenie, którego nie zastąpią nawet najlepsze środki czyszczące. W wypadku sokowirówek i wyciskarek jest to o tyle ważne, że urządzenie ma ciągle kontakt z produktami, które mają różnego rodzaju barwniki. Soki zawarte w warzywach i owocach często barwią powierzchnie, z którymi mają styczność. Aby czyszczenie było łatwiejsze i zajmowało mniej czasu, warto zwrócić uwagę, czy producent pozwala na mycie demontowalnych elementów w zmywarce. Rozwiązanie to nie jest standardem, ponieważ niektóre części mogą być wrażliwe na wysoką temperaturę. Czyszczenie samego korpusu nie wymaga dużego wysiłku. Obudowę wystarczy wytrzeć tylko wilgotną szmatką lub z domieszką niewielkiej ilości płynu do naczyń i natychmiast wytrzeć do sucha. Po pierwsze – zapobiega to powstawaniu zacieków, po drugie – stosowanie delikatnych środków czyszczących chroni obudowę przed zarysowaniami. Te elementy sokowirówki, które można zdemontować, najczęściej można również myć w zmywarce. Popychacz, pokrywa, pojemnik na miąższ oraz na sok czy separator piany to tylko niektóre części urządzenia, których czyszczenie nie stwarza żadnych problemów. Trochę bardziej skomplikowana jest konserwacja sitka. Użytkownicy stosują mniej lub bardziej skuteczne metody walki z gromadzącymi się w mikrootworach pozostałościach po owocach. Tak naprawdę tarcze i sitko należy myć po każdym użyciu. Na szczęście dla konsumentów wielu producentów w zestawie do sokowirówki dołącza m.in. specjalną szczotkę do jego czyszczenia. Jeśli nie, warto polecić zwyczajną miękką szczotkę. Po jej użyciu wystarczy tylko dokładnie przepłukać sitko pod bieżącą wodą. Konstrukcja niektórych wyciskarek jest pozbawiona stalowego sitka, wtedy czyszczenie jest jeszcze łatwiejsze i szybsze. Najprostsze sposoby są najskuteczniejsze również wtedy, gdy dojdzie do przebarwień na częściach z tworzywa sztucznego, np. z marchewki czy czerwonych buraków. Wtedy zaleca się zastosowanie kilku kropel oleju jadalnego, który wywabi wszystkie zabarwienia.

2024-06-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket