LG

Premiera telewizorów OLED i QNED 2025 – intuicyjna obsługa i lepsze parametry

Premiera telewizorów OLED i QNED 2025 – intuicyjna obsługa i lepsze parametry

W tegorocznej ofercie LG znajdziemy telewizory OLED oraz QNED, z systemem operacyjnym webOS 2025. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji nowe funkcje ułatwiają intuicyjną obsługę telewizora. Zaprezentowano również nowe soundbary i głośniki imprezowe.

W telewizorach LG zastosowano najnowszą wersję systemu operacyjnego webOS, w której nowe funkcje AI usprawniają komunikację z telewizorem oraz wyszukiwane informacji w Internecie. W ramach programu webOS Re:New Program wszyscy użytkownicy nowych telewizorów będą otrzymywać aktualizacje systemu przez 5 lat. Dodatkowo nowy panel Tandem OLED, charakteryzujący się zwiększoną jasnością, oraz ulepszone procesory (np. Alpha 11 AI gen2) znacząco poprawiają jakości obrazu i dźwięku w porównaniu do ubiegłorocznych modeli.

Ułatwienia w obsłudze telewizora dzięki AI

Podstawą obsługi telewizora jest pilot AI Magic, który oferuje intuicyjne sterowanie głosowe. Funkcja AI Voice ID umożliwia rozpoznawanie użytkowników po głosie. Pomocne przy obsłudze telewizora, aplikacji i wyszukiwaniu treści w Internecie są funkcje: AI Chatbot, AI Search, AI Concierge oraz Chat MS Copilot. Zarządzanie domowymi urządzeniami (Home Hub) ułatwiają funkcje smart home: ThinQ AI i Google Home.

Premiera-telewizorow-OLED-i-QNED-2025-intuicyjna-obsluga-i-lepsze-parametry-1

Funkcja Chatbot dopasuje jakość obrazu do wymagań użytkownika.

Dzięki głosowej obsłudze telewizora optymalizacja obrazu i dźwięku odbywa się intuicyjnie, bez konieczności używania technicznych zwrotów, które są niezrozumiałe dla wielu użytkowników. Wystarczy powiedzieć na przykład: „obraz jest za jasny i dodaj basów”, „odtwórz kanał TV, który oglądałem wczoraj o 20”, „jakie są zaplanowane mecze Barcelony” itp. Każdy użytkownik telewizora ma spersonalizowany ekran główny, zawierający aplikacje wybrane przez siebie. System stale się uczy, rozpoznaje automatycznie profil użytkownika i wykonuje polecenia. Ustawienia obrazu i dźwięku są możliwe dzięki ogromnej bazie danych, która obejmuje 1,6 mld obrazów i 84 mln różnych dźwięków.

Funkcja AI Concierge sugeruje treści związane z zainteresowaniami użytkownika i podpowiada sławo kluczowe, np. gdy planujemy wakacyjną wycieczkę. To, co wykonywaliśmy dotychczas na małym ekranie smartfona, teraz jest dostępne na ekranie telewizora, gdy siedzimy wygodnie na kanapie.

Dostęp do gier w chmurze

LG zwiększa ofertę dla graczy, rozbudowując portal LG Gaming. W jednym miejscu dostępne są wyszukiwarka oraz serwer z aplikacjach chmurowymi, takimi jak Nivdia Geforce Now, Luna, Blacknut, Boosteroid i inne. Już wkrótce będzie możliwe granie na Xbox Cloud Gaming na wszystkich urządzeniach z systemem webOS.

Najwięcej innowacji technicznych znajdziemy w telewizorach LG OLED AI w seriach evo G5, evo C5 evo oraz OLED B5.

OLED evo G5 – najjaśniejszy obraz

Najlepiej wyposażona seria G5 zawiera w modelach 55-, 65-, 77- i 83-calowych nową matrycę Tandem OLED z czterema warstwami OLED (dwiema niebieskimi, zieloną i czerwoną) o znacznie większej jasności – do 4000 nt punktowo (w porównaniu do 3000 nt w poprzednich modelach). W dwóch najmniejszym (48 cali) i największym (97 cali) zastosowano podstawową matrycę OLED evo. Obrazem i dźwiękiem zarządza procesor Alpha 11 AI Gen2 z systemem kontroli jasności Brightness Booster Ultimate. Głęboka czerń i naturalne kolory potwierdzone zostały certyfikatami UL Solutions i Intertek. Funkcje AI Picture Pro i AI Sound Pro zapewniają optymalną jakość obrazu dla dowolnego źródła oraz przestrzenny dźwięk 11.1.2 (wirtualnych kanałów) przy pomocy systemu głośnikowego telewizora. Aby zapewnić kinowe wrażenia podczas oglądania, najnowsze telewizory LG OLED evo obsługują tryb Filmmaker Mode z kompensacją światła otoczenia. Seria LG OLED evo G5 oferuje zwiększone odświeżanie obrazu do 165 Hz i obsługę funkcji dla gier: VRR, G-Sync oraz FreeSync Premium, a także dla kina domowego: Dolby Vision i Dolby Atmos. Zastosowano system audio 4.2 o mocy 60 W. Telewizory są wieszane na ścianie za pomocą systemu One Wall Design.

Premiera-telewizorow-OLED-i-QNED-2025-intuicyjna-obsluga-i-lepsze-parametry-3

Pomiar jasności obrazu potwierdził znaczne zwiększenie jasności – prawie do 4000 nt – w telewizorze z serii G5 evo.

Seria LG OLED evo C5 – optymalna cena do jakości

Seria C5 charakteryzuje się nieco gorszymi parametrami technicznymi i wyposażeniem w porównaniu do G5. Obrazem i dźwiękiem zarządza procesor Alpha 9 AI Gen 8 z systemem kontroli jasności Brightness Booster Ultimate. Dzięki funkcji AI Picture/Sound Wizard telewizor dostosowuje ustawienia dźwięku do indywidualnych preferencji użytkownika, wykorzystując system audio 2.2 o mocy 40 W z Dolby Atmos. Gracze i kinomani mogą korzystać z odświeżania obrazu do 144 Hz i funkcji VRR, G-Sync, FreeSync oraz Dolby Vision. Telewizory o przekątnych 83, 77, 65, 55 i 42 cali wyróżnia centralna podstawa.

Seria LG B5 – OLED dla wszystkich

Modele z serii B5 są wyposażone w podstawowy model wyświetlacza OLED, procesor Alpha 8 AI Gen2 oraz systemy Dolby Vision i Dolby Atmos (system audio 2.0 o mocy 20 W). Obraz jest odświeżany z częstotliwością 120 Hz, a płynne odtwarzanie gier gwarantują funkcje: VRR, G-Sync i FreeSync. Seria B5 wykorzystuje też funkcje AI i platformę webOS. Do wyboru mamy przekątne: 83, 77, 65, 55 i 48 cali. Najnowsza platforma webOS zapewnia intuicyjną obsługę telewizora. Ekran stoi na nóżkach.

Premiera-telewizorow-OLED-i-QNED-2025-intuicyjna-obsluga-i-lepsze-parametry-4

LG OLED83C5 to największy, 83-calowy ekran z serii C5 z procesorem α9 gen8 AI.

Telewizory LG QNED MiniLED – nowe matryce

Firma LG poszerza także ofertę telewizorów QNED z nowymi matrycami mini-LED, w których osiągniętą bardzo dobrą jakość czerwieni i zieleni bez użycia kropek kwantowych w podświetleniu QNED Color Pro (DCI 95 proc.) i QNED Color (DCI 93 proc.). Na razie brak jest informacji o technologii produkcji nowych paneli mini-LED. Seria QNED evo 92/9M, oferująca najlepsze kolory (Color Pro), jest wyposażona w procesor α8 Gen2 AI i system MiniLED Precision Pro. Telewizory będą miały system dźwięku 2.2 o mocy 40 W, a także obsługę Dolby Vision i Dolby Atmos oraz 4 HDMI 2.1 z VRR i FreeSync. Z kolei seria QNED evo 85/86/87 Color, skierowana do wymagających, oferuje ten sam procesor, systemy MiniLED Local Dimming oraz Dolby Vision, a także system głośnikowy 2.0 o mocy 20 W oraz takie same funkcje złączy HDMI 2.1.

Bezprzewodowe telewizory LG OLED evo M5 i QNED9M

W czasie prezentacji uwagę zwracały pierwsze telewizory LG OLED evo M5 i QNED9M z ekranem o przekątnej 97 cali, które łączą się bezprzewodowo z przystawką Zero Connect Box, do której podłączamy wszystkie wymagane urządzenia (antenę, konsolę, internet itp.). Sygnał wideo jest przesyłany w rozdzielczości do 4K z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Bezprzewodowa łączność pozwala na schowanie boxa np. w szafce, co sprawia, że ekran pozbawiony jest nieestetycznych kabli.

Premiera-telewizorow-OLED-i-QNED-2025-intuicyjna-obsluga-i-lepsze-parametry-5

LG Signature OLED M to pierwszy na świecie telewizor OLED evo z „bezprzewodową elektroniką”.

Nowe soundbary i głośniki „XBoom by will.i.am”

Wraz z prezentowanymi telewizorami pokazano najnowsze soundbary z linii produktów audio „XBoom by will.i.am”, których jakość dźwięku można było porównać z głośnikami telewizora w czasie pokazu. Dla miłośników lepszego dźwięku (większej głośności, mocniejszych basów) LG oferuje kilka modeli soundbarów: S95TR, S90TR i SG10TY, które obsługują Dolby Atmos i DTS:X oraz oferują trójwymiarowy dźwięk (Triple Level Spatial Sound) z wirtualną warstwą brzmienia, otaczającą użytkownika ze wszystkich stron, potęgującą wrażenie głębi. Głośniki Triple Up-Firing gwarantują z kolei szczegółowe dialogi. Dodatkowo funkcja Wow. Orchestra integruje soundbary z telewizorami LG, by tworzyć szerszą scenę dźwiękową, a Wowcast Ready umożliwia bezprzewodowe połączenie z telewizorami.

Nowe głośniki imprezowe i przenośne z serii „XBoom by will.i.am” oferują pewną łączność i wygodę oraz umożliwiają łatwe parowanie wielu urządzeń w celu uzyskania spójnego brzmienia. Dzięki łączności Bluetooth LE Audio (korekcja opóźnienia) i funkcji Auracast głośniki XBoom zapewniają dobrą jakość oraz synchronizację dźwięku nawet podczas połączeń z więcej niż jednym źródłem. Nawet jeśli smartfon nie obsługuje Auracastu, funkcja multi-point pozwala zsynchronizować dźwięk między urządzeniami przez wyznaczenie głośnika XBoom jako jednostki nadrzędnej w aplikacji mobilnej XBoom.

Premiera-telewizorow-OLED-i-QNED-2025-intuicyjna-obsluga-i-lepsze-parametry-6

Głośniki imprezowe i przenośne z serii XBoom by will.i.am mogą jednocześnie odtwarzać tę samą muzykę.

2025-04-09
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket