Soundbary z Dolby Atmos i nie tylko

Soundbary z Dolby Atmos i nie tylko

Telewizory mają słaby dźwięk, ponieważ płaski ekran utrudnia instalowanie dobrego systemu fonii. Aby poprawić jego jakość, warto skorzystać z soundbara w wersji z subwooferem lub bez niego, najlepiej z Dolby Atmos, żeby uzyskać najlepsze efekty przestrzenne – jak w kinie. (Fot. Sonos)

Dobrze wyposażony soundbar, zwłaszcza w połączeniu z subwooferem, może być doskonałym zamiennikiem nie tylko dla głośników telewizora czy monitora komputerowego, ale także dla zestawu stereo, a nawet kina domowego.

Ile głośników ma soundbar?

Typowy soundbar do telewizora ma wbudowany wzmacniacz o mocy znacznie większej niż w telewizorze oraz system głośników: wysoko-, średnio- i niskotonowych w jednej obudowie. Liczba zastosowanych głośników określa liczbę kanałów dźwiękowych, np. 2.1, 3.1, 5.1, 6.1. 7,1, a nawet i 9.1.4, które wraz z akustyką obudowy tworzą dźwięk przestrzenny i efekty specjalne.
Najmniejszy zestaw głośników 2.1 oznacza dwa głośniki frontowe kanałów lewego i prawego w jednej obudowie oraz jeden głośnik niskotonowy (subwoofer) w oddzielnej obudowie. System 5.1.2 oznacza 5 głośników frontowych w jednej obudowie, oddzielny subwoofer i 2 głośniki satelitarne umieszczone z tyłu za miejscem odsłuchowym.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-3

SONOS Arc Ultra; TECHNISAT Audiomaster SL 450

Soundbary z Dolby Atmos

Najbardziej zaawansowane modele obsługują popularny system surround – Dolby Atmos. Soundbary kompatybilne z „Atmosem” nie tylko dekodują sygnału audio, ale też wykorzystują specyficzne rozmieszczenie głośników w listwie soundbarowej, w tym skierowane ku górze, które zastępują dodatkowe głośniki instalowane na suficie.
Najmniejszy soundbar z Dolby Atmos 2.0.2 (np. Sharp HT-SB700) zawiera w jednej obudowie pełnozakresowe przetworniki głośnikowe: dwa stereo (L i P) i dwa skierowane do góry. Rozbudowany system głośnikowy Dolby Atmos 9.1.4 (np. Samsung HW-Q930C/ZN) ma w obudowie frontowej aż 7 głośników przednich i 2 emitujące dźwięk do góry, a także oddzielny subwoofer oraz 2 kolumny satelitarne z 2 głośnikami w każdej, kierującymi dźwięk zarówno do góry, jak i poziomo.
Aby zwiększyć wrażenie efektu surround, wykorzystuje się cyfrowe przetwarzanie sygnałów z różnorodnymi algorytmami, w tym nawet sztuczną inteligencję. Mogą one sprawić, że nawet sygnał audio, który w oryginale jest stereofoniczny, będzie przetworzony na wielokanałowy. W generowaniu dźwięku przestrzennego wykorzystywane są odbicia fal dźwiękowych od ścian i sufitu pomieszczenia, co sprawia, że do użytkownika dociera nie tylko dźwięk bezpośredni, generowany przez przetworniki elektroakustyczne soundbara, ale i dźwięk odbity. Rozwiązanie to dostarcza wyjątkowych wrażeń dźwiękowych i wzbogaca przestrzeń odtwarzanego sygnału audio o dodatkowy wymiar. W rezultacie otrzymujemy realistyczny, wielokanałowy dźwięk filmowy. System Dolby Atmos doskonale sprawdzi się podczas odtwarzania odgłosów np. przelatującego nad głową helikoptera czy padającego deszczu, a więc wszędzie tam, gdzie różnorodne dźwięki przemieszczają się w przestrzeni i dochodzą głównie z góry.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-5

W filmach akcji emocje przy wybuchach, trzęsieniach ziemi potęgować będzie soundbar z subwooferem. (Fot. TCL)

Inne dekodery dźwięku

W zależności od wyposażenia soundbary mogą być wyposażone w inne dekodery dźwięku, np. Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby TrueHD, DTS:X oraz rozwiązania techniczne zwiększające przestrzenność odtwarzanego dźwięku.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-7

HISENSE AX3100G; PARADIGM Soundtrack 2; TCL Q75HE

Złącza w soundbarze

Najbardziej polecanym złączem, dostępnym w każdym soundbarze, jest HDMI ARC/eARC – jedno lub dwa wejściowe i jedno wyjściowe. Należy się upewnić, że telewizor obsługuje funkcje ARC i eARC. HDMI ARC (Audio Return Channel) jest wyposażone w tzw. zwrotny kanał audio, dzięki któremu nie ma konieczności stosowania dodatkowego połączenia kablowego do przesyłania dźwięku z telewizora do soundbara. Funkcja eARC (Enhanced Audio Return Channel), uwzględniona w najnowszej specyfikacji HDMI 2.1, umożliwia przesyłanie oryginalnego sygnału audio w niekompresowanych formatach Dolby Atmos i DTS:X.
Soundbar może wykorzystywać funkcję HDMI CEC (Consumer Electronic Control), która umożliwia obsługę dwóch urządzeń połączonych kablem HDMI (w tym wypadku soundbara i odbiornika telewizyjnego) za pomocą jednego pilota.
W wypadku starszych urządzeń audio, np. odtwarzacza CD, można skorzystać ze złącza optycznego (Toslink) lub koaksjalnego, które obsługują sygnał wielokanałowy Dolby Digital+, Dolby Digital lub DTS. Soundbary mogą być także wyposażone w wejścia analogowe jack Aux i cinch L, P.
Mniej popularne jest złącze USB, które pozwala na odtwarzanie plików audio z pendriveʼa. Zaawansowane modele mogą mieć nawet gramofonowe wejście audio, a także wyjście Pre out na zewnętrzny subwoofer aktywny.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-9

W pełni dookólny dźwięk uzyskamy w konfiguracji z głośnikami skierowanymi do góry i satelitarnymi. (Fot. LG)

Połączenia bezprzewodowe Bluetooth i Wi-Fi

Soundbara można używać jako głośnika Bluetooth. Po sparowaniu smartfona czy tabletu z soundbarem możemy odtwarzać muzykę z mobilnych aplikacji przy wyłączonym telewizorze.
Do soundbara można dołączyć bezprzewodowo subwoofer i głośniki satelitarne, wykorzystując częstotliwości sieci Wi-Fi, co daje większą swobodę rozmieszczenia kolumn w pokoju. Jedynie trzeba dołączyć kabel zasilający każdej kolumny do gniazd zasilania sieciowego 230 V.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-11

LG S95TR; POLK AUDIO Magnifi Mini AX/SR2

Odtwarzanie muzyki na soundbarze

Soundbar można dodatkowo wykorzystać także do stworzenia domowego systemu audio, korzystając z odtwarzacza Blu-ray lub CD czy dekodera DVB-S2. Wyświetlacz na obudowie (w lepszych modelach) ułatwi obsługę przy wyborze źródła sygnału. Aby uzyskać lepszą jakość dźwięku, można użyć prostego equalizera, wybierając odpowiedni tryb dźwięku, np. Standard, Głos, Muzyka, Film, Gra, Sport, kontrolę niskich i wysokich tonów oraz głośności dźwięku przestrzennego. Muzyka z popularnych aplikacji Google Home, Spotify Connect i wielu innych zainstalowanych na smartfonie umili domową imprezę. Muzyka z pendriveʼa USB to najwygodniejszy sposób odtwarzania kolekcji plików muzycznych. Warto sprawdzić, jakie pliki są odtwarzane przez soundbar, najczęściej są to mp3.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-3-2

SHARP HT-SB110

Soundbar do monitora

Coraz częściej większe monitory komputerowe są wykorzystywane do grania i oglądania filmów. Mimo że siedzimy blisko ekranu, soundbar może wzmocnić efekty specjalne, jak wybuchy w grach, i wrażenie przestrzeni. Większa moc i dynamika dźwięku zwiększają emocje. Podstawowe modele to listwy 2.0 z dwoma głośnikami dopasowane długością do monitora tak, żeby zmieściły się pod ekranem. W systemie 2.1 głośniki niskotonowe są wbudowane, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jest mało miejsca na zainstalowanie zewnętrznego subwoofera. Najlepsze modele mają aplikację do sterowania funkcjami i uzyskania efektów specjalnych charakterystycznych dla gier akcji.

Soundbary-z-Dolby-Atmos-i-nie-tylko-15

SAMSUNG HW-Q930D

Subwoofer – duża moc niskich tonów

Listwa głośnikowa frontowa współpracuje z subwooferem aktywnym (z wbudowanym wzmacniaczem). Przyda się on zwłaszcza w pomieszczeniach o większej kubaturze, w których poziom niskich tonów odtwarzanych wyłącznie przez listwę soundbarową mógłby być niewystarczający. Subwoofer współpracujący z soundbarem może być przewodowy lub bezprzewodowy (Wi-Fi). Bezprzewodowe konstrukcje subwooferów zapewniają większy komfort użytkowania i wygodę przy ustawianiu w pomieszczeniu. Użytkownik nie jest wówczas ograniczony długością zastosowanego okablowania.
Dobierając subwoofer, należy zwrócić uwagę na jego moc wyjściową oraz średnicę membrany głośnika – im większa, tym lepiej. Ważna jest też dolna częstotliwość, jaką subwoofer jest w stanie odtworzyć. Subwoofery mają najczęściej obudowę typu bass-reflex lub zamkniętą.

Sharp HT-SB700 – kompaktowy soundbar Dolby Atmos 2.0.2

Sharp HT-SB700 – kompaktowy soundbar Dolby Atmos 2.0.2

Amatorzy mocniejszego uderzenia i dźwięku przestrzennego mogą skorzystać z kompaktowego soundbara Sharp HT-SB700, który filmy i gry wzbogaci o efekty charakterystyczne dla standardu Dolby Atmos. Obudowa ma kompaktowe rozmiary (szer. 52 × wys. 7,2 × gł. 11 cm) i jest pod względem wielkości dopasowana do telewizorów 55-calowych. Zainstalowany system głośników 2.0.2 zawiera pełnozakresowe przetworniki: dwa stereo i dwa skierowane do góry do efektów specjalnych generowanych przez Dolby Atmos. Na przedniej ściance obudowy widoczne są białe LED informujące o trybie pracy i ustawionej głośności. Do obsługi soundbara można wykorzystać przyciski mechaniczne, ale wygodniejszy jest pilot. Wybierzemy nim źródło muzyki (złącza HDMI, optyczne oraz bezprzewodowe – Bluetooth 5.3). Zaletą pilota są wydzielone przyciski do wyboru trybów korektora dźwięku: niskie i wysokie tony, muzyka, film, dialogi, noc. Połączenie HDMI eARC/CEC umożliwia sterowanie oundbarem za pomocą pilota TV. Włączenie soundbara automatycznie wyłącza głośniki telewizora. To najlepszy test, czy usłyszymy różnicę w jakości dźwięku. Funkcja Dolby Audio Processing przetwarza sygnał wejściowy audio głośników soundbara systemu 2.0.2, a Dolby Virtualiser 3D tworzy wirtualny dźwięk przestrzenny. Używając funkcji Dynamic Range Control (DRC), normalizujemy głośność, dzięki czemu cichsze dźwięki stają się głośniejsze, a głośniejsze cichsze. Dodatkowym walorem soundbara jest jego moc – 140 W (wartość szczytowa), dzięki której nagłośni także pokój na imprezie domowej przy odtwarzaniu muzyki ze smartfona. Można go użyć też do odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych – smartfona czy tabletu z wykorzystaniem łącza Bluetooth. Stanowić może wtedy bardzo dobre tło do zabawy, a graczom komputerowym wzmocni emocje wizualne.

2025-01-14
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket