Przenośne odtwarzacze DVD zapewniają rozrywkę w podróży lub domku letniskowym, najlepiej wyposażone zyskują miano przenośnego kina domowego. Samochód staje się drugim domem, można go wyposażyć radioodtwarzacz samochodowy z DVD i dwumonitorowy zestaw DVD dla pasażerów.
Odtwarzacz DVD w samochodzie
W samochodzie można skorzystać z radioodtwarzacza samochodowego z DVD lub zestawu dwumonitorowego dla pasażerów. Inną możliwością korzystania z odtwarzacza DVD jest wykorzystanie radioodtwarzacza samochodowego. Duży wyświetlacz LCD formatu 16:9 o rozdzielczości QVGA lub WVGA (800 × 480 px) i przekątnej np. 6–7 cali to najwygodniejsza forma oglądania filmów z DVD. Ekran może być dotykowy, co ułatwia szybki wybór funkcji. Regulacja kąta odchylenia wyświetlacza umożliwia optymalne ustawienie ekranu. Zaletą są czytniki karty pamięci SD i USB, które umożliwiają odtwarzanie filmów i zdjęć z karty SD z kamery wideo lub aparatu fotograficznego albo pamięci USB. W najlepszych modelach można dołączyć kamerę cofania. Jest też złącze HDMI do bezpośredniego dołączenia urządzenia wideo. Może być też HDMI w wersji MHL2 do wyświetlania treści ze smartfona, takich jak filmy czy mapy. Złącze ma możliwość ładowania smartfona. Tor audio umożliwia korzystanie z zestawu głośnomówiącego telefonu komórkowego lub smartfona. Znajdujący się w zestawie mikrofon zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jest też funkcja wyciszenia w momencie odbioru rozmowy telefonicznej. Inne funkcje to: Phone Book Access Profile, transfer książki telefonicznej, zestaw głośnomówiący, powiadomienie o SMS-ach przychodzących, głosowe wybieranie numeru, sterowanie radiem internetowym przez smartfon, alfabetyczne wyszukiwanie w książce telefonicznej, funkcja Siri dla iPhone՚a. Łącze Bluetooth może być wykorzystane do audio streakingu. W zależności od modelu radioodbiorniki samochodowe mogą być wyposażone w tuner radiowy FM i DAB+. Jakość dźwięku można poprawić, wykorzystując korektory graficzne, np. 7 pasmowe. Funkcja Dual Zone zapewnia pasażerom na przednich i tylnich siedzeniach, korzystanie z różnych typów rozrywki, takich jak radio czy DVD, w tym samym czasie.
Do zastosowań samochodowych dla pasażerów są polecane zestawy dwumonitorowe, które oprócz filmów mogą odtwarzać gry. Zestaw składa się z dwóch urządzeń z ekranami LCD (głównego i pomocniczego) oraz sterownika do gier (game pad). Urządzenie główne zawiera odtwarzacz DVD, a drugie jest tylko monitorem. Po połączeniu urządzeń można odtwarzać jednocześnie na jednym odtwarzać film, a na drugim grać. Większość urządzeń tego typu ma pilot zdalnego sterowania. Monitory mają wtedy uchwyty do mocowania do foteli samochodowych.
Zabierz ze sobą odtwarzacz DVD
Przenośny odtwarzacz wyróżniają ciekłokrystaliczny ekran LCD oraz czytnik płyt DVD i CD. Ekrany LCD mają format obrazu 16:9 i przekątne od 3,5 do 10 cali. W większości urządzeń ekran jest montowany wewnątrz pokrywy, aby go nie uszkodzić w transporcie. W droższych ekrany LCD można obracać i ustawiać pod dowolnym kątem. Jakość obrazu reguluje się, zmieniając jasność, kontrast i nasycenie kolorów. Można wybrać format obrazu (4:3 lub 16:9), powiększyć jego fragment (funkcja zoom), odwrócić o 180°. Należy mieć świadomość, że oglądanie filmów w pełnym słońcu nie będzie możliwe ze względu na konstrukcję ekranu LCD, który wymaga zmniejszonego oświetlenia, takiego, jakie jest w samochodzie lub w pomieszczeniu. Typowe parametry obrazu to jasność od 200 do 350 cd/m2, kontrast 250–300:1.
Większość modeli ma rozdzielczość obrazu 480 × 234 pikseli, największe ekrany, np. 9-calowe – 800 × 480 pikseli. Elektroniczne zabezpieczenie antywstrząsowe z buforem pamięci zapewnia ciągłość transmisji sygnałów audio-wideo przy występowaniu drgań. Odtwarzane są płyty: S-Video CD i Video CD, CD-Audio, DVD-Video, CD-R/RW, DVD+R/RW i DVD-R/RW, a DVD nawet dwuwarstwowe. Filmy mogą być kodowane w formatach DivX i MPEG-4, zdjęcia w formacie Picture CD i JPEG, a pliki muzyczne w MP3, WMA i PCM. Przy odtwarzaniu filmów DVD-Video warto sprawdzić system dekodowania ścieżki wielokanałowej. Wszystkie modele odtwarzają w systemie Dolby Digital, a niektóre w DTS. Dwa niewielkie głośniki lub słuchawki wykorzystuje się do odsłuchu dźwięku. W większości modeli są dwa wyjścia słuchawkowe, aby w samochodzie dwie osoby mogły słuchać muzyki lub oglądać film, nie przeszkadzając kierowcy. Wyjście audio koncentryczne lub optyczne umożliwia połączenie amplitunera z dekoderami dźwięku wielokanałowego. Tak jak w zwykłym odtwarzaczu CD są funkcje odtwarzania losowego, powtarzania utworu lub całej płyty. Jest też zaawansowany system wirtualnego dźwięku przestrzennego. Urządzenie można dołączyć do telewizora, aby odtwarzać filmy na dużym ekranie dzięki wyjściu AV, S-VHS lub komponent. Nieliczne odtwarzacze mają wejście wideo, do którego można dołączyć aparat fotograficzny, aby oglądać zdjęcia na ekranie większym niż w aparacie. Rzadko jest montowany czytnik kart pamięci SD/MMC.
Tak jak stacjonarne odtwarzacze DVD mogą mieć wbudowany tuner DVB-T MEPG-4, tak i odtwarzacze przenośne DVD mogą go mieć. Dzięki ekranowi LCD stają się przenośnymi telewizorami. Modele wyposażone w wyjście HDMI umożliwiają dołączenie ich w domu do dużego telewizora starszego typu (LCD lub PDP). Należy mieć świadomość, że niewielka antenka telewizyjna dostarczana w zestawie umożliwi odbiór w najbliższej odległości od nadajnika. W wielu warunkach, szczególnie w lesie na kempingu, będzie konieczne użycie anteny o lepszym zysku.
Wejście USB umożliwia dołączenie pamięci typu pendrive z plikami audio, wideo i zdjęciami, dzięki czemu w podróży można je odtwarzać, wykorzystując ekran, słuchawki lub głośnik.
Przenośne odtwarzacze DVD są zasilane z zasilacza sieciowego 12 V lub wewnętrznego akumulatora. Większość urządzeń ma w zestawie specjalną przejściówkę do zasilania z zapalniczki samochodowej. Naładowany akumulator wystarcza na 3 do 5 godzin grania lub oglądania filmów. Odtwarzacz DVD-Video zapamiętuje moment, w którym przerwano oglądanie w wypadku bezpośredniego wyłączenia lub przerwy w dostawie prądu. Jeśli nie zmieniono płyty, odtwarzacz wznowi odtwarzanie w miejscu zatrzymania filmu.
© 2025 InfoMarket