Wybór odpowiedniego telewizora nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę rodzaje dostępnych wyświetlaczy i funkcje jakie może on realizować.
W wypadku wyboru telewizora, ze względu na dynamiczny rozwój w tej dziedzinie i skomplikowanej konstrukcji można mówić o szumie informacyjnym, potęgowanym przez działania marketingowe producentów telewizorów. Dlatego też tak ważne jest, by ufać sprawdzonym producentom, którzy w tego typu konstrukcjach mogą pochwalić się doświadczeniem oraz wprowadzaniem do urządzeń innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też w tej krótkiej poradnikowej formie, jaką jest magazyn „InfoProdukt”, chcemy Państwu przedstawić najpopularniejsze oraz najlepsze rozwiązania, funkcje i modele urządzeń, jakie obecnie są dostępne na rynku.
Wyświetlacze LCD są znaną techniką od kilkunastu lat, są stale modernizowane, można kupić TV tani i drogi o bardzo dobrej jakości LCD HDR klasy premium. Wyświetlacze są trwale prawie się nie zużywają. Obraz na nich można oglądać w oświetlonym pokoju. Obraz wyświetlaczy OLED jest uznawany za wzorcowy, jednak wymaga oglądania w przyciemnionym pokoju, tak jak dawniej plazmy. Ma także wady, wyświetlacze nie są tak trwałe jak LCD.
Na rynku funkcjonują trzy wielkości rozdzielczości ekranów TV: HD ready, Full HD i Ultra HD. HD ready wybieramy, jeśli chcemy kupić mały telewizor (do 28 cali ) cali do pokoju dziecka, kuchni i będziemy korzystać sygnału DVB-T. Większość kanałów jest tam nadanych w podstawowej rozdzielczości SD Telewizory Full HD mogą odbierać sygnał TV DVB-T i DVB-S dający 2 krotnie więcej szczegółów. Zalecane przekątne od 32 do 50 cali. Najbardziej szczegółowy obraz będą miały telewizory Ultra HD, ich wyświetlacze mają cztery razy więcej punktów obrazowych niż Full HD. Zalecane przekątne od 50 cali i większe.
Do telewizorów smart TV zaliczane są urządzenia, które mają odpowiednie łącza umożliwiające połączenia przewodowe z Internetem i domowymi urządzeniami wideo i urządzeniami mobilnymi smartfonem i tabletem. Najpopularniejsze jest bezprzewodowe łącze Wi-Fi, oraz Bluetooth, a przewodowe Ethernet i MHL.
Dostęp telewizora do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę. Każdy ze znanych producentów telewizorów opracowuje interfejs użytkownika, aby jak najszybciej dotrzeć do źródeł sygnału TV, multimediów, regulacji obrazu. Komfort obsługi zależeć będzie od szybkości przełączania kanałów TV, uruchamiania aplikacji internetowych, wyszukiwania stron internetowych.
Większość telewizorów mające złącze Ethernetowe ma funkcję HbbTV odbioru dodatkowych treści z internetu przy odbiorze kanału telewizyjnego DVB-T. Takie możliwości mają kanały TVP1 i TVP2 oraz Eska TV. Możliwy jest dostęp do kanałów regionalnych i dodatkowy serwisów np. VOD, pogoda, i wielu innych.
Jesteśmy przyzwyczajeni do obsługi telewizora pilotem. Oryginalny pilot warto schować, szczególnie jeśli w domu są, małe dzieci i zwierzęta, które mogą go zniszczyć. Wymagany jest szczególnie przy zmianie szczegółowych parametrów obrazu. Nie mają ich zamienniki. W codziennym użytkowaniu zmianie kanałów głośności pomocna będzie aplikacja na smartfon czy tablet. Znaczenie większe przyciski dotykowe urządzenia mobilnego ułatwiają obsługę, szczególnie przy gorszym wzroku.
Dwa podstawowe parametry, szybkość łącza i przetwarzania danych przez telewizor. Im szybsze łącze internetowe, tym pewność, że przy odtwarzaniu filmów, obraz będzie płynny (nie będzie się zacinał). Do odtwarzania materiałów wideo Full HD jest wymagane łącze o szybkości co najmniej 6 Mbit/s i minimum ok. 20 Mbit/s dla Ultra HD.
Płaska konstrukcja wyświetlacza uniemożliwia uzyskanie wysokiej jakości dźwięku. Jeżeli oglądamy dużo filmów i koncertów, warto kupić soundbar, który jest prosty w instalacji i znacznie poprawi wrażenia dźwiękowe.
Jeżeli chcemy wymienić starszy telewizor, a musi on stać w tym samym miejscu, warto sprawdzić jego przekątną i wymiary obudowy. Postęp techniczny sprawił, że telewizor ma węższe ramki. Telewizor o nieco większych gabarytach od np. 32 calowego TV, może wyświetlać obraz o przekątnej ok. 40 cali.
Pod tym względem zdecydowanie najlepiej wypadają urządzenia znanych i renomowanych producentów, którzy są liderami tego rynku, zapewniają wysoką jakość podzespołów i reżim technologiczny i kontrolę jakości. Owszem, praktycznie każdy sprzęt elektroniczny może się popsuć, ale wybór produktu renomowanego producenta z oficjalnej dystrybucji gwarantuje, że w razie awarii nie zostaniemy z nią sami, a produkt trafi do profesjonalnego serwisu. Oprócz tego gwarantuje to dostępność części i materiałów, które zużywają się naturalnie wskutek eksploatacji. Niestety producentom telewizorów zależy na ich częstej wymianie, więc są one tańsze, ale także są projektowane „oszczędniej”, co przekłada się na mniejszą trwałość 5 - 10 lat.
© 2025 InfoMarket