Fot. Miele
Oświetlenie stosowane w winiarkach służy nie tylko do rozświetlenia wnętrza komory, przez co ułatwia znalezienie pożądanej butelki, ale również efektownie oświetla przechowywaną kolekcję trunków, gdy przeszklone drzwi winiarki są zamknięte. Co ważne, nadmiar światła i ciepła przyspiesza dojrzewanie wina i może negatywnie wpływać na jego smak i zapach. Dzieje się tak dlatego, że podczas tego procesu wytwarzane są związki siarki. Producenci coraz częściej stosują oświetlenie LED, które nie tylko minimalizuje koszty eksploatacji, ale dodatkowo jest bezpieczne dla samego wina. To dlatego, że świecące diody generują znacznie mniej ciepła niż żarówki czy świetlówki. Dodatkowo oświetlenie LED może przybierać różne kształty i kolory. Zabudowana w salonie winiarka wyposażona w finezyjne oświetlenie staje się dodatkowym źródłem światła, a także niebanalnym elementem wystroju wnętrza.
Co więcej, oświetlane może być wnętrze, ale również dodatkowe elementy, jak drzwi, listwy czy stylizowane detale.
CONCEPT VTE3012; GAGGENAU RW404261
Chłodziarki do wina, tak samo jak lodówki, wyposażone są w półki, na których układane są butelki. Półki mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, jednakże najbardziej praktyczne i optymalne do leżakowania wina są półki wykonane z drewna. Najbardziej ekskluzywne modele mają półki wykonane z egzotycznych gatunków drewna, które nie tylko efektownie się prezentują i eksponują kolekcję, ale dodatkowo absorbują wilgoć i szkodliwe dla wina wibracje. W wielu modelach winiarek stosuje się półki uchylne, które można regulować, aby dopasować przestrzeń do wielkości butelek. Niektóre konstrukcje pozwalają na przechowywanie butelek w pozycji pionowej, co przydaje się gdy butelka była już wcześniej otwarta.
Fot. Gaggenau
Automatyczne ekspresy do kawy do zabudowy obsługiwane są przy pomocy nowoczesnego panelu sterowania. W zależności od producenta i modelu urządzenia panel może być elektroniczny lub dotykowy. Nierzadko jest też uzupełniony czytelnym wyświetlaczem, na którym odczytamy wszystkie niezbędne parametry ekspresu, zostaniemy poinformowani o konieczności dolania wody, uzupełnienia ziaren kawy lub okresowym czyszczeniu sprzętu. Kawę przygotujemy, dotykając określonego przycisku lub ikony na panelu sterowania. Ekspresy do zabudowy oferują szerokie spektrum specjałów kawowych – od „krótkiego” espresso, przez czarną kawę „dłuższą”, aż po taką z dodatkiem mleka i pianki mlecznej. Producenci nie zapominają także o funkcjach dodatkowych, np. wyborze gorącej wody, ciepłego mleka, przygotowaniu czekolady.
SIEMENS CT636LES6; BOSCH CTL7181B0
Winiarki, w zależności od producenta, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedne ułatwiają codzienne użytkowanie, inne sprawiają, że sprzęt staje się elementem wystroju wnętrza. Do pierwszych zaliczymy elektroniczne sterowanie, dzięki któremu chłodziarka do wina utrzymuje stałą temperaturę, a użytkownik zostanie poinformowany o jej najdrobniejszych zmianach. Elektroniczne sterowanie zazwyczaj połączone jest z intuicyjnym i czytelnym wyświetlaczem LCD. Duży wyświetlacz pokazuje na bieżąco informacje o wszystkich kluczowych parametrach sprzętu. Tak samo jak w przypadku kuchenki czy pralki, również winiarka może być wyposażona w zabezpieczenie przed dziećmi. Z jednej strony chodzi o to, żeby urządzenie nie zostało przypadkowo otwarte, a z drugiej – dzieci należy chronić przed szkodliwym wpływem alkoholu. Sekwencja odpowiednich przycisków zabezpieczy drzwi przed otwarciem przez osoby, które nie powinny mieć dostępu do zawartości.
Fot. Franke
Standardem w winiarkach są przeszklone drzwi, co nie oznacza, że nie możemy zastosować pełnej zabudowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości konstrukcyjnych. Przeszklone drzwi stają się swego rodzaju witryną, przez którą możemy podziwiać leżakującą kolekcję trunków. W takim przypadku ważne jest, aby szyba była wyposażona w specjalny filtr UV, który będzie chronił wino przed szkodliwym wpływem światła dziennego. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w zabezpieczenia antywibracyjne, które chronią wino przed wstrząsami.
Praktyczną funkcją jest automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi, które je domyka, gdy o tym zapomnimy lub zrobimy to nienależycie. Winiarki mogą mieć też możliwość wygodnego montażu drzwi na lewą lub prawą stronę, zależnie od miejsca usytuowania urządzenia i preferencji użytkownika. Takie rozwiązanie przydaje się chociażby podczas przemeblowania czy przeprowadzki. Dzięki temu łatwo dostosujemy kierunek otwierania drzwi do nowej aranżacji wnętrza, a nie aranżację wnętrza do tego, z której strony będziemy zmuszeni otwierać winiarkę.
Ważnymi czynnościami podczas użytkowania ekspresu do kawy do zabudowy, tak samo jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego, są okresowe czyszczenie i odkamienianie urządzenia. Poprawia ono wydajność pracy, a także przedłuża trwałość komponentów mających styczność z wodą, kawą i mlekiem. Dzięki odkamienianiu osad wapienny jest usuwany z wszelkich przewodów. Co ważne, w zależności od producenta i modelu ekspresy przystosowane są do informowania o konieczności odkamieniania. To samo dotyczy czyszczenia jednostki zaparzającej oraz przewodów mających styczność z kawą. Wiele modeli wyposażonych jest w automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania. Przy wykorzystaniu rekomendowanych przez producentów środków czyszczących i odkamieniających oraz wsparciu komunikatów widocznych na wyświetlaczu bez trudu przeprowadzimy te procesy samodzielnie. Ważne jest, żeby postępować zgodnie z instrukcją wykonywania tych czynności i przeprowadzać je systematycznie.
© 2024 InfoMarket