EY

Niewielkie przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2025 r.

Niewielkie przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2025 r.

Według raportu EY European Economic Outlook w 2025 roku wzrost polskiego PKB ma przyspieszyć do 3,5 proc. wobec 2,9 proc. w 2024 r.

Głównymi czynnikami wzrostu są wydatki rządowe na świadczenia społeczne, wynagrodzenia w sektorze publicznym oraz inwestycje zbrojeniowe. Konsumpcja wzrosła o 3,1 proc., natomiast eksport jedynie o 1 proc. Inwestycje prywatne spadły o 5 proc., co wynika z wysokich stóp procentowych i ograniczonego dostępu do funduszy unijnych.
W 2025 r. konsumpcja będzie rosła o ok. 3 proc., a inwestycje i eksport przyspieszą dzięki funduszom z Europejskiego Funduszu Odbudowy oraz ożywieniu popytu zewnętrznego. Inflacja pozostanie na poziomie 5 proc. z powodu wzrostu akcyzy na tytoń, cen żywności i regulowanych cen energii. Oczekuje się, że inflacja wróci do celu NBP (2,5 proc.) dopiero w 2028 r. Stopy procentowe pozostaną stabilne do wyborów prezydenckich, a pierwsze obniżki przewidywane są na drugą połowę 2025 r.
W drugiej połowie 2024 r. gospodarka europejska rosła w tempie 0,1 – 0,3 proc. Oczekuje się, że w 2025 r. PKB Europy wzrośnie o 1,3 proc., a w 2026 r. o 1,8 proc. Głównymi czynnikami wzrostu będą łagodzenie polityki pieniężnej, wydatki NextGenerationEU i rosnący popyt konsumpcyjny. Eksport wzrośnie, wspierany przez deprecjację euro i większy popyt zewnętrzny.
Hiszpania pozostaje liderem wzrostu w Europie dzięki turystyce, wydatkom rządowym i zatrudnieniu. Kraje Europy Południowej i Południowo-Wschodniej również rozwijają się dynamicznie. Niemcy z kolei pozostają w stagnacji, co negatywnie wpływa na Austrię. Rynki pracy w Europie są zróżnicowane: Hiszpania i Włochy notują wzrost zatrudnienia, podczas gdy Niemcy i Europa Środkowo-Wschodnia pozostają stabilne. W krajach nordyckich osłabienie gospodarki powoduje wzrost bezrobocia.
Inflacja w Europie utrzyma się na poziomie 2,3 proc. w 2025 r., a bazowa spadnie do 2 proc. Podwyżki akcyzy, wzrost cen żywności i energii wpłyną na utrzymanie inflacji powyżej celu EBC. Najwyższej inflacji oczekuje się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Banki centralne regionu ograniczą obniżki stóp procentowych i pozostawią je na poziomie co najmniej 5 proc. w 2025 r.
Ryzyka dla wzrostu wynikają z napięć handlowych, zwłaszcza możliwych ceł nałożonych przez USA. Oczekuje się, że tempo wzrostu będzie różne w zależności od kraju, a państwa Europy Południowej mogą stopniowo tracić dynamikę na rzecz Europy Środkowej i Północnej.
 

2025-02-15
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket