Telewizja DVB-T2 jest głównym źródłem sygnału telewizyjnego dla wielu Polaków. Można ją odbierać za pomocą telewizora z wbudowanym dekoderem DVB-T2 lub przystawki set top box, która po dołączeniu anteny naziemnej umożliwia oglądanie telewizji na starszym telewizorze.
Dzięki niewielkiemu set top boxowi starszy telewizor może służyć przez wiele lat jako drugi odbiornik w domu czy na działce. Zakup odbiornika DVB-T2 HEVC to najtańszy sposób na odbieranie telewizji naziemnej bez konieczności wymiany telewizora.
Telewizja naziemna w Polsce rozwija się, a wkrótce powstanie kolejny multipleks – MUX-5. Urząd Komunikacji Elektronicznej kończy przygotowania do konkursu na operatora MUX-5. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął procedurę dotyczącą rezerwacji częstotliwości w zakresie 470 – 694 MHz (pasmo UHF) dla piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. O dokonanie rezerwacji częstotliwości wnioskuje Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. MUX-5 był już wykorzystywany w latach 2021 – 2022 jako multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej. W marcu 2022 r. oferował kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. Docierał do blisko 90 proc. populacji Polski. Multipleks miał na celu przygotować widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Później nadawca publiczny zarejestrował MUX-6, a MUX-5 przestał być używany.
Nadawcy programów na MUX-8, z uwagi na konieczność stosowania dodatkowej anteny na pasmo VHF, co ogranicza liczbę odbiorców, lub szerokopasmowej, mogą być zainteresowani przeniesieniem się do nowo uruchamianego multipleksu MUX-5. Dzięki temu potrzebna byłaby tylko jedna antena – na pasmo UHF.
W Europie trwają prace na nowym standardem telewizji naziemnej mobilnej 5G Broadcast (następcy DVB-H) który zostanie opracowany do 2027 r. 5G Broadcast to standard telewizyjny, który umożliwi odbiór telewizji na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony, bez posiadania umowy na telefon komórkowy czy karty SIM. Wystarczy urządzenie obsługujące transmisję 5G. Więcej o pracach nad nowym standardem piszemy w oddzielnym artykule.
STRONG SRT 8202; THOMSON THT82
Najprostszym sposobem jest sprawdzenie w danych technicznych telewizora lub dekodera, czy podana jest informacja o dekoderze DVB-T2 HEVC. W praktyce należy dołączyć antenę do gniazda antenowego i, korzystając z menu instalacyjnego, wyszukać kanały telewizji naziemnej.
Dużą zaletą kodeka HEVC jest rozdzielczość dekodowanego obrazu dzięki nadawaniu w formacie 1080p (Full HD 1920 × 1080 px), co jest optymalną rozdzielczością dla telewizorów o przekątnej 40 – 50 cali i przystawek set top box. Wszystkie programy telewizyjne w multipleksach MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-6 i MUX-8 mają obraz Full HD. Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji kodeka HEVC/H.265 pozwala na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych i nadawanie nawet w rozdzielczości 4K Ultra HD. W ubiegłych latach odbywały się takie transmisje sportowe, np. Euro 2020 czy mundialu w Katarze w 2022 r.
MUX-4, nadawany w DVB-T2, jest multipleksem z kanałami kodowanymi, do odbioru których wymagane jest podpisanie umowy i posiadanie dekodera DVB-T2/HEVC platformy Polsat Box. MUX-4 obejmuje następujące kanały telewizyjne HD: Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, Polsat Sport 1, Polsat Sport 2, TVN Style, TVN Turbo i TVN24, a także niekodowane promocyjnie Polsat News Polityka i Polsat HbbTV oraz kilkanaście stacji radiowych. Dekoder umożliwia również odbiór kanałów dostępnych w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, w tym TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.
FERGUSON Ariva T800i HbbTV; OPTICUM HbbTV T-Box
Telewizja hybrydowa HbbTV (Hybrid broadband broadcast Television) to połączenie tradycyjnej telewizji z Internetem. Aby móc korzystać z większej oferty kanałów i funkcji. np. Time Shift, należy posiadać telewizor lub odbiornik z dekoderem DVB-T2/HEVC podłączony do sieci internetowej. W ustawieniach trzeba aktywować funkcję HbbTV. Na przykład na MUX-8 dostępne są takie serwisy VoD i programy TV on line jak CDA Premium, EmiRadio, EmiTV, Legia TV, Sklep Kapitan.pl. Na MUX-3 Telewizja Polska udostępnia platformę TVP Go z programami: TVP World, TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.
Grupa Polsat Plus udostępnia kanały TV HbbTV zapowiedziami programowymi, np. Halo tu Polsat i Polsat Box Go na multipleksach:
Polsat Box NL-5101R – podłączenie do telewizora.
Telewizja Puls we współpracy z operatorem Emitel wprowadzili nową funkcję do usługi HbbTV PlayPuls – „Puls na żądanie”. Usługa PlayPuls to jeszcze więcej filmów, seriali, animacji i rozrywki w telewizorze. Aplikacja ułatwia widzom korzystanie z treści na żądanie dostępnych na kanałach TV Puls i Puls 2. Katalog „Puls na żądanie” zawiera m.in. filmy fabularne oraz wielokrotnie nagradzane seriale produkcji własnej, jak „Lombard. Życie pod zastaw” czy „Dzielnica strachu”.
Dzięki aplikacji widzowie zyskują dostęp do nowoczesnych funkcji, takich jak cofanie i zatrzymywanie programów na żywo (Timeshift), ponowne odtwarzanie już rozpoczętych audycji (Startover) oraz możliwość oglądania programów z przeszłości (Catchup). Ulubiony program lub film można odtwarzać do 7 dni wstecz, korzystając z intuicyjnego menu za pomocą pilota telewizyjnego. Usługa jest uruchamiana podczas oglądania kanałów TV Puls lub Puls 2 przez naciśniecie jednego z przycisków na pilocie: „strzałka góra/dół/lewo/prawo lub przycisk OK.
Usługa HbbTV PlayPuls – „Puls na żądanie”(Fot. TV Puls)
System Android TV w dekoderze rozszerza możliwości rozrywki po dołączeniu do Internetu i umożliwia nie tylko oglądanie telewizji DVB-T2/HEVC. Android TV Box daje dostęp do licznych aplikacji i usług streamingowych. Korzystając ze sklepu Google Play, można pobrać takie aplikacje jak Netflix, Prime Video, YouTube, DAZN, Apple TV+ i wiele innych. Dekodowanie filmów w jakości 4K Ultra HD (3840 × 2160p) z obsługą HDR zapewnia najlepszą jakość obrazu
Pilot zdalnego sterowania z Bluetooth i funkcją sterowania głosowego umożliwia wygodną obsługę za pomocą poleceń głosowych. Łatwe podłączenie dekodera do telewizora przez WLAN lub LAN oraz parowanie urządzeń zewnętrznych, takich jak głośniki, słuchawki lub klawiatury, przez Bluetooth pozwalają na dostosowanie konfiguracji zestawu wideo do własnych potrzeb.
Wszystkie starsze telewizory będą współpracować z zewnętrznym odbiornikiem DVB-T2/HEVC, nazywanym set top boksem, dekoderem, tunerem. Może być on dostarczany z przewodem HDMI (niektóre modele odbiorników mają SCART). Aby go uruchomić, należy antenę telewizyjną przyłączyć do odbiornika DVB-T2/HEVC, a następnie z wybranego wyjścia (HDMI lub SCART) sygnał wideo doprowadzić kablem do odpowiedniego złącza w telewizorze. Niektóre dekodery DVB-T2 z Wi-Fi lub wejściem LAN umożliwiają realizację funkcji HbbTV.
MASCOM MC A102T/C; STRONG SRT 423
Odbiorniki DVB-T2/HEVC różnią się wyświetlaczem. Typowy wyświetlacz zawiera cztery 10-segmentowe moduły LED do wyświetlania numerów kanałów i prostych komunikatów. W stanie czuwania wyświetlacz może pełnić funkcję zegara. Najprostsze dekodery go nie mają, tylko jest dioda sygnalizacyjna stanu pracy.
Każdy odbiornik powinien wyświetlać elektroniczny przewodnik po kanałach telewizyjnych (Electronic Program Guide) z wyprzedzeniem tygodniowym. Grafika pozwala na szybkie zorientowanie się, co jest do obejrzenia na dowolnym kanale o dowolnej porze. W zależności od dostawcy sygnału EPG może mieć szereg funkcji dodatkowych, m.in. opcję ustawienia przypomnienia o programie nadawanym w przyszłości, wyświetlania poszerzonego opisu nadawanych programów.
Popularną funkcją w telewizorach i odbiornikach DVB-T2/HEVC jest nagrywanie na zewnętrzny twardy dysk dołączony do wyjścia USB. Oprócz szybkiego uruchomienia nagrywania za pomocą funkcji Rec na pilocie można korzystać z timera (przycisk na pilocie). Nagrywanie można zaprogramować także bezpośrednio z EPG – wystarczy zaznaczyć program, który zostanie automatycznie dodany do listy nagrań.
WIWA H.265 Maxx; COMSAT TE 2050 HD
Standardem w odbiornikach DVB-T2/HEVC jest odtwarzacz plików multimedialnych. Zwykły telewizor staje się dzięki niemu bardziej funkcjonalny. Możliwe jest odtwarzanie filmów ze ścieżką wielokanałową, zdjęć czy muzyki z zewnętrznego nośnika. Do złącza USB 2.0 można dołączyć pendrive lub twardy dysk z różnymi plikami. Rodzaj i formaty plików wideo, audio, zdjęć są określone w specyfikacji odbiornika.
Multipleksy MUX-1, MUX-2, MUX-3, i MUX-6 odbierają anteny na pasmo UHF, natomiast MUX-8 – VHF. Anteny na pasmo UHF są niewielkie, w zależności od odległości od nadajnika stosuje się pokojowe, siatkowe, kierunkowe. Jeżeli chcemy odbierać też MUX-8, trzeba zastosować antenę szerokopasmową obejmująca oba pasma UHF i VHF. Antena VHF może odbierać także sygnały radiowe: cyfrowy DAB+ i analogowy UKF. Profesjonalne rozwiązanie obejmuje zastosowanie dwóch anten – na pasmo VHF i UHF, połączonych za pomocą sumatora.
TECHNISAT DigiTenne TT6, TECHNISAT Technicombo T3-a
© 2025 InfoMarket