Program „Moje miasto bez elektrośmieci” od ponad dekady skutecznie łączy edukację ekologiczną z systemowym zbieraniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jego organizatorem jest ElektroEko – największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki silnej pozycji na rynku program od lat pozostaje liderem w przekazywaniu wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami i cieszy się dużym uznaniem wśród placówek oświatowych. Do tej pory skorzystało z niego już ponad 5,5 tysiąca szkół i przedszkoli.
W programie biorą udział również liczne instytucje i organizacje, takie jak biblioteki, świetlice, domy kultury, kluby sportowe, jednostki OSP, koła gospodyń wiejskich, sołectwa, hufce, fundacje czy stowarzyszenia. Tak szerokie grono aktywnych uczestników sprawia, że rozpoznawalność programu jest bardzo duża, a zainteresowanie dołączeniem do niego potwierdzają niemal każdego dnia kolejne podmioty.
„Moje miasto bez elektrośmieci” to również szeroko zakrojona edukacja skierowana do dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Ponad 2500 szkolnych koordynatorów programu otrzymuje materiały dydaktyczne, które pozwalają prowadzić nowoczesne, interaktywne lekcje ekologiczne. Uczestnicy programu mają do dyspozycji ciekawe i dostosowane do wieku odbiorców materiały edukacyjne, w tym scenariusze lekcji wraz z kartami pracy, zeszyty ćwiczeń online, przedstawienie teatralne „Eko-Drużyna. Misja Elektrośmieć”, a także piosenki i słuchowiska przygotowane specjalnie dla najmłodszych.
W programie „Moje miasto bez elektrośmieci” uczniowie uczą się zasad prawidłowego postępowania z elektrośmieciami oraz odkrywają je jako źródło cennych surowców, z których dzięki recyklingowi można wytwarzać nowe produkty. Dzieci w tym wieku szybko przyswajają wiedzę i chętnie angażują się w działania proekologiczne – świetnie rozumieją potrzeby gospodarki obiegu zamkniętego i ideę recyklingu elektroodpadów. Program „Moje miasto bez elektrośmieci” ma już ponad 5 milionów ekoabsolwentów.
Uczestnicy programu otrzymują również bezpłatne materiały pomagające nagłośnić zbiórki elektroodpadów. Co szczególnie ważne, mogą korzystać z autorskiego Funduszu Oświatowego, w całości finansowanego ze środków pozyskanych podczas prowadzonych zbiórek.
Do tej pory w ramach programu udało się zebrać ponad 6,5 miliona kilogramów elektroodpadów, co pozwoliło ElektroEko przekazać uczestnikom nagrody o łącznej wartości przekraczającej 2 miliony złotych.
Ogólnopolski program „Moje miasto bez elektrośmieci” to największa tego typu inicjatywa w Polsce, ciesząca się największą rozpoznawalnością i unikalnym know-how, realizowana nieprzerwanie od ponad 13 lat.
Każdego roku na całym świecie gromadzimy coraz więcej elektroodpadów. Wiele osób wciąż nie wie, jak prawidłowo się ich pozbyć i dlaczego to takie ważne. To wyzwanie było powodem ogłoszenia „Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci” – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz inicjatyw ekologicznych. ElektroEko, jako lider edukacji ekologicznej w Polsce, realizuje wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych inicjatyw. „Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci” zapoczątkowany został przez WEEE Forum, którego ElektroEko jest jedynym członkiem z Polski i jedyną organizacją odzysku reprezentującą nasz kraj. Wydarzenie obecnie realizowane jest przez 160 podmiotów w 47 krajach na 6 kontynentach.
W Polsce oficjalnymi organizatorami „Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci” są ElektroEko oraz UNEP/GRID-Warszawa, a partnerami APPLiA Polska i Związek Cyfrowa Polska.
Skala i wyjątkowość tego wydarzenia zaskakują co roku nowymi inicjatywami. W Polsce mogliśmy m.in. podziwiać ekologiczny mural w Warszawie, zobaczyć wystawę na terenie Szkoły Głównej Handlowej, uczestniczyć w piknikach ekologicznych czy w specjalnie organizowanych zbiórkach elektroodpadów.
W „Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci” angażują się zarówno osoby indywidualne, placówki oświatowe, jak i firmy. Co roku na terenie przedsiębiorstw uczestniczących w tej inicjatywie organizowane są zbiórki elektroodpadów. Firmy otrzymują specjalne kartonowe pojemniki do gromadzenia niesprawnych urządzeń i baterii, a następnie przekazują zebrane elektroodpady organizatorowi. W ten sposób aktywnie uczestniczą w tym wyjątkowym wydarzeniu i dokładają swoją „ekocegiełkę” do ochrony środowiska.
W 2024 roku w „Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci” zaangażowanych było ponad 200 organizacji w Polsce. Zapisy do tegorocznej edycji już się rozpoczęły. Liczymy, że po ubiegłorocznym sukcesie jeszcze więcej firm, którym bliska jest idea gospodarki cyrkularnej i recyklingu, zdecyduje się wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Serdecznie zapraszamy na stronę internetową wydarzenia – ZBIÓRKA W ORGANIZACJACH – Dzień bez Elektrośmieci, gdzie można zapisać się do wspólnej akcji i otrzymać bezpłatne materiały:
Na zgłoszenia czekamy do 12 września!
Centrum ElektroEkologii w warszawskim Varso Place to nowoczesna przestrzeń, która pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym zrozumieć, jak ważne są ochrona środowiska i odpowiedzialne postępowanie z elektroodpadami.
Odwiedzający mogą w atrakcyjny i interaktywny sposób poznać cykl „życia” urządzeń elektrycznych i elektronicznych, dowiedzieć się, jak wygląda ich recykling oraz jakie korzyści daje gospodarka obiegu zamkniętego. Centrum oferuje również warsztaty, pokazy i wystawy edukacyjne, które inspirują do odpowiedzialnych wyborów konsumenckich.
Wyjątkowym elementem działalności Centrum jest także „ElektroEkologiczny Hackathon”, który gromadzi młodych innowatorów i pasjonatów ekologii, którzy wspólnie tworzą kreatywne rozwiązania wspierające efektywne gospodarowanie elektroodpadami. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy oraz wypracowania realnych pomysłów na rzecz ochrony środowiska.
Centrum może pochwalić się realizacją ponad 700 warsztatów edukacyjnych dla młodzieży, prowadzonych zarówno na żywo, jak i online, podczas których przeszkolono już ponad 16 000 uczniów.
Centrum ElektroEkologii to nie tylko edukacja – to także motywacja do zmiany i tworzenia innowacji na rzecz naszej planety. Każdy, kto chce zrobić coś dobrego dla środowiska, znajdzie tu solidną dawkę wiedzy i inspiracji do działania.
Działania edukacyjne ElektroEko są dostrzegane i doceniane – po raz czwarty z rzędu organizacja została wyróżniona w prestiżowym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2024”, przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W tym roku wszystkie pięć projektów, czyli maksymalna regulaminowa liczba zgłoszeń, zostało uznanych za przykład dobrych praktyk.
Wszystkie wyróżnione projekty wspierają realizację kluczowych celów zrównoważonego rozwoju ONZ, w szczególności celu 12 – „odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”, a także wpisują się w wymagania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS).
Od ponad dekady pokazujemy, że mądrze prowadzona edukacja ekologiczna przynosi realne efekty. Miliony dzieci i dorosłych zmieniły swoje nawyki dzięki inicjatywom ElektroEko. Jako producent, importer czy dystrybutor sprzętu elektrycznego i elektronicznego możesz stać się częścią tej zmiany.
Wspierając i współtworząc kampanie edukacyjne, wzmacniasz wizerunek odpowiedzialnej marki, odpowiadasz na rosnące oczekiwania społeczne i pomagasz budować realną gospodarkę obiegu zamkniętego.
© 2025 InfoMarket