Telewizory mini-LED i QLED – jaki kupić?

Telewizory mini-LED i QLED – jaki kupić?

Telewizory mini-LED i QLED charakteryzują się najlepszą jakością obrazu w kategorii LCD LED. W sklepach są jeszcze telewizory z 2024 rocznika. Oferta jest bardzo duża od 43 cali, a nawet do 98 cali. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. (Fot. Toshiba)

Kupujemy telewizor mini-LED lub QLED

Zanim nowości z CES 2025 pojawią się w sklepach, na początku roku możemy skorzystać z wyprzedaży modeli z roku 2024. Opisujemy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizorów mini-LED i QLED.
Najwięksi producenci popularyzują telewizory LCD mini-LED. Przodują w nich chińskie marki TCL i Hisense oraz koreański Samsung, a mają je także w ofercie firmy: LG, Philips, Sony. Pojedyncze modele oferują Panasonic, TechniSat, Xiaomi. Aby wyróżnić się na rynku, producenci stosują różne nazwy tej kategorii telewizorów: Hisense – ULED, LG – QNED Mini LED, Samsung – Neo QLED, TCL – Mini LED, TechniSat – TechniVista.
Znacznie większa jest oferta telewizorów QLED, które są atrakcyjniejsze cenowo i oferowane, oprócz wymienionych wyżej firm, przez takie marki jak JVC, Sharp, Toshiba, Metz, Gogen, Hyundai.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-3

TCL 75C835; HISENSE 65U7NQ

Czym się różni QLED od mini-LED?

Popularna świecąca dioda LED w wersji mini-LED, stale udoskonalana, stała się najlepszym źródłem światła w wyświetlaczach LCD, a wraz z innowacyjnymi kropkami kwantowymi QLED (Quantum Dot LED ) zapewnia najlepszą jakość obrazu, w tym odtwarzanie kolorów.
W porównaniu do konwencjonalnego strefowego podświetlenia FALD (Full Array Local Dimming) w telewizorach 4K LCD QLED, warstwa podświetlenia mini-LED zawiera, zamiast dotychczasowych kilkudziesięciu LED (w zwykłych telewizorach LED LCD), kilkanaście tysięcy mini-LED, znacznie mniejszych od zwykłej diody LED. Podzielenie ich na wiele stref umożliwia lokalne dynamiczne sterowanie nimi, częściowe lub całkowite ich wygaszanie, co zapewnia najlepszy kontrast dynamiczny i jednorodność podświetlenia. W rezultacie w ciemnych i jasnych strefach obrazu uzyskuje się najgłębszą czerń i najwięcej odcieni szarości i bieli, co powoduje zwiększenie szczegółowości obrazu w tych obszarach. Specjalna technika kalibracji wiązki światła eliminuje efekt poświaty wokół jasnych punktów obrazu.
Producenci paneli mini-LED rzadko podają liczbę stref i liczbę mini-LED w podświetleniu. To oznacza, że dla tej samej przekątnej ekranu ich liczba może być inna. Obraz będzie się wtedy różnił kontrastem i jasnością oraz szczegółowością. Jedynie testy pokazują, który obraz jest jaśniejszy i bardziej kontrastowy.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-5

SAMSUNG QE85QN900BT; LG-65QNED91T6A

QLED kropki kwantowe – najlepsze kolory

W większości telewizorów QLED wykorzystywana w wyświetlaczu LCD dodatkowa warstwa QLED w postaci folii zawiera mieszaninę kropek kwantowych (nanokryształów) emitujących zielone i czerwone światło w momencie oświetlenia ich światłem niebieskim LED. Utworzone w ten sposób barwy mają znacznie większy zakres kolorów, wzbogacony o lepsze odtwarzanie czerwieni i zieleni.
Najnowszym rozwiązaniem są wyświetlacze QD-mini-LED z nanokryształami kropek kwantowych QD umieszczonych bezpośrednio w mini-LED elektroluminescencyjnej. Takie rozwiązanie stosuje się w najnowszej generacji telewizorów mini-LED. Znacznie większe natężenie światła i liczba mini-LED powoduje, że obraz, jego kontrast i jasność są znaczne większe, poprawia się także szczegółowość w jasnych i ciemnych scenach filmów HDR.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-7

Kropki kwantowe (QLED) zapewniają najszerszy zakres reprodukcji barw kolorów w telewizorach LCD LED o rozdzielczości Full HD i 4K Ultra HD. (Fot. Sharp)

Matryce LCD w mini-LED i QLED

W obu rodzajach telewizorów stosuje się te same matryce LCD. Nie zagłębiając się w budowę matryc LCD, można powiedzieć, że różnią się one budową cząsteczek ciekłokrystalicznych oraz ułożeniem, co wpływa na ich parametry optyczne, a w konsekwencji na jakość obrazu. W telewizorach mini-LED LCD i LCD najczęściej są stosowane matryce VA i IPS (LG).
Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, charakteryzują się dobrą ostrością obrazów w ruchu, ale jakość obrazu pogarsza się, jeśli nie siedzimy na wprost. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie – w mocno zaciemnionym pokoju, siedząc na wprost ekranu.
Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia jasności i barw mają matryce IPS. W praktyce oznacza to, że warto kupować telewizor z takim wyświetlaczem, jeżeli oglądamy transmisje sportowe ze znajomymi, w pokoju bez przygaszonego światła.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-9

SHARP 55GP7765E; TOSHIBA 43QA2363DG

Matryca 100/120 Hz i upłynniacze ruchu

Telewizory premium do odtwarzania scen z dużą dynamiką ruchu, a więc sportu, filmów akcji, gier, powinny mieć częstotliwość odświeżania obrazu 100/120 Hz zamiast 50/60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości kontury poruszających się obiektów pozbawione są smużenia, a ruch zachowuje płynność. W większości telewizorów mini-LED i QLED częstotliwość odświeżania matrycy wynosi 100/120 Hz, co powoduje, że płynniej odtwarzają ruch na ekranie. Telewizory 100/120 Hz oferują marki: Hisense, LG, Panasonic, Philips, TCL, Sony, Samsung.
Gracze powinni szukać telewizorów umożliwiających odtwarzanie gier z częstotliwością odświeżania obrazu 144 Hz (4K Ultra HD) i 240 Hz (Full HD), co przekłada się na bardziej płynne wrażenia wizualne. Takie telewizory mini-LED 144 Hz znajdziemy w ofercie marek: Hisense, LG, Philips, TCL, Samsung.

Upłynniacz ruchu – stosować czy nie?

Do eliminowania zjawiska smużenia (nieostrych konturów w dynamicznych scenach) można skorzystać z funkcji upłynniacza ruchu. Jej stosowanie może powodować, że ruch obiektu jest za płynny i wydaje się zbyt naturalny, co sprawia, że mamy do czynienia z tzw. efektem teatru telewizji (oderwanie postaci od tła). Aby go zminimalizować, należy dostosować poziom aktywności systemu, wybierając go z kilku poziomów poprawy płynności ruchu.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-13

W telewizorach mini-LED w podświetleniu jest więcej coraz mniejszych i wydajniejszych mini-LED, co przekłada się na jaśniejszy, bardziej kontrastowy i szczegółowy obraz. (Fot. TCL)

Sztuczna inteligencja w przetwarzaniu obrazu

Telewizory z górnej półki QLED i mini-LED mają rozbudowane możliwości przetwarzania obrazu i dźwięku dzięki stosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji przy wykorzystaniu procesorów najnowszej generacji. Algorytmy AI rozpoznają na obrazie twarze, żeby zapewnić naturalny odcień skóry. Rozróżniane są też pierwszy plan i tło, a każdy obiekt przetwarzany jest niezależnie, co pozwala stworzyć wrażenie obrazu przestrzennego. Rozpoznawany jest także gatunek prezentowanej treści (sport, film, gra), uwzględnia się też natężenie światła w pokoju (wbudowany czujnik światła). Praktycznie nie trzeba regulować odbiornika, co jest wygodą dla widza. Podobnie procesor AI analizuje bazę danych dźwiękowych i identyfikuje głosy, efekty akustyczne i częstotliwości, żeby zoptymalizować dźwięk pod kątem określonego gatunku fonii: film, sport, gra, muzyka. Funkcja Auto Volume Leveling utrzymuje taki sam poziom natężenia głosu w różnych typach treści.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-15

TCL 55C745; SHARP-43GR8765E

Filmy z HDR – maksymalna szczegółowość obrazu

Bardzo dobra jakość telewizorów mini-LED i QLED pozwala znacznie uwypuklić szczegóły w filmach realizowanych z dużą dynamiką zmian w obrazie – HDR. Przy realizacji filmów kinowych wykorzystywane są standardy HDR: HDR10/10+ i Dolby Vision, natomiast w transmisjach telewizyjnych – HLG.
Jakość obrazu HDR zależy od klasy telewizora. Im większa jasność, tym dynamiczne zmiany jasności będą tworzyć obraz bardziej realistyczny i szczegółowy. W systemie HDR zakres luminancji jest zróżnicowany. Im większy, tym jakość efektów jest bardziej widoczna. Najtańsze telewizory bez funkcji HDR mają luminancję obrazu 250 – 350 nt. Zauważalne efekty HDR są widoczne w wypadku zakresu wartości 350 – 500 nt. Telewizory mini-LED są w stanie zapewnić największą jasność HDR – ponad 1000 nt, co przekłada się na najlepsze wrażenia. W dynamicznych scenach rozświetlających punktowo obraz, np. wybuchach, źródłach światła, zobaczymy świetlne efekty.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-17

SHARP 75FQ8EG; TCL 75C655PRO

HDR Dolby Vision i Dolby Vision IQ

Większość produkcji kinowych jest realizowana w formatach HDR Dolby Vision. Każda klatka obrazu HDR Dolby Vision ma dokładnie określoną jasność i pakiet dynamicznych metadanych. W wersji Dolby Vision IQ zastosowano „inteligentną” optymalizację obrazu HDR w oparciu o czujnik w telewizorze określający natężenie światła w pokoju.
Warto też zwrócić uwagę na inne funkcje dla kinomanów. Funkcja Filmmaker mode wyłącza upłynniacze obrazu, wygładzanie obrazu w ruchu, interpolację obrazu, redukcję szumów i ostrzenie obrazu oraz zachowuje częstotliwość zmiany klatek (np. 24 kl./s). Dzięki temu filmy są odtwarzane tak, jak zrealizował je reżyser w wersji kinowej.
Zwolennicy filmów oglądanych w kinach IMAX mogą poszukać telewizora z certyfikatem IMAX Enhanced. Model taki musi spełniać wymogi kalibracyjne, rozdzielczości obrazu, przestrzeni kolorów, jasności i skali obrazu (formaty 1,44:1 i 1,9:1), a także dekodować dźwięk DTS:X.

Funkcje dla graczy

Dużą wygodą w telewizorach mini-LED i QLED jest funkcja automatycznego przełączania się w tryb gry (dołączonej do wejścia HDMI w wersji 2.0 i 2.1). W trybie „gra” jest zapewniony najkrótszy czas input lag.
VRR (Variable Refresh Rate) jest techniką zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która pozwala na optymalne synchronizowanie obrazu z konsoli z wyświetlaczem telewizora, aby uniknąć opóźnień, drgań oraz zakłóceń obrazu w trakcie gry. HDMI 2.1 oferuje również funkcję ALLM (Auto Low Latency Mode), czyli automatyczny tryb małego opóźnienia.

Telewizory-mini-LED-i-QLED-jaki-kupic-21

HISENSE 32A5NQ; JVC LT-40VQF54PA

System operacyjny – wygoda obsługi

W codziennym użytkowaniu telewizora mini-LED czy QLED ważny jest system operacyjny, który w zależności od producenta różni się wyglądem menu, szybkością instalowania i działania aplikacji, obsługą głosową i wieloma funkcjami przydatnymi w obsłudze telewizora. Najbardziej znane to:
  • Google TV, zastępujący Android TV – korzystają z niego marki JVC, Panasonic, Philip, Sharp, Sony, TCL, Xiaomi, Toshiba. Wizualna zmiana głównego ekranu w porównaniu z Android TV ułatwia wyszukiwanie filmów i rekomendacji. Wystarczy zapytać o tytuł filmu asystenta, który przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie;
  • VIDAA – używany np. w telewizorach Hisense, JVC, Toshiba, jest bardzo szybki w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji;
  • WebOS LG – stale aktualizowany, z możliwością np. korzystania z profili osobistych przy wyborze filmów z serwisów streamingowych;
  • Tizen w telewizorach Samsunga – wyróżnia się szybkością działania i liczbą aplikacji.
Podsumowując, wybór telewizora mini-LED lub QLED nie jest łatwy. Po wstępnej analizie parametrów i funkcji najlepiej porównać obrazy filmów w wersji HDR Dolby Vision na obu rodzajach telewizorów, wstępnie w sklepie, a najlepiej w warunkach domowych ze względu na różnicę oświetlenia, lub skorzystać z profesjonalnych testów dostępnych na stronach internetowych.

Telewizor mini-LED TechniVista 55 UHD CL, 120 Hz

W telewizorze zastosowano panel IPS z szerokimi kątami bez pogorszenia jakości obrazu siedząc z boku ekranu. Dzięki sterowaniu 256 strefami mini-LED lokalnego podświetlenia zwiększa się szczegółowość obrazu w jasnych i ciemnych strefach obrazu. Jego jasność wynosi 500 nt, a kontrast 3000:1. Warstwa kropek kwantowych zwiększa zakres odcieni barw np. zieleni i czerwieni. Odtwarzanie obrazu z częstotliwością 120 Hz i funkcja MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) gwarantuje płynność ruchu w dynamicznym scenach. Odtwarzane są filmy kodowane w standardzie HDR 10 i HLG.
Na uwagę zasługuje też system Deluxe Sound Quattro+ o mocy 2 x 10 W RMS. Zintegrowany soundbar z czterema głośnikami stereo: z dwoma wysokotonowymi i dwoma średnio-niskotonowymi skierowanymi do przodu, poszerza scenę akustyczną i wzmacnia efekty specjalne w filmach akcji.
Intuicyjny i szybki w działaniu system operacyjny VIDAA 6. ułatwia obsługę telewizora i dostęp do aplikacji VOD np.: Prime Video, Netflix czy YouTube i wiele innych. Odbiór tradycyjnej telewizji zapewnia potrójny tuner DVB-T2/C/S2 (HEVC H.265). Do dołączenia urządzeń zewnętrznych służą: 3 × HDMI 2.0, 2 × USB, Optyczne audio, we AV i słuchawkowe. Pilot Bluetoth zwiększa zasięg działania. Łącze Wi-Fi lub przewodowy Ethernet 1000 Mbit/s (RJ-45) umożliwiają dołączenie do Internetu. Obrotowa szklana podstawa telewizora zwiększa możliwości jego ustawiania.

Telewizor mini-LED TechniVista 55 UHD CL, 120 Hz

Telewizory TOSHIBA serii QG5E – QLED z Google TV, Dolby Vision oraz Dolby Atmos

Toshiba oferuje telewizory Ultra HD smart TV QLED serii QG5E z systemem Google TV i ekranami o przekątnych: 43, 50, 55, 65 i 70 cali. Wyświetlacz DLED (Direct Back Light) z warstwą QLED z kropkami kwantowymi QD (Quantum Dot) i poszerzonym zakresem kolorów zapewnia bardziej realistyczne kolory i głębszą czerń, a HDR Dolby Vision i HDR10 szczegóły w jasnych i ciemnych scenach filmów. Nad jakością obrazu czuwa technologia TRU Picture Engine – optymalizuje obraz dzięki trzem funkcjom. Pierwsza TRU Resolution skaluje obrazy SD i HD do 4K. Z kolei funkcja TRU Flow kontroluje płynność obrazu w dynamicznych scenach przez dołożenie dodatkowej klatki między już istniejące. Ostatnia funkcja TRU Micro Dimming służy zwiększeniu kontrast obrazu, aby zapewnić maksymalny poziom realizmu.
Zintegrowany system dźwiękowy Onkyo zawiera dwa głośniki stereo i subwoofer 12 W, różniące się mocą w zależności od przekątnej telewizora: 43 cali (bez subwoofera), 50 i 55 cali – 2 × 10 W oraz 65 i 70 cali – 2 × 12 W. Telewizory wyposażono w dekodery dźwięku przestrzennego Dolby Atmos oraz DTS:X i DTS Virtual:X. Słuchawki bezprzewodowe można dołączyć wykorzystując łącze Bluetooth.
Najnowsza wersję systemu Google TV to duża wygoda dla użytkownika w wyszukiwaniu informacji. Interfejs jest tu bardzo intuicyjny w obsłudze, a sam system działa w oparciu o rekomendacje na podstawie zainteresowań użytkownika i historii oglądania. Zainstalowane są fabrycznie aplikacje: Netflix 4K, YouTube 4K, Prime Video, Disney+. Funkcja Asystenta Google (pilot z mikrofonem) umożliwia głosową obsługę telewizora i wyszukiwanie treści w Internecie.  
Do telewizora podłączymy bez problemów konsolę 4K, do wyboru mamy 3 złącza HDMI 2.1 z funkcją ALLM (Auto Low Latency Mode), która automatycznie przełącza telewizor w tryb gry z najkrótszym czasem opóźnienia. Potrójny tuner DVB-T2 (HEVC H.265)/DVB-C/DVB-S2 umożliwia oglądanie programów telewizyjnych na żywo po dołączeniu stosownej anteny, a funkcja PVR Ready – ich nagrywanie na nośnik USB.

Telewizory TOSHIBA serii QG5E  – QLED z Google TV, Dolby Vision oraz Dolby Atmos
2025-01-21
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket