Aby zredukować koszty czy oszczędzić miejsce, często sięgamy w kuchni po urządzenia wielofunkcyjne. Doskonałym przykładem jest robot gotujący. To sprzęt, który praktycznie samodzielnie jest w stanie przygotować nawet skomplikowane dania, a jednocześnie zastąpi np. blendery, szatkownice i inne sprzęty. (Fot. MPM)
Atutem jest również łatwość obsługi. Zastanawiając się, jaki robot gotujący wybrać, powinniśmy zwrócić uwagę na urządzenia z Wi-Fi i dużym ekranem dotykowym. Wynika to z faktu, że dysponują one stale aktualizowaną bazą przepisów, a kolejne kroki prezentowane są właśnie na wyświetlaczu.
Konstrukcja większości modeli jest bardzo podobna. Wielofunkcyjny robot gotujący ma korpus, w którym są umieszczone silnik i panel sterujący. Sprzęt jest także wyposażony w naczynie z elementem grzewczym, najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej. Nie ma co ukrywać, że właśnie ten materiał jest najczęściej wybierany przez producentów. Jest trwały, odporny na uszkodzenia i wysoką temperaturę, a dodatkowo dobrze utrzymuje ciepło. Misy lub naczynia są różne w zależności od urządzenia. Ich pojemność może wynosić nawet 3,5 l, co pozwala przygotować większą ilość produktów. Obowiązkowo wyposażone są w nienagrzewający się uchwyt i pokrywkę, która nie tylko zamyka naczynie, ale także uruchamia czujniki bezpieczeństwa, a także demontowane ostrza, odpowiadające za rozdrabnianie składników.
KOHERSEN CY021; MPM iCoook MRK-28
Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę wybierając robot kuchenny, który sam gotuje. Zazwyczaj moc grzałki to ok. 1000 W, a temperatura pracy może być regulowana w określonym zakresie, np. od 37 do 120 °C. Wbudowany czujnik pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz misy, a wbudowana w korpus waga umożliwia odważanie kolejnych składników w jednym naczyniu. Waga dodatkowo wyposażona jest w funkcję tarowania i doważania. Moc silników robotów z funkcją gotowania wcale nie jest duża i wynosi np. od 500 do 1000 W. Przy takim poziomie mocy urządzenia pracują z prędkością od 40 do ok. 10 200 obr./min. Są także wyposażone w opcję regulacji prędkości obrotowej.
Niewielkie wymiary i masa (do ok. 5 kg) sprawiają, że robot gotujący sprawdzi się nie tylko w domu. Urządzenie możemy spakować i zabrać ze sobą, np. na wyjazd, żeby nawet na urlopie w wynajętym domku letniskowym móc korzystać z funkcjonalnego sprzętu i łatwo przygotowywać zdrowe posiłki. Często producenci dołączają dodatkową torbę, która ułatwi transport, lub oferują możliwość jej zakupu.
SAM COOK PSC-11; MPM iCoook MRK-48
Siła robotów, oprócz wielofunkcyjności, tkwi w ich sterowaniu. Robot gotujący jest wyposażony w tryb ręczny, jednak warto skorzystać z programów automatycznych i gotowych przepisów. Standardem jest elektroniczny panel sterowania, często nawet z ekranem dotykowym. Wyświetla on wszystkie komunikaty i dokładnie przeprowadza nas przez proces przygotowywania dania. Dzięki wbudowanej wadze najlepszy robot gotujący poinformuje, ile składników powinniśmy dodać, i samo odmierza ich właściwą ilość. Cały proces przygotowywania – mieszanie składników, ich podsmażanie, gotowanie – odbywa się przy pomocy robota i w jego naczyniach, dlatego sprzątanie nie jest wcale uciążliwe.
Najbardziej zaawansowane modele robotów gotujących są wyposażone w Wi-Fi. Pozwala to na bezprzewodowe aktualizowanie bazy przepisów. To właśnie wsparcie producenta stanowi w dużej mierze o sile sprzętu, a w sieci wokół najpopularniejszych urządzeń tworzą się całe społeczności, w których ich użytkownicy wymieniają się poradami użytkowymi czy rezultatami gotowania. Przed zakupem zdecydowanie warto sprawdzić, jakimi możliwościami dysponuje wielofunkcyjny robot gotujący, a także jak często producent aktualizuje bazę przepisów o nowe pozycje. Popularne są np. przepisy sezonowe, gdy w danym okresie roku, np. na święta, w aplikacji pojawiają się tematyczne propozycje. Bazy przepisów składają się z nawet kilku tysięcy pozycji, które są katalogowane według różnych kryteriów tematycznych, np. zupy, dania mięsne i wegetariańskie oraz wiele innych. W przypadku braku danego składnika platforma może proponować jego zamiennik. Przepisy z jednego urządzenia możemy wykorzystać na sprzęcie innego producenta, jednak nie zawsze efekt będzie taki sam. Wynika to przede wszystkim z różnych parametrów, np. prędkości obrotowej mieszadeł. Warto dodać, że niektórzy producenci wymagają opłaty abonamentu za dostęp do bazy przepisów. Dlatego dziś zastanawiając jaki robot gotujący wybrać warto zdecydować się na model z Wi-Fi i dotykowym ekranem.
Innowacyjny robot gotujący MPM iCoook Pro może być również wykorzystany jako frytkownica beztłuszczowa. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest smażenie bez oleju, gotowanie na parze, pieczenie i duszenie, co pozwala zachować smak oraz wartości odżywcze potraw. Urządzenie umożliwia przygotowanie chrupiących frytek, lekkich warzyw i różnorodnych dań w krótkim czasie. Robot gotujący MPM iCoook Pro zajmuje niewiele miejsca i bez trudu przygotuje zdrowe posiłki. Doskonale sprawdzi się nawet w małej kuchni. Najlepszy robot gotujący MPM wyróżnia się 7-calowym ekranem dotykowym, który zapewnia intuicyjną obsługę oraz pełną kontrolę nad procesem gotowania. Dzięki połączeniu z domowym Wi-Fi i aplikacji dostępna jest szeroka baza przepisów, która regularnie się aktualizuje, umożliwiając przygotowanie różnorodnych posiłków zgodnie z precyzyjnymi instrukcjami. W zestawie znajdują się akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej, takie jak nóż do siekania, mieszadło, koszyk do gotowania, tarcza do ścierania czy moduł do gotowania na parze. Wszechstronność i trwałość urządzenia sprawiają, że robot gotujący MPM staje się nieodłącznym elementem nowoczesnej kuchni, pozwalając na szybkie i zdrowe przygotowanie posiłków na każdą okazję.
Wyposażony w 18 automatycznych programów oraz liczne akcesoria, umożliwia gotowanie, smażenie, mieszanie i mielenie, zapewnia robot gotujący Kohersen CY021 wyjątkową wygodę użytkowania. Duży ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości pozwala na intuicyjną obsługę, a dostęp do ponad 800 przepisów, w tym 150 wbudowanych w urządzeniu, zapewnia bogatą bazę kulinarną. Dzięki łączności Wi-Fi użytkownicy mogą stale korzystać z aktualizowanej bazy receptur, opracowywanych we współpracy z ekspertami i gospodyniami domowymi. Silnik o mocy 1000 W oraz efektywna przekładnia umożliwiają osiąganie prędkości do 10 tys. obr./min, co pozwala na łatwe mielenie twardych składników i mieszanie najgęstszych ciast. Dodatkowo moc grzewcza 1000 W sprawia, że urządzenie nadaje się do szybkiego smażenia, gotowania na parze i podgrzewania posiłków. Wbudowane funkcje oraz możliwość tworzenia własnych przepisów w aplikacji sprawiają, że wielofunkcyjny robot gotujący Kohersen CY021 spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, łącząc szybkość, efektywność i wszechstronność w codziennym gotowaniu.
© 2025 InfoMarket