Obecnie każdy liczący się operator oferuje dostęp do sieci 5G. Dzięki temu możemy cieszyć się szerokopasmowym internetem również bezprzewodowo. W kwestii wydajności transmisji danych czy opóźnień zastosowanie 5G pozwoliło na uzyskanie parametrów do tej pory zarezerwowanych dla łączy światłowodowych. Dzięki temu możliwe stało się zapewnienie usług cyfrowych w rejonach do tej pory wykluczonych. (Fot. Zte)
Stale rośnie liczba aktywnych smartfonów, do tego można dodać całą infrastrukturę smart city, jak latarnie, systemy monitoringu wizyjnego czy zarządzające komunikacja miejską, które również wykorzystują internet 5G. Sieć 4G jest w stanie obsłużyć do 1 mln urządzeń na 500 km2, podczas gdy 5G taką samą liczbę jest w stanie obsłużyć na obszarze 1 km2. To pozwala na współpracę z wieloma urządzeniami, które przesyłają niewielkie ilości danych, np. czujnikami zbierającymi informacje zdrowotne. Przeciążenie sieci 4G najłatwiej zaobserwować latem, np. w miejscowościach turystycznych, gdy ze względu na nagromadzenie użytkowników infrastruktura nie jest w stanie płynnie obsłużyć takiej liczby urządzeń, podobne problemy występują na imprezach sportowych, koncertach czy festiwalach.
Pod względem użytkowym dla przeciętnego użytkownika największe znaczenie mają możliwości techniczne, jakie oferuje sieć 5G, takie jak maksymalna szybkość przesyłu danych oraz opóźnienia. Maksymalna szybkość pobierania wynosi nawet 20 Gbit/s, a wysyłania danych do 10 Gbit/s. Opóźnienie może być zredukowane do nawet 1 ms. Parametry te odpowiadają szerokopasmowym łączom światłowodowym, jednak są dostępne bezprzewodowo. Oczywiście, dotyczy to potencjału standardu i kolejnych wersji rozwojowych oraz wykorzystania takich rozwiązań jak np. MIMO, czyli wieloelementowe stacje bazowe. Z dostępu do internetu 5G może korzystać coraz więcej użytkowników. Liczba ta stale rośnie wraz z uruchamianiem nowych stacji bazowych. Szczegółowe mapy zasięgu dostępne są na stronach internetowych poszczególnych operatorów.
Jednym z benefitów rozwoju sieci jest dostęp do szerokopasmowych łączy również w miejscach do tej pory wykluczonych cyfrowo. W użytku domowym czy w firmie doskonale sprawdzi się internet 5G bez limitu. Operatorzy mają specjalnie skrojone oferty nastawione na użytek stacjonarny. Internet 5G domowy zazwyczaj jest ograniczony do danej lokalizacji. To, czy mamy internet 5G bez limitu, czy z pakietem danych, zależy od oferty operatora. W praktyce wszystkie oferty stacjonarne dysponują dosyć dużymi pakietami danych, a w zestawie często jest dołączony odpowiedni modem lub router. Oczywiście, możemy także wykorzystać własne urządzenie. Po takie rozwiązanie najczęściej sięgają bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy chcą dokładnie dostosować internet 5G domowy do swoich potrzeb. Przy abonamentach telefonicznych wielkość pakietów to zazwyczaj do 100 GB. Niektóre usługi, np. serwisy streamingowe czy społecznościowe, mogą działać poza pakietem danych i korzystanie z nich nie będzie go uszczuplać.
ZTE MU5120; TP-LINK Archer NX600; ZTE MC888
Routery 5G do użytku stacjonarnego przeznaczone są głównie do domów, biur czy lokali usługowych. Wyróżniają się one większymi antenami oraz możliwością obsługi wielu urządzeń jednocześnie bez zmniejszenia wydajności. Często oferują złącza Ethernet, porty USB, funkcję dual-band oraz zaawansowane opcje zarządzania siecią. To doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnego internetu światłowodowego, ale zasięg 5G jest wystarczająco silny, by zapewnić szybkie i stabilne połączenie. Pod względem funkcjonalności nie ustępują tradycyjnym routerom i mogą być kompatybilne z nowoczesnymi rozwiązaniami sieci bezprzewodowej, jak Wi-Fi 6 czy współpraca w konfiguracji mesh. Bardzo praktycznym dodatkiem, który może przyspieszyć internet 5G domowy, jest możliwość podłączenia zewnętrznej anteny. To częste remedium na problem słabego zasięgu w niektórych lokalizacjach.
Kompaktowy i lekki router mobilny zapewni dostęp do internetu 5G w każdym miejscu. To urządzenie stworzone z myślą o użytkownikach w ruchu. Zasilane z wbudowanego akumulatora, idealnie sprawdza się podczas podróży służbowych, wakacji czy pracy zdalnej poza domem. Dzięki obsłudze kart SIM i modułom Wi-Fi pozwala na jednoczesne korzystanie z sieci przez kilka urządzeń – smartfonów, laptopów czy tabletów. Urządzenia takie są intuicyjne w obsłudze i gotowe do działania w kilka sekund po włączeniu. Do konfiguracji może wystarczyć aplikacja mobilna. Niektóre modele wyposażone są także w wyświetlacz. Wskazuje on aktualne parametry pracy, np. liczbę użytkowników, ilość zużytych danych czy zasięg. Wbudowane NFC może służyć do szybkiego nawiązywania połączenia. Standardowym portem zasilającym jest USB-C. Niektóre modele wyposażone są w baterie o dużej pojemności. Taki router nie tylko udostępni internet 5G bez limitu, ale i np. zasili telefon.
SAMSUNG Galaxy A56 5G; NOTHING Phone (3a) Pro; TCL 40 NXTPAPER 5G
Internet 5G bez limitu danych doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku platform streamingowych. Serwisy internetowe takie jak Netflix, Amazon Prime czy Apple TV już dziś oferują jakość 4K, a przyszłość należy do standardu 8K, który pojawi się w nich prędzej czy później. Netflix rozdzielczość 4K osiąga już przy bitrate na poziomie ok. 15 Mbit/s. Są jednak także inne serwisy, oferujące jeszcze lepszą jakość obrazu, co wymaga bitrate np. ok. 100 Mbit/s. Dodatkowo coraz więcej użytkowników ogląda filmy i seriale online na tabletach czy telefonach, korzystając z internetu 5G.
Prawdziwą rewolucję w streamingu internet 5G przyniósł dla rynku gier komputerowych. Dla komfortowego grania kluczowe znaczenie ma przede wszystkim responsywność. Grając, nie tylko odbieramy obraz, ale przede wszystkim wysyłamy sygnał z kontrolera, który odpowiada np. za ruchy postaci w grze. W tym przypadku, żeby gra wystarczająco szybko reagowała na poczynania gracza, niezbędne są małe opóźnienia, które są w stanie zapewnić połączenia przewodowe lub właśnie technika 5G. Streaming gier rozwija się bardzo dynamicznie i już w obecnym stanie pozwala na komfortową zabawę w tytułach przeznaczonych dla jednego gracza, np. w popularnych grach przygodowych z serii „Assasin’s Creed” czy „Cyberpunk 2077”. Obecnie na rynku znajdziemy kilka różnych serwisów oferujących streaming gier, m.in. Xbox Game Pass czy Nvidia GeForce Now. Ich model biznesowy jest różny, niektóre, jak GeForce Now, pozwalają na uruchomienie gier, które zakupiliśmy na innych platformach, np. Ubisoft Connect czy Steam. Opłacanie abonamentu GeForce Now daje zaś dostęp do mocy obliczeniowej i serwerów, żeby grać w najlepszej jakości. Xbox Game Pass to zaś abonament, który udostępnia wybraną bazę gier do uruchomienia na konsoli, komputerze z systemem Windows 10 lub nowszym, a także w chmurze. Aplikacje do gry w chmurze są dostępne na wybranych platformach smart TV i Android TV oraz na smartfonach i tabletach. Szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych technika 5G ma zapewnić możliwość komfortowej zabawy. Usługi streamingu gier są idealnym wyborem dla osób, które okazjonalnie korzystają z tej formy rozrywki. Największą zaletą jest brak konieczności posiadania wydajnego i drogiego komputera do gier lub konsoli, wystarczy smartfon z kontrolerem, niezbędne jest jednak stabilne połączenie sieciowe. Dlatego w takim wykorzystaniu najlepiej sprawdza się internet 5G domowy bez limitu.
Dostępny w ofercie marki ZTE mobilny router 5G F50 obsługuje tryby NSA i SA oraz oferuje prędkość pobierania do 1,83 Gb/s i wysyłania do 155 Mb/s. Poza zasięgiem 5G zapewnia szybki internet LTE (do 400 Mb/s pobierania i 75 Mb/s wysyłania). Dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz) działa w standardach 802.11 b/g/n/a/ac, a złącze USB 3.1 pozwala na transmisję danych do 10 Gb/s. Urządzenie waży zaledwie 50 g i ma kompaktowe wymiary: 78,7 × 62,8 × 10,3 mm, co czyni je idealnym do podróży. Router 5G ma 23 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy do 2 TB. Może obsługiwać do 10 urządzeń jednocześnie i działa z powerbankiem lub ładowarką 10 W. Świetnie sprawdza się w podróży, pojazdach i domu. ZTE F50 5G dostępny jest w cenie 499 zł.
Nowoczesny smartfon łączący minimalistyczny design z funkcjonalnością – Nothing Phone (3a) 5G wyróżnia się płaską, geometryczną formą i precyzyjnym wykończeniem. Duży ekran AMOLED 6,77 cali FHD+ z jasnością do 3000 nt, odświeżaniem 120 Hz i HDR10+ gwarantuje świetny obraz w każdych warunkach. Smartfon obsługuje szybki internet 5G, zapewniający błyskawiczne pobieranie i płynne przeglądanie treści. Bateria 5000 mAh pozwala na intensywne użytkowanie przez cały dzień, a szybkie ładowanie 50 W uzupełnia energię w mniej niż 20 minut. Wydajność wspierana przez AI oraz system Nothing OS 3 zapewnia intuicyjną obsługę. Urządzenie jest odporne na pył, zachlapania (IP64) i ekstremalne warunki, a każdy przycisk przeszedł test 25 tys. naciśnięć, co gwarantuje trwałość.
© 2025 InfoMarket