Dzięki wejściu na mikrofon i gitarę, z głośnikiem TechniSat Bluspeaker Boom można spontanicznie zorganizować koncert karaoke lub jam session. (Fot. TechniSat)
Istotny jest również maksymalny czas ich pracy, żeby nie było konieczne częste ładowanie zintegrowanego ze słuchawkami akumulatora (najczęściej litowo-jonowego). Oprócz wykorzystywanej wersji Bluetooth będzie on zależny od pojemności zastosowanego akumulatora. Najlepsze mają funkcję szybkiego ładowania. Dzięki temu już kilkunastominutowe podłączenie do zasilania pozwala naładować akumulator słuchawek na tyle, żeby można było z nich korzystać bezprzewodowo przez ok. 1 do 2 godz.
Większa pojemność akumulatorów jest wymagana w głośnikach Bluetooth. W zależności od modelu przenośne głośniki Bluetooth mogą odtwarzać muzykę przez kilka do nawet kilkunastu godzin. Gdy nie mamy ładowarki, akumulatorki w niektórych modelach można zastąpić bateriami.
SHARP PS-949; SHARP PS-919(BK)
Choć w ofercie niektórych producentów sprzętu audio znajdziemy niewielkie, a jednocześnie świetnie brzmiące modele głośników bezprzewodowych, to z reguły jednak im większa gabarytowo konstrukcja, tym większe przetworniki elektroakustyczne w niej zastosowane i lepsze brzmienie dźwięku wytwarzanego przez taki głośnik mobilny. Mniejsze modele gorzej radzą sobie z przetwarzaniem zwłaszcza niskich częstotliwości. Przy wyborze urządzenia trzeba więc iść na kompromis między głośnością, jakością brzmienia a wymiarami głośnika przenośnego. Co prawda, w sprzedaży dostępne są modele, które pomimo niewielkich rozmiarów zapewniają dobrą jakość brzmienia w całym zakresie częstotliwości pasma akustycznego, zwykle jednak nie należą one do najtańszych.
Pamiętajmy też o tym, że niektóre konstrukcje głośników nie wytwarzają dźwięku stereofonicznego, a monofoniczny. Mogą mieć jednak funkcję parowania dwóch głośników w celu uzyskania systemu stereo – funkcja True Wireless Stereo. Wówczas, posiadając dwa jednakowe modele monofoniczne z taką funkcją, użytkownik może odtwarzać dźwięk już w trybie stereo. Jeden z głośników odtwarza wtedy sygnał przeznaczony dla lewego, drugi dla prawego kanału stereofonicznego.
Głośnik BT Adler AD 1169 z w gniazdem USB do odtwarzania plików mp3, czytnikiem kart micro SD, złączem AUX i radiem FM. (Fot. Adler)
W wypadku głośników przenośnych, które często używane są również w plenerze, istotna jest także ich odporność mechaniczna, np. na upadek, zachlapanie czy pyłoszczelność. Wśród modeli dostępnych na rynku możemy spotkać konstrukcje wyposażone w specjalnie wzmocnione gumowane obudowy czy też solidne metalowe maskownice głośników. Do niektórych modeli możemy też nabyć dodatkowe akcesoria pomagające chronić głośnik przed uszkodzeniem. Jeżeli często zabieramy ze sobą urządzenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości pokrowiec lub etui ochronne.
W małych głośnikach przenośnych coraz częściej pojawia się również funkcja zestawu głośnomówiącego. Modele w nią wyposażone mają wbudowany mikrofon, który po nawiązaniu połączenia bezprzewodowego Bluetooth ze smartfonem zastępuje jego mikrofon. Użytkownik może swobodnie poruszać się w pobliżu głośnika bez konieczności trzymania słuchawki tuż przy uchu.
TECHNISAT OutdoorSound IPX6
Przy wyborze głośników BT warto zwrócić uwagę na dwa parametry – pasmo przenoszonych częstotliwości i moc głośnika. W głośnikach BT są stosowane przede wszystkim głośniki szerokopasmowe. Ważny jest zakres niskich częstotliwości, który decyduje o odtwarzaniu niskich tonów (basy) – do ok. 200 Hz. Wysokie częstotliwości (soprany) obejmują częstotliwości powyżej 2 kHz. Pasmo słyszalne człowieka to teoretycznie zakres od 20 Hz do 20 kHz. Od mocy głośnika zależeć będą jego głośność i to, w jakiej odległości od niego będziemy słyszeć muzykę. Najmniejsze głośniki charakteryzują się mocą 10 – 20 W, największe nawet 100 W. Zwiększenie mocy, co ważne jest na imprezie, umożliwia połączenie dwóch takich samych głośników monofonicznych.
Wśród głośników obsługujących standard Bluetooth dostępne są również funkcjonalne modele typu „wszystko w jednym”, które mogą mieć także zasilanie sieciowe. Mogą nagłośnić dużą imprezę plenerową. Solidne głośniki i obudowa oraz zabezpieczenie przed deszczem sprawiają, że są odporne na warunki atmosferyczne. Uchwyty umożliwiają ich przenoszenie, ale są ciężkie – powyżej 10 kg. Tego typu urządzenia mogą być również wyposażone w tuner radiowy, a także w rozmaite złącza umożliwiające odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł. Do najważniejszych należą wyjścia: audio słuchawkowe (jack 3,5 mm), Aux do dołączenia np. smartfona, slot na kartę SD będącą źródłem muzyki i złącza XLR do dołączenia instrumentów. W głośnikach przenośnych często występuje złącze USB, pozwalające nie tylko na ładowanie baterii zintegrowanej z głośnikiem, ale również na ładowanie baterii urządzeń mobilnych. Taki głośnik przenośny może służyć wówczas jako powerbank, a więc mobilny magazyn energii, dzięki któremu jesteśmy w stanie ładować baterię smartfona w podróży – oczywiście, kosztem energii zmagazynowanej w akumulatorze głośnika przenośnego.
© 2024 InfoMarket