Płyty gazowe i gazowo-elektryczne

Płyty gazowe

Urządzenia do gotowania i smażenia z wykorzystaniem gazu są uznawane za jedne z najbardziej energooszczędnych. To dlatego popularność płyt gazowych do zabudowy nie słabnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się też płyty gazowo-elektryczne, które są zasilane zarówno gazem, jak i energią elektryczną. (Fot. MPM)

Płyty grzejne gazowo-elektryczne, tak zwane kombinowane, to takie konstrukcje, które zwykle łączone są z różnych rodzajów płyt. W tego typu sprzęcie nierzadko moduł gazowy połączony jest w jedną bryłę z modułem elektrycznym, głównie indukcyjnym. Modele gazowe są łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji. Który z nich wybrać? Podpowiadamy!

Płyta gazowo-elektryczna, czyli jaka?

Płyty gazowo-elektryczne, zwane też kombinowanymi, cechuje przede wszystkim wszechstronność. Do dyspozycji użytkownika w jednej bryle mogą być dostępne zarówno palniki gazowe czy duży palnik wok, jak i strefa indukcyjna. Dzięki temu potrawy możemy przygotowywać zarówno na dużej patelni, jak i w indukcyjnej brytfannie. Posiadanie modelu kombinowanego, mimo standardowych rozmiarów, może więc zapewnić większą swobodę codziennego gotowania.

Płyty grzejne kombinowane to sprzęt do zabudowy, a więc nie tylko funkcje i rozwiązania techniczne będą tu miały znaczenie, ale również wymiary – te rzeczywiste i te montażowe (ważne z punktu widzenia instalatora). Gabaryty urządzenia przekładają się z kolei na liczbę i rozmiary dostępnych pól grzejnych danego typu. Niektórym użytkownikom wystarczają modele z dwoma polami, a dla niektórych i cztery pola grzejne będą niewystarczające (np. dwa gazowe i dwa indukcyjne), ale i na ten problem znajdą się rozwiązania i modele.

Plyty-gazowe-i-gazowo-elektryczne-2024-3

SIEMENS EN6B6HB90; AMICA PCG64102

Praktyczne modele gazowe

Płyty gazowe, które są jednymi z najchętniej wybieranych tego typu sprzętów kuchennych przez użytkowników, są intuicyjne w obsłudze i montażu, łatwe do utrzymania w czystości, a także energooszczędne. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie możliwy jest ich montaż. Dotyczy to zwłaszcza nowego budownictwa wielorodzinnego, gdzie odchodzi się od instalacji gazowych, na rzecz instalacji elektrycznych, gdzie możliwe jest zamontowanie i użytkownie sprzętów kuchennych zasilanych wyłącznie taką energią.

Plyty-gazowe-i-gazowo-elektryczne-2024-5

Gazowe płyty do zabudowy to zarówno praktyczne, jak i wyjątkowo stylowe. Podobnie, jak w wypadku płyt indukcyjnych, również w modelach gazowych i kombinowanych typu „gas on glass”, dominuje czerń. (Fot. Amica)

Instalacja płyty gazowej

Podłączenia płyty gazowej powinien dokonać instalator, który po tej czynności wydaje właścicielowi stosowne świadectwo. Powinien on także sprawdzić efektywność wietrzenia pomieszczenia, szczelność instalacji gazowej oraz skuteczność działania wszystkich elementów urządzenia. Instalator zazwyczaj ma do wyboru trzy sposoby przyłączenia urządzenia do gazu w zależności od rodzaju instalacji: do elastycznego przewodu, sztywnej instalacji rurowej albo wężem elastycznym. Po poprawnej instalacji należy sprawdzić szczelność, spryskując podłączenie np. wodą z mydłem lub płynem do naczyń.

Plyty-gazowe-i-gazowo-elektryczne-2024-7

GAGGENAU CG492211; BOSCH PPQ7A6B90

Sterowanie płytą grzejną

W płytach gazowych i nie tylko, bardzo ważna kwestią jest sterowanie. Z jednej strony musi ono zapewnić wygodną i bezproblemową obsługę sprzętu, a z drugiej oferować możliwość regulacji wytwarzanego przez dany palnik ciepła. O ile w modelach gazowych do obsługi stosowane są najczęściej pokrętła, to w płytach elektrycznych mamy do czynienia zwykle z różnego typu panelami dotykowymi, a te stają się coraz bardziej nowoczesne, precyzyjne i funkcjonalne. Konstrukcje kombinowane wykorzystują zwykle dwa różne sposoby sterowania w jednej bryle – osobne np. dla pól indukcyjnych i osobne dla palników gazowych. Nowoczesne płyty gazowe i części gazowe w płytach kombinowanych oferują precyzyjne sterowanie płomieniem nawet na kilku poziomach.

Plyty-gazowe-i-gazowo-elektryczne-2024-9

CONCEPT PDV4875SS; SAM COOK PSC-VH-1060

Część gazowa w płycie kombinowanej

Płyty kombinowane najczęściej wyposażone są w palniki gazowe. Do kontroli wielkości płomienia stosowane są zwykle duże, ergonomiczne pokrętła. W standardowych modelach nie ma możliwości precyzyjnego sterowania poziomem grzania. W ofercie niektórych producentów można jednak znaleźć sprzęt wykorzystujący rozwiązania, które sprawiają, że płytę gazową można obsługiwać niemal jak model indukcyjny.

2024-06-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket