Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-20

Lodówki multidoor, jak wskazuje sama nazwa, to urządzenia chłodnicze wyposażone w wiele drzwi. Mogą być co najmniej trzydrzwiowe, a największe obecnie na rynku są modele pięciodrzwiowe. (Fot. Amica)

Świeża woda zawsze pod ręką

Częstym dodatkiem w lodówkach wielkogabarytowych, ze względu na dużą przestrzeń, jest wbudowany dozownik wody. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo przestrzeni i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dystrybutor może wykorzystywać specjalny zbiornik, który jest uzupełniany ręcznie. Innym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. Wymaga to jednak od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest, oczywiście, wygodniejsze. Dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody. Wbudowana w dystrybutor dodatkowa kostkarka lodu będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-23

BOSCH KAD93ABEP; SAM COOK PSC-WG-1010/B

Jonizacja dla dłuższej świeżości

Wśród dostępnych na rynku chłodziarkozamrażarek wielogabarytowych znajdziemy urządzenia wykorzystujące proces jonizacji. Polega on na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-25

Fot. Samsung

Szybkie mrożenie i dłuższe przechowywanie

Duża pojemność zamrażarki w wielkogabarytowych lodówkach wolnostojących pozwala na przechowywanie dużej ilości mrożonej żywności. W modelach tego typu nie brakuje więc funkcji szybkiego mrożenia, która pozwala zachować higieniczność tego procesu, a jednocześnie wydłużyć czas przechowywania niektórych produktów. Umożliwia ponadto utrzymanie względnie stałej temperatury w komorze zamrażarki lub chłodziarki (zależnie od funkcji) po włożeniu do niej świeżej żywności. Wykorzystując funkcję szybkiego mrożenia żywności, możemy zachować więcej wartości odżywczych, witamin oraz smaku. Świeże produkty im wolniej są zamrażane, tym więcej płynu wydostaje się z każdej komórki do przestrzeni międzykomórkowej i przy rozmrażaniu tylko część utraconego wcześniej płynu może powrócić do komórek. Jeśli produkt spożywczy został zamrożony szybko, płyny komórkowe mają mniej czasu na wydostanie się z komórek do przestrzeni międzykomórkowej i przy rozmrażaniu utrata soków jest bardzo niewielka.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-27

Fot. Concept

Górne i dolne oświetlenie wnętrza

Oświetlenie komory chłodzenia w wielkogabarytowych sprzętach chłodniczych jest już standardem, o który nikt nie pyta. Z tą różnicą, że w większości źródła światła są energooszczędne i rozmieszczone tak, żeby dostęp do produktów był najbardziej komfortowy. Dodatkowo wiele modeli wyposażonych jest w praktyczne oświetlenie komory zamrażalnika, co jest raczej rzadko spotykane w innych typach lodówek. Zastosowane oświetlenie w tych nowoczesnych urządzeniach wpływa również na zużycie energii przez lodówkę. Najczęściej jako źródło światła stosowane są diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary diod dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-29

SAMSUNG RF65DG9H0EB1EO; MPM MPM-434-SBF-04

Mobilna obsługa lodówki

Dziś mało kto potrafi wyobrazić sobie życie bez smartfonów. Dzięki nim mamy dostęp do rozrywki i pracy z prawie każdego miejsca na świecie. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do sterowania urządzeniami w domu? Obsługa za pomocą smartfona jest przydatna zwłaszcza dla osób, które żyją w ciągłym biegu lub dla których standardowa regulacja urządzenia byłaby zbyt uciążliwa. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła komendy, a odpowiednie urządzenia je odbierają. W wypadku chłodziarkozamrażarek wielkogabarytowych podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie ustawień do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z jego działaniem.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-31

Lodówki wielkogabarytowe, ze względu na typ i rodzaj, mogą się różnić umiejscowieniem zamrażalnika.  (Fot. Sharp)

Darmowe aplikacje mobilne

Specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na urządzenia z systemami Android oraz iOS, a także na komputery, np. z poziomu przeglądarki internetowej. Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest zwykle łączność Wi-Fi. Niektóre chłodziarkozamrażarki mają w wyposażeniu kamery. Są one wykorzystywane do wykonywania zdjęć wnętrza komory chłodzenia. Na smartfonie lub tablecie możemy wówczas sprawdzić, co się w niej znajduje. Rozwiązanie to przydaje się m.in. na zakupach. Dzięki niemu zdalnie zajrzymy do lodówki, żeby dokupić te produkty, których nam brakuje.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-33

Fot. Concept

Zdalna diagnostyka usterek

Multimedialność lodówki to nie tylko możliwość wyświetlania treści audio-wideo z Internetu, ale także zdalna diagnostyka sprzętu. Tego typu rozwiązanie dostępne jest w tak zwanych „inteligentnych” lodówkach i będzie nosiło rozmaite nazwy w zależności od modelu i producenta. Tego typu rozwiązanie pozwala szybko przesłać informacje o stanie lodówki do autoryzowanego serwisu za pośrednictwem smartfona. Lodówka może przy tym emitować serię dźwięków, które system dekoduje i uzyskuje wszelkie niezbędne informacje, żeby zdiagnozować możliwe usterki.

Jeśli wystąpią problemy z lodówką, użytkownik powinien najpierw skontaktować się z działem obsługi klienta, a następnie aktywować funkcję „inteligentnej” diagnostyki. Aktywacja funkcji może przebiegać nieco inaczej w zależności od poszczególnych modeli ją obsługujących. Znalezienie odpowiedniego przycisku ją uruchamiającego nie powinno przysporzyć żadnych problemów.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-2-35

Fot. Amica

Do czego kamera w lodówce?

Lodówki wyposażone w kamerę pozwalają na zdalny podgląd zawartości chłodziarki z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, przy pomocy smartfonu lub tabletu z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Tego typu rozwiązania, kompatybilne z platformą Home Connect, dostępne są np. w modelach marki Siemens. Urządzenia wyposażone są w chłodziarce w dwie kamery – jedną na drzwiach, a drugą zintegrowaną z górną częścią komory chłodzenia. Połączenie urządzenia z domową siecią Wi-Fi i oprogramowaniem Home Connect oferuje szeroką gamę opcji. Wśród producentów oferujących tego typu rozwiązania należy wymienić również markę LG oraz Samsung. Systemy i funkcje, z uwagi na unikalne rozwiązania, mogą różnisz się nazewnictwem, jednak ich działanie w praktyce oraz komfort dla użytkownika pozostają na podobnym poziomie.

Czysta lodówka bez zbędnych zapachów

Wnętrze lodówki powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Przed czyszczeniem warto zadbać o bezpieczeństwo. Użytkownik powinien bezwzględnie wyłączyć urządzenie z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty należy włożyć do miski lub przechować w zimnym miejscu. Można również położyć na nich wkłady chłodzące, które przez kilka godzin utrzymają temperaturę. Do mycia lodówki najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu na bazie mydła. Można stosować płyn do mycia naczyń, jednak nie zaleca się stosowania środków czyszczących, które zawierają drobiny piasku, ani substancji na bazie rozpuszczalników, chloru czy kwasów. Mleczka w koncentracie nie są również zalecanymi środkami, ponieważ mogą zniszczyć delikatną strukturę wnętrza lodówki. Przede wszystkim warto stosować specjalistyczne środki do mycia lodówek, sprzedawane w autoryzowanych serwisach producentów. W ich składzie, oprócz sprawdzonych substancji powierzchniowoczynnych, są także takie, które absorbują nieprzyjemne zapachy lub minimalizują powstawanie odcisków palców.

2024-04-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket