Determinanty wyboru urządzenia kuchennego

Determinanty wyboru

Wybór urządzenia powinien być podyktowany kilkoma kryteriami. Warto pamiętać o kilku kwestiach, które wpływają na możliwości mikserów, blenderów czy robotów wielofunkcyjnych i które potem przekładają się na ich użytkowanie.

Pamiętajmy, że wybór nie jest prosty i tak naprawdę powinien się zacząć od tego jaki typ urządzenia jest nam potrzebny. Rozbudowane roboty planetarne czy wieloczynnościowe nie są produktem dla każdego, niektórym wystarczy klasyczny mikser czy blender. Wszystko zależy od tego jakie są oczekiwania względem produktu.

Moc i regulacja ustawień

Sercem każdego urządzenia do przetwarzania produktów jest silnik, a co za tym idzie także moc, od której zależy m.in. liczba obrotów na minutę jakie wykonuje urządzenie. Nie ważne czy kupujemy mikser, blender czy urządzenie wieloczynnościowe – moc i liczba obrotów mają znaczenie i wpływają m.in. na skuteczność rozdrabniania czy mieszania produktów. Obowiązkowym rozwiązaniem jest regulacja prędkości obrotów, która pozwala dostosować parametry pracy urządzenia do rodzaju produktów. Dodatkowo do stosuje się tryb pracy pulsacyjnej czy prędkość turbo, które przystosowane są do obróbki produktów wymagających pracy urządzenia na najwyższych obrotach.

Materiał wykonania

To podstawa. Nie chodzi tutaj o samą budowę korpusów urządzeń, ale o elementy odpowiadające za rozdrabnianie czy mieszanie produktów. Duże znaczenie ma to w wypadku blenderów oraz robotów odpowiadających za szatkowanie, mieszanie czy rozdrabnianie. Jeśli chodzi o blendery to rodzaj ostrzy ma bardzo duży wpływ na skuteczność rozdrabniania. Najlepszym materiałem jest stal nierdzewna, która odznacza się dużą trwałością i wytrzymałością. Budowa noży tnących oraz ich kształt również wpływają na szybkość przetwarzania produktów i samą wytrzymałość stopy, która także powinna być wykonana ze stali. Dzięki temu blender ręczny doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania gorących zup-kremów czy innych dań wymagających rozdrabniania gorących produktów.

Podobnie wygląda to w wypadku wszystkich innych urządzeń i końcówek. Na ich kształt i efektywność np. ubijania czy mieszania ciasta ma wpływ kształt mieszadeł – również i w tym wypadku producenci mają różne propozycje. Na rynku można znaleźć mieszadła przypominajże np. litery K czy A, np. z dodatkowymi gumowymi elementami. Ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie napowietrzenie masy i dokładne wymieszanie wszystkich składników.

Jeśli chodzi o materiał wykonania trzeba wziąć pod uwagę także to, z czego zrobione są misy i pojemniki. W mikserach najczęściej stosuje się wysokiej jakości tworzywo sztuczne, w robotach planetarnych stal niedrzewną, rzadziej szkło, a w blenderach także szkło lub tworzywo.

Dodatkowe akcesoria

Funkcjonalność dotyczy głownie robotów wielofunkcyjnych, ale nie tylko. Od liczby i rodzaju dostępnych akcesoriów zależy to jakie zadanie spełnia konkretne urządzenie. Najmniej możliwości dają mikser i blendery. W mikserach bardzo często dostępne są dodatkowe mieszadła czy stopa blędująca ułatwiająca rozdrabnianie produktów. Z kolei w blenderach ręcznych nadprogramowym rozwiązaniem są mieszadła do ubijania czy dodatkowy rozdrabniacz i wymienne noże. Kupując urządzenie warto zastanowić się czy kolejne akcesoria będą potrzebne czy nie – zwłaszcza że ich liczba najczęściej wpływa na cenę urządzenia.

Inaczej ma się sprawa z bardziej zaawansowanymi robotami. W ich wypadki im więcej akcesoriów, tym lepiej. Dlaczego? Osoby decydujące się na ich zakup najczęściej szukają produktów rozbudowanych, które z powodzeniem zastąpią inne urządzenia. Chodzi nie tylko o oszczędność pieniędzy, ale i miejsca. Łatwiej jest przechowywać robot kuchenny z przystawkami niż sokowirówkę, blender, młynek, rządzenie do robienia lodów i maszynkę do mielenia – tutaj wszystko mamy w jednym urządzeniu. Liczba oraz rodzaj dostępnych akcesoriów to główny powód, dla którego decydujemy się na zakup tego typu urządzeń. Dlatego też obowiązkowo trzeba dowiedzieć się jakie akcesoria dostępne są w zestawie a jakie można później dokupić. Trzeba pamiętać, że w modelach planetarnych można znaleźć nawet 30 różnych końcówek!

2016-10-27
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket