Zanim zdecydujemy się na konkretny model uchwytu, należy wybrać dla niego miejsce montażu. W większości wypadków będzie to ściana, dlatego też skupimy się na sposobie montażu tego typu konstrukcji.
Pamiętajmy, że ściana, do której montowany będzie uchwyt, powinna być wytrzymała. Najlepiej, jeśli jest betonowa lub wykonana z cegieł. Uchwyt ścienny to nie najlepszy pomysł (zwłaszcza w wypadku modeli wielkoekranowych), jeśli ściana wykonana jest z pustaków czy karton-gipsu. W celu zapewnienia bezpiecznego montażu ściana powinna utrzymać masę czterokrotnie przekraczającą całkowite obciążenie.
Montaż uchwytu nie jest specjalnie skomplikowany, a odpowiednią instrukcję powinniśmy znaleźć wewnątrz opakowania. Często instrukcja znajduje się też na stronie producenta (np. w pliku PDF). W zestawie z uchwytem są również niezbędne elementy mocujące. Do uchwytu mogą być dodawane wkręty o różnej wielkości, co pozwala dopasować ich rozmiar do gwintu znajdującego się na obudowie odbiornika telewizyjnego. Odpowiednie wkręty, dopasowane do rodzaju podłoża, do którego mocowany będzie uchwyt, możemy też nabyć sami.
Do zamocowania uchwytu niezbędne będą wiertarka i odpowiednich rozmiarów wiertło (jeśli wiercimy otwory w betonie, należy użyć wiertarki udarowej i specjalnych wierteł do betonu). Oczywiście, najpierw należy dokładnie wyznaczyć miejsca pod otwory w ścianie. Do tego celu zamiast miary można wykorzystać szablon, który może znajdować się w komplecie z uchwytem lub możemy narysować go samemu. Znacznie przyspieszy to montaż. Otwory w ścianie należy wyznaczać przy użyciu poziomicy (ta może być również wbudowana w uchwyt). Przy wierceniu otworów należy uważać, aby nie uszkodzić instalacji elektrycznej czy hydraulicznej poprowadzonej w ścianie. Ważna jest też głębokość wywierconego otworu, która powinna być zgodna z zaleceniami opisanymi w instrukcji. Po zamontowaniu uchwytu na ścianie, jeszcze przed zamocowaniem na nim odbiornika telewizyjnego, warto obciążyć uchwyt ciężarem nieco większym niż masa telewizora (np. 1,5 razy większym), aby upewnić się co do wytrzymałości i stabilności całej konstrukcji.
Telewizor zawieszony na uchwycie uniemożliwiającym regulację powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości względem użytkownika, tak aby był dobrze widoczny z miejsca, z którego będzie oglądany. Najlepiej, aby telewizor zamontowany na uchwycie znajdował się nieco powyżej linii wzroku widza zasiadającego np. w fotelu czy na sofie. Może być to wysokość od ok. 100 do 110 cm.
Przy montażu telewizora istotne jest podłączenie kabli. O ile konstrukcja uchwytu pozwala na swobodny dostęp do panelu tylnego telewizora, na którym znajdują się odpowiednie złącza, nie ma z tym problemu. Gorzej, jeśli instalujemy np. uchwyt bez regulacji, z wykorzystaniem którego telewizor zamontowany jest bardzo blisko ściany. Aby możliwe było zastosowanie tego typu modelu, telewizor musi mieć odpowiednio rozmieszone złącza. Często do odbiorników telewizyjnych dodawane są specjalne przejściówki, wyposażone w odpowiednie wyprowadzenia audio-wideo na dłuższym przewodzie. W instalacji można też wykorzystać przewody zakończone specjalnie wygiętymi złączami (np. zasilające i HDMI). Często problem instalacji telewizora bardzo blisko ściany jest rozwiązywany w ten sposób, że uchwyt składa się z dwóch osobnych części. Jedna montowana jest bezpośrednio do ściany, a druga do odbiornika telewizyjnego. W takim wypadku, zanim połączymy obie części ze sobą i dosuniemy telewizor do ściany, należy do niego podłączyć odpowiednie kable audio-wideo i kabel zasilający. Odbiornik telewizyjny nie powinien znajdować się jednak zbyt blisko ściany, nie tylko ze względu na brak dostępu do złączy, ale przede wszystkim brak odpowiedniego chłodzenia podzespołów zamkniętych w jego obudowie. Dobrze, jeśli uchwyt ma możliwość pochylenia telewizora nie tylko ku dołowi, ale też ku górze. Pozwoli to na wygodny dostęp do różnorodnych złączy i instalację niezbędnych przewodów nawet po zamontowaniu odbiornika telewizyjnego na uchwycie.
© 2025 InfoMarket