Nie od dziś wiadomo, że solidna edukacja może być rozwiązaniem wielu problemów, tak w codziennym życiu, gospodarce, jak i ekologii. Świadomość związana z zagrożeniami oraz odpowiednia wiedza uczą nas bowiem nie tylko, jak nad nimi zapanować, ale i jak szybko i efektywnie je zwalczać.
Bez wątpienia edukacja ekologiczna jest kluczem do ograniczenia problemu elektroodpadów. Wydatnie przekonuje o tym w trzecim roku swojej działalności Centrum ElektroEkologii, stworzone przez największą w Polsce organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego – ElektroEko SA. Jej zarząd obchodził wspólnie ze sponsorami Centrum, włodarzami miasta oraz licznie zgromadzonymi przedstawicielami mediów ów skromny jubileusz. Dzięki swoim inicjatywom Centrum ElektroEkologii przeszkoliło dotąd ponad 16 tys. uczniów z całej Polski i zorganizowało blisko 700 warsztatów, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.
Centrum oferuje różnorodne działania. Głównym elementem działalności są autorskie ekowarsztaty. Do tej pory powstały już 24 scenariusze do pracy z uczniami. To znakomity wynik i ogromny wkład w edukację młodzieży. Ponadto Centrum organizuje webinary, konkursy i wyjątkowe wycieczki edukacyjne w kooperacji z Centrum Nauki Kopernik. Coroczne wydarzenia, takie jak ElektroEkologiczny Hackathon, angażują młodzież w tworzenie praktycznych rozwiązań mających na celu zwiększenie poziomu zbiórki elektrośmieci. W edycji hackathonu w 2024 r. młodzież wypracowała pomysły na kampanie społeczne skierowane do rówieśników, pokazując, jak ważne są działania oddolne w walce z problemem elektroodpadów.
Elektryczne i elektroniczne urządzenia zawierają toksyczne substancje, takie jak ołów czy rtęć, które, jeżeli nie trafią do specjalnych punktów zbierania lub pojemników, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i środowiska. W szczególności młodzież, która ma dostęp do coraz większej liczby urządzeń, powinna być świadoma skutków nieodpowiedzialnego postępowania z elektroodpadami.
– Edukacja młodzieży to nasza największa szansa na ograniczenie problemu elektroodpadów w przyszłości. W młodym pokoleniu tkwi ogromny potencjał. Chcą oni wprowadzać zmiany i inspirować innych do bardziej ekologicznego stylu życia – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko. – W Centrum ElektroEkologii staramy się nie tylko dostarczać wiedzę, ale także pokazywać, jak każdy może w praktyce przyczynić się do ochrony środowiska. Udział 16 tysięcy uczniów w naszych warsztatach to dowód, że młodzież chce działać i angażować się w rozwiązywanie problemów globalnych.
Nowością w Centrum ElektroEkologii w 2024 r. był ogólnopolski konkurs „ElektroEkologiczna Szkoła”, którego celem było zachęcenie szkół do aktywnego udziału w ekowarsztatach, organizacji zbiórek elektrośmieci i innych działań. Za każde wykonane zadanie szkoła otrzymywała określoną liczbę punktów, dzięki czemu całe społeczności szkolne były zaangażowane w podejmowane działania. Trzy szkoły z największą liczbą zostały zaproszone na konferencję prasową Centrum ElektroEkologii, podczas której przedstawiciele firm ElektroEko oraz Samsung oficjalnie wręczyli dyplomy i statuetki. Sponsorem nagród głównych była firma Samsung – każda ze szkół otrzymała dobrej jakości oczyszczacze powietrza.
– Projekt Centrum ElektroEkologii pokazuje, jak wiele możemy osiągnąć, działając w partnerstwach. Dla Samsunga gospodarka obiegu zamkniętego jest jednym z filarów naszej strategii środowiskowej w najbliższej dekadzie. Elektrośmieci traktujemy jako alternatywne źródła cennych surowców dla produktów elektroniki użytkowej i wszelkie działania edukacyjne wspierające świadomość w tym zakresie postrzegamy jako część misji naszej firmy – mówi Jacek Łęgiewicz, dyrektor ds. korporacyjnych firmy Samsung, partnera strategicznego Centrum ElektroEkologii.
Dzięki takim inicjatywom, jak te podejmowane przez Centrum ElektroEkologii, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że każdy z nas ma realny wpływ na zmniejszenie ilości elektroodpadów. Wspólne działania edukacyjne mogą pomóc w osiągnięciu ambitnych celów, takich jak zwiększenie globalnego poziomu recyklingu do 60 proc. do 2030 r. – co pozwoliłoby nie tylko ograniczyć szkody dla środowiska, ale także wygenerować korzyści finansowe przekraczające 38 miliardów dolarów.
Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest Samsung, partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog. Centrum znajduje się przy ul. Chmielnej w Warszawie.
© 2025 InfoMarket