Czyszczenie i konserwacja sprzętu AGD

Czyszczenie i konserwacja

Sprzęty AGD, niezależnie od ostatecznego przeznaczenia, wymagają czyszczenia, pielęgnacji, a także konserwacji. Najważniejszą kwestią jest systematyczność, a zaraz po tym – dostosowanie detergentów do rodzaju sprzętu, czyszczonej powierzchni, a także podzespołów, które wymagają odrębnej pielęgnacji.

Niezależnie od tego, czy dotyczy to lodówki, pralki, zmywarki, piekarnika, płyty, okapu, mikrofalówki czy zlewozmywaka – każde z tych urządzeń wymaga okresowej i prawidłowej pielęgnacji. Ważne, aby w ykorzystywać do tego skuteczne i bezpieczne detergenty.

Dlaczego czyszczenie i pielęgnacja są tak ważne?

Nowoczesna chemia i środki do pielęgnacji, a przede wszystkim odpowiednie środki czystości, zwłaszcza takie, które są przeznaczone d o o kreślonych typów sprzętów oraz materiałów, z jakich zostały wykonane, sprawiają, że możemy znacznie przedłużyć nie tylko estetyczny sprzętów AGD wygląd, ale przede wszystkim ich prawidłowe działanie.

Czyszczenie sprzętów kuchennych jest jednym z ważniejszych punktów dotyczących ich prawidłowego użytkowania. Czysty i higieniczny sprzęt to bezpieczeństwo użytkowania, ale również prawidłowe i sprawne działanie na długie lata.

Sprzęty i detergenty od tego samego producenta

Wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego niejednokrotnie oferuje także przeznaczone do nich środki do czyszczenia i konserwacji. Rekomendacja ich stosowania znajduje się w instrukcji obsługi i użytkowania danego urządzenia. Stosowanie oryginalnych środków do konserwacji, takich jak odkamieniacze, filtry, nierzadko są podstawą do uznania gwarancji producenta. Oznacza to, że stosowanie zamienników, które w jakikolwiek sposób mogły przyczynić się do awarii sprzętu, może być równoznaczne z tak zwanym uszkodzeniem mechanicznym wynikającym z nieodpowiedniego użytkowania, a zatem ze stosowania, środków chemicznych nieodpowiednich dla danego typu powierzchni.

Czyszczenie-i-konserwacja-sprzetu-AGD-5

Franke oferuje profesjonalne środki i akcesoria przeznaczone do czyszczenia wszystkich powierzchni zlewozmywaków i baterii kuchennych, a także płyt grzewczych i okapów oraz delikatne ściereczki niepozostawiające kłaczków, ani smug na czyszczonych sprzętach.

Czyste i higieniczne lodówki i zamrażarki

Wnętrze lodówki powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Przed czyszczeniem warto zadbać o bezpieczeństwo. Użytkownik powinien bezwzględnie wyłączyć urządzenie z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty należy włożyć do miski lub przechować w zimnym miejscu. Można również położyć na nich wkłady chłodzące, które przez kilka godzin utrzymają temperaturę.

Czym czyścić lodówkę?

Do mycia lodówki najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu na bazie mydła. Można stosować płyn do mycia naczyń, jednak nie zaleca się stosowania środków czyszczących, które zawierają drobiny piasku, ani substancji na bazie rozpuszczalników, chloru czy kwasów. Mleczka w koncentracie nie są również zalecanymi środkami, ponieważ mogą zniszczyć delikatną strukturę wnętrza lodówki. Przede wszystkim warto stosować specjalistyczne środki do mycia lodówek, sprzedawane w autoryzowanych serwisach producentów. W ich składzie oprócz sprawdzonych substancji powierzchniowoczynnych są także takie, które absorbują nieprzyjemne zapachy lub minimalizują powstawanie odcisków palców.

Czyszczenie-i-konserwacja-sprzetu-AGD-9

Bosch, Siemens i Gaggenau rekomenduje zestaw specjalnych akcesoriów do czyszczenia i pielęgnacji płyt ceramicznych, które wyglądają niezwykle efektowe, zwłaszcza wtedy, gdy są starannie i systematycznie czyszczone. (Fot. Bosch)

Pralka również wymaga czyszczenia

Producenci środków do czyszczenia proponują środki odświeżające i odkamieniające wnętrze pralki. Zwykle włącza się dla nich krótki program prania, a środek bądź odkamieniacz rozpuszcza się, by oczyścił bęben i wnętrze. Radzimy, żeby po każdorazowym czyszczeniu, a także praniu nie zamykać od razu drzwi wsadowych (to pozwoli lepiej wysuszyć bęben). Okresowo należy tak że dobrze przepłukać wąż spustowy i obejrzeć sam odpływ. Bardzo często nieprzyjemny zapach pojawia się właśnie w rurze odpływowej pralki lub kanalizacyjnej. Gniją tam resztki nieodprowadzonych z wodą zanieczyszczeń. Dla świeżości wnętrza można kupić także środek, zazwyczaj w formie tabletki, do neutralizowania przykrego zapachu. Innowacją w tej kwestii jest wprowadzenie na rynek saszetek pochłaniających wilgoć i nieprzyjemne zapachy z wnętrza urządzenia.

Czysta zmywarka to czyste naczynia

Regularne czyszczenie i konserwacja zmywarki mają ogromny wpływ na trwałość i bezawaryjność urządzenia. Usprawnia to przepływ wody w obiegu zmywarki i wpływa znacznie na zachowanie higieny komory zmywania, jak i samych naczyń. Należy więc zadbać o stałe czyszczenie i odtłuszczanie filtrów głównych, przewodów wewnętrznych, uszczelek, a na końcu panelu sterowania i samego frontu urządzenia. Do zakresu konserwacji zaliczyć należy dosypywanie soli do zmiękczania wody i nabłyszcza. Oczywiście, można teoretycznie zmywać bez nich, ale rezultat będzie mizerny, a dodatkowo narażamy zmywarkę na niepotrzebne usterki. W niektórych modelach zmywarek dostępne są specjalne programy automatycznego czyszczenia wnętrza urządzenia, które znacznie ułatwiają konserwację sprzętu i zapewniają mu długotrwałe i bezawaryjne działanie.

2024-10-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket