STIGA

Autonomiczne roboty koszące w praktyce

Autonomiczne roboty koszące

Na polu golfowym w Wilanowie odbyła się prezentacja najnowszej serii robotów koszących marki Stiga. W teorii i praktyce zaproszeni dziennikarze mogli poznać ich zalety.

W tym roku mija 90 lat od założenia przez Szwedów firmy Stiga, która w pierwszych latach produkowała stoły i paletki do tenisa stołowego, a od 1958 roku pierwsze kosiarki do trawy.

Prezentowane autonomiczne roboty koszące marki Stiga to najnowszej generacji urządzenia z najlepszymi rozwiązania do koszenia trawy jak i nawigacją robota w terenie przy pomocy aplikacji w smartfonie. Robot koszący porusza się w wyznaczonej strefie bez użycia przewodów, które dawniej wyznaczały obszar jego pracy. Instalacja robota jest w pełni wirtualna za pomocą aplikacji STIGA.GO. Nawigacja robotem odbywa się w oparciu o sygnały GPS RTK, GPRS-4G i system AGS (Active Guidance System). Do pracy robot potrzebuje nieprzerwanego połączenie ze swoja stacją referencyjną. Połączenie odbywa się poprzez transmisję 4G zapewniającą przesył danych bez względy na przeszkody w ogrodzie. Dokładność lokalizacji do 2 cm! jest osiągana przez technikę RTK (Real Time Kinematic). Ciągła wymiana danych pomiędzy robotem, satelitami i stacją referencyjną sprawia, że pozycja robota jest tak precyzja. Aby osiągnąć tak dużą dokładność trzeba zainstalować stację referencyjną, którą montuje się w miejscu zapewniającym widoczność nieba w zakresie minimum 120º. System AGS umożliwia „inteligentne” planowanie sesji koszenia w zależności od siły sygnału z satelit. Do łączności smartfona z robotem wykorzystywany jest system Bluetooth+ GSM (4G & Cloud). Wymiana danych odbywa się za pośrednictwem Stiga Cloud w całkowicie bezpiecznym otoczeniu.

 

Autonomiczne-roboty-koszace-w-praktyce-2

W czasie prezentacji poznaliśmy zalety autonomicznych robotów serii Experience.

W ofercie marki Stiga znajdują się roboty koszące: A 500, A 750, A 1000, A 1500, A 3000, A5000, A7500 i A10000. Liczby w symbolach określają zalecaną powierzchnię ogrodu. Do tych powierzchni dobrano pojemności akumulatorów ePower jednego lub dwóch (od 2 Ah do 6+6 Ah) w zależności od modelu, aby skosić trawnik bez konieczności ładowania. Akumulatory ePower zapewniają niezawodną pracę do 1500 cykli ładowania (około 4 lata pracy). Roboty różnią się: szerokością koszenia (18 lub 26 cm), pokonują wzniesienia 24 – 27 stopni nachylenia, mają 4 lub 6 wahliwych obrotowych wymiennych ostrzy, a poziom głośności wynosi 59 dB(A).

Autonomiczne-roboty-koszace-w-praktyce-3

Akumulatorem ePower z robota możemy zasilać inne urządzenia marki Stiga.

Przy pomocy aplikacji Stiga.GO dobieramy model robota do ogrodu. W instalacji robota pomocny jest przewodnik, których wskaże krok po kroku jakie czynności trzeba wykonać. Ustawiamy i modyfikujemy granice wirtualnych obszarów koszenia oraz stref, które robot ma omijać. W strefach (od 3 do 10 w zależności od modelu robota) ustalamy w jakich kierunkach kosimy trawę (pasy pionowe, poziome, krzyż lub gwiazda) i na jakiej wysokości (od 20 do 60 mm), która ustalana jest elektronicznie! Funkcja inteligentnej regulacji koszenia automatycznie dopasowuje wysokość koszenia, jeśli trawa stawia zbyt duży opór. Aby utrzymać trawnik w nienagannym stanie wymagane są dwa cykle koszenia dziennie (3 cykle dla modeli A7500 i A10000), co zapobiega wzrostowi chwastów, a funkcja mulczowania zmienia skoszoną trawę w nawóz. Gdy pada deszcz robot (czujnik deszczu) wraca do bazy.

Autonomiczne-roboty-koszace-w-praktyce-4

Aplikacją w smartfonie ustawiamy funkcje obsługowe robota, możemy też kierować nim ręcznie.

Wprowadzone są też funkcje antykradzieżowe. Robot ma zabezpieczenie mechaniczne kluczykiem magnetycznym i tylko właściciel konta i aplikacji może uruchomić urządzenie. Do aplikacji wysyłane jest powiadomienie jeśli robot opuści wyznaczoną strefę koszenia.

Autonomiczne-roboty-koszace-w-praktyce-5

Przyciski obsługowe i kluczyk magnetyczny, bez którego nie uruchomimy robota.

Autonomiczne-roboty-koszace-w-praktyce-6

Od spodu montujemy akumulator ePower, zmieniamy noże tnące.

2024-05-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket