Zmywarki do zabudowy o szerokości 45 cm

Zmywarki do zabudowy

Wąska zmywarka do zabudowy, czyli taka o szerokości 45 cm, sprawdzi się idealnie nie tylko w niewielkich pomieszczeniach, ale również większych kuchniach. (Fot. Miele)

Mniejsze gabaryty zmywarki nie oznaczają ograniczonych możliwości technicznych. Modele o szerokości 45 cm dorównują funkcjonalnością zmywarkom o standardowej szerokości, wynoszącej 60 cm.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-1

AMICA DIM46C9TBONSiH; SIEMENS SR95YX04ME; BOSCH SPV6ZMX17E

Pojemności zmywarek 45 cm

Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która wyrażana jest w kompletach naczyń. Podobnie jak z odczuwaniem hałasu, który jest umowny, tak samo będzie w wypadku pojemności. Wystarczą trzy duże garnki i pojemność liczona kompletami będzie już w praktyce znacznie mniejsza. Choć na rynku dostępne są modele, które mieszczą 11 kompletów naczyń, to zmywarki o szerokości 45 cm pozwalają zwykle na zmywanie 9 lub 10 kompletów w jednym cyklu. Warto dodać, że za 1 komplet naczyń producenci przyjmują zastawę stołową dla jednej osoby, czyli po jednym talerzu płaskim i głębokim, mały talerzyk deserowy, podstawowe sztućce, jak nóż widelec i łyżka, a także szklankę o pojemności około 200 ml, filiżankę do kawy wraz ze spodkiem oraz małą łyżeczkę. Pierwsze produkowane zmywarki o szerokości 45 cm komunikowane były jako urządzenia dla singli i do niewielkich kuchni, niemniej wraz z użytkowaniem i opinią klientów ten trend się zmienił. Mniej ważna jest liczba domowników, a zdecydowanie istotniejsza częstość przygotowywania posiłków i tym samym ilość naczyń do zmywania. To są główne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-3

Ukryty w krawędzi drzwiczek panel sterowania harmonijnie komponuje zmywarkę z pozostałą kuchenną zabudową meblową.

Ukryty czy zintegrowany panel sterowania?

Zmywarki obsługują rozmaite programy, dostosowane do mycia naczyń o różnym stopniu zabrudzenia. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Przed zakupem urządzenia warto się im dokładniej przyjrzeć i zapoznać z opisem oraz zaleceniami producentów. Tym, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest umiejscowienie panelu sterowania. W zmywarkach do zabudowy o szerokości 45 cm, tak samo jak w pozostałych tego typu modelach, wyróżniamy dwa sposoby umiejscowienia panelu sterowania. Pierwszy z nich to tak zwane urządzenia z odkrytym panelem. Możemy spotkać się również z nazwą, że jest to zmywarka o niepełnej integracji panelu. Mimo że sprzęt jest przeznaczony do zabudowy meblowej, nie można go w pełni ukryć za frontem szafki. Widoczny zostaje panel sterowania. Drugi rodzaj to zmywarki z panelem zintegrowanym, czyli takim, który jest umiejscowiony w górnej części drzwi sprzętu, na ich rancie. W tym wypadku front meblowy pokrywa w całości przednią część zmywarki.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-5

FRANKE FDW 4510 E8P E; MIELE G 5790 SCVi SL; CONCEPT MNV4745

Nowoczesne silniki inwerterowe

Głośność zmywarki może zostać znacznie ograniczona poprzez zastosowanie przez producenta silnika inwerterowego. Pierwsze tego typu podzespoły zostały zainstalowane w automatycznych suszarkach, a następnie w pralkach. Ich popularność stała się na tyle znacząca, że zaczęto w nie wyposażać również zmywarki.  

Silniki inwerterowe, poprzez zastosowanie w ich wnętrzu specjalnych magnesów, a nie, jak w wypadku silników tradycyjnych – szczotek, podczas wytwarzania energii pracują cicho, co jest bardzo komfortowe dla użytkowników. Mogą pracować zarówno wieczorem, jak i nocą, nie zaburzając snu domowników. Brak szczotek to brak charakterystycznego tarcia, które dodatkowo zużywało szczotki w silniku tradycyjnym. Silniki inwerterowe uznawane są także za znacznie bardziej wydajne i dłużej pracujące bez występowania awarii. Świadczy o tym dodatkowa gwarancja producenta na ten podzespół, która może wynosić od 5 do nawet 20 lat.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-7

Fot. Miele

Higieniczne funkcje parowe

Zmywarki, podobnie, jak suszarki czy pralki automatyczne, mogą być wyposażone w higieniczne funkcje parowe. Gorąca para usuwa z naczyń nie tylko zabrudzenia, ale również drobnoustroje, alergeny, a nawet wirusy.

Zmywarki wyposażone w funkcje parowe oferują użytkownikom dodatkowe programy. Wśród nich warto wymienić np. takie, które dezynfekują naczynia. Mogą być one szczególnie przydatne nie tylko dla alergików, ale również rodziców małych dzieci czy niemowląt. Para podana na zakończenie cyklu dosusza naczynia w taki sposób, że po zakończeniu programu i wyjęciu także i sztućców, bez konieczności wycierania, możemy je odstawić na półkę.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-9

SAMSUNG DW50R4051BB; GAGGENAU DF264101; MPM MPM-45-ZMI-05

Kosze, koszyki, szuflada…

Pojemność zmywarki będzie też zależeć od jej wyposażenia dodatkowego. Mowa tu o koszach, w których układane są naczynia. Kosze są mało docenianym elementem zmywarki, a tak naprawdę odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną pracę. To na nich układa się naczynia, żeby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Należy pamiętać, że coraz częściej ważnym uzupełnieniem koszy jest szuflada na sztućce. Na rynku istnieją zmywarki z jednym, dwoma lub trzema koszami. Zazwyczaj kosze te wyposaża się w obracane kółka lub specjalne prowadnice, które pozwalają na sprawne wysuwanie i wsuwanie elementu. Lekkie konstrukcje koszy pozwalają także na wyciąganie ich w całości z naczyniami, żeby postawić je np. na blacie. Jednoelementowe kosze spotyka się dziś głównie w zmywarkach kompaktowych i starszych modelach. Kilkupoziomowe zmywanie z dodatkowym koszem zapewnia umycie większej liczby naczyń. Coraz częściej w zmywarkach o szerokości 45 cm stosuje się specjalną szufladę na sztućce.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-11

Duże pojemności wąskich zmywarek zostały osiągnięte poprzez bogate wyposażenie w szuflady i kosze z możliwością regulacji wysokości.

Energooszczędność i efektywność

Ustawowo producenci mają obowiązek dołączyć do urządzenia informację, w jakiej klasie pracuje urządzenie (na etykiecie energetycznej). Aktualna skala efektywności przewiduje siedem klas, z których najlepsza jest obecnie klasa A, a najniższa G. Ten parametr powinien być wzięty pod uwagę już przy początkowym wyborze urządzenia. Przyjmuje się, że zmywarki, które pracują w parametrach klasy A, są o blisko 40 proc. bardziej energooszczędne niż zmywarki klasy G. Oszczędności nie są zauważalne po roku czy po dwóch. Na zyski (z uwagi na większy wydatek na samo urządzenie) należy poczekać od kilku do kilkunastu lat. Ale ważny jest fakt, że obcujemy z nowoczesnym technicznie urządzeniem. Oprócz wyboru urządzenia w najlepszej klasie energetycznej warto oszczędzać już od początku użytkowania zmywarki. Po pierwsze, nie należy aktywować zmywania z połową naczyń w komorze. Lepiej jest zapełniać komorę stopniowo i włączyć dopiero, gdy zmywarka będzie całkowicie wypełniona naczyniami. Wyjątkiem będą programy umożliwiające mycie połowy załadunku. W takim wypadku możemy zmywać mniejszą ilość naczyń i dodatkowo zużyć tylko tyle wody i energii, aby umyć połowę wsadu.

Zmywarki-do-zabudowy-o-szerokosci-45-cm-2024-13

Decybele a komfort domowników

Ukryta w zabudowie kuchennej zmywarka o szerokości 45 cm może być niewidoczna na pierwszy rzut oka, ale za to słyszalna. Głośność urządzenia podczas pracy będzie miała szczególne znaczenie, gdy urządzenie jest zainstalowane w kuchni otwartej na salon. Warto pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną, czyli nierównomierną, bowiem każdy z nas odbiera go inaczej i wyczulony jest na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta, który zwykle jest stosunkowo mały, są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Niepoprawna instalacja może zwiększyć emisję hałasu nawet o 10 dB(A). Od niedawna producenci są zobligowani do komunikowania emitowanego przez urządzenie hałasu na etykiecie energetycznej, a wartość przedstawiana jest za pomocą dużych liter od A do G. Im bliżej litery A, tym sprzęt będzie odznaczał się niższym poziomem hałasu. Przyjmuje się, że akceptowalna wartość emisji hałasu zmywarek zostaje osiągnięta na poziomie litery D.

2024-06-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket